Ключову роль у відновленні України відіграватимуть пересічні громадяни – Владислава Зновяк представила дані опитування громадської думки на Форумі Re:Open Zakarpattia
7-8 листопада відбувся п'ятий форум Re:Open Zakarpattia – форум ідей та рішень для розвитку Закарпатської області – незалежний дискусійний майданчик для осіб, які ухвалюють рішення
За словами одного з співзасновників форуму та Інституту центральноєвропейської стратегії Дмитра Тужанського, фокусом цьогорічного форуму є реформи, критично важливі для стійкості України під час війни та одночасної інтеграції до ЄС та роль Закарпаття як пілотного регіону у втіленні та мультиплікації цих реформ в Україні.
«Мова йде, насамперед, про верховенство права, добре врядування, права національних меншин, розбудова добросусідства та безпеку в Центральній Європі. Саме тому цьогорічний форум проходить під гаслом Re:Open Zakarpattia - Re:Open Ukraine», – повідомив Тужанський.
Дискусія була зосереджена на питаннях верховенства права, належного врядування, прав меншин, соціальної згуртованості, інтеграції ВПО та ветеранів, психічного здоров'я, демографії, добросусідства та безпеки в Центральній Європі.
Аналітикиня Фонду «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва Владислава Знов'як представила результати низки соціологічних опитувань, проведених з березня по вересень 2024 року, зокрема щодо думки українців про власне майбутнє та процеси післявоєнного відновлення в Україні.
Так, станом на серпень 2024 року переважна більшість респондентів (59,4%) хотіли б будувати своє майбутнє життя в Україні. Динаміка цифр двох інших опитувань, проведених Фондом на замовлення медіа-мережі «Вікно відновлення», свідчить про зростання частки тих, хто вважає, що пересічні українські громадяни відіграватимуть ключову роль у відновленні України після війни – з 29,5% у березні до 36,8% у вересні 2024 року.
Свою особисту роль у процесі відновлення більшість респондентів вбачають у роботі на своїх робочих місцях та здобутті нових кваліфікацій і навичок задля реалізації проєктів з відновлення. Водночас регіональний розподіл показав, що респонденти із Західного макрорегіону більш готові підтримувати проєкти з відновлення фінансово та матеріально, ніж в інших регіонах.
Ці та інші результати дослідження Фонду «Демократичні ініціативи» свідчать про зростання рівня обізнаності в українському суспільстві, зокрема, щодо масштабів післявоєнного відновлення України та перешкод, які стоять на цьому шляху. Дедалі частіше українці вважають перешкодою для відновлення України розкрадання коштів, виділених на відбудову; дефіцит робочої сили через неповернення значної кількості біженців з-за кордону; недоброчесність та намагання нажитися з боку підприємців та компаній, які втілюватимуть проєкти з відбудови.
«Перший крок до подолання перешкод – це усвідомлення цих перешкод. За результатами досліджень Фонду ми можемо спостерігати, як українське суспільство так чи інакше приходить до розуміння цих перешкод та власної ролі у післявоєнній відбудові України, а тому є надія на подальше залучення населення всіх регіонів до процесу відновлення власними силами», – підсумувала Владислава Зновяк.
За матеріалами Укрінформу та «Демініціатив»