Хто за кого проголосував: демографія Національного екзит-полу на парламентських виборах-2019

Опитування
Перегляди: 14026
30 липня 2019

Результати опитування на виході з виборчих дільниць дають змогу проаналізувати особливості голосування соціально-демографічних груп виборців, виокремлених за регіональною, поселенською,  статевою  та освітньою ознаками.

Переваги у регіонах. Переможцем  в усіх регіонах України стала партія  «Слуга народу». У Західному регіоні партія «Слуга народу» набрала 39,4%, на другому місці – партія «Голос» (14,1%),  далі – партія «Європейська солідарність» (12,7%) та  «Батьківщина» (9,9%). Більше, ніж в усіх інших регіонах, отримала партія «Свобода» (4,7%). А от підтримка другого  призера виборів – партії «Опозиційна платформа  – За життя» у Західному регіоні виявилася зовсім незначною – усього 2,0%.  У Центральному регіоні лідером теж є партія «Слуга народу»  (45,5%), далі – «Європейська солідарність» (10,1%), «Батьківщина» (9,6%), «Опозиційна платформа – За життя» (6,8%) та «Голос» (5,4%). Партія «Сила і честь»  у Центральному регіоні отримала свій найкращий результат (5,9%).  На Півдні лідерство партії «Слуга народу» найбільше – 50,2%. На другому місці – «Опозиційна платформа «За життя» – 16,7%, здолала 5%-й бар’єр у цьому регіоні й партія «Європейська солідарність» (5,9%). А от  «Батьківщина»  та  «Голос» отримали у Південному регіоні, відповідно, 4,6% та 3,3%.  На Сході лідером теж є партія «Слуга народу» (37,6%),  але до неї тісно підходить «Опозиційна платформа – За життя» (30,3%). А от решта три партії, що пройшли до Верховної Ради, у Східному регіоні прохідний  бар’єр не долають: «Європейська солідарність» – 4,4%, «Батьківщина» – 3,1%, «Голос» – 2,0%. Натомість дві партії, які не набрали 5% у масштабах країни, у Східному та Південному регіонах показали добрі результати: партія «Опозиційний блок» – 8,3% на Сході і 5,5% на Півдні, Партія Шарія – 6,5% на Сході і 4,8% на Півдні. 

Вибір  жителів населених пунктів різного типу і розміру. У населених пунктах  різного типу першість має партія «Слуга народу», причому різниця у підтримці незначна: найбільша  – у містах з населенням від 100 тис. жителів (47,6%), найменша – у містах з населенням від  50 до 100 тис. (39,9%).  В обласних центрах найбільше голосів набрала партія «Слуга народу»  (40,8%),  далі йдуть «Європейська солідарність» (13,0%), «Опозиційна платформа – За життя» (10,0%), «Голос» (8,9%) та  «Батьківщина»  (5,5%). Особливістю великих міст (понад 100 тис. жителів) є більш високий відсоток голосів, отриманих «Опозиційною платформою – За життя» (15,5%) та «Опозиційним блоком» (8,2%).  А от «Батьківщина»  отримала свій кращий результат у селах (9,8%), посівши там друге місце.  У Радикальної партії Олега Ляшка найкращий результат також у селах (5,3%).  

У виборі чоловіків і жінок  відмінності найбільш виражені у підтримці партії «Слуга народу»: за неї проголосували 41,7% чоловіків  та істотно більше жінок – 46,0%.   У решти кандидатів відмінності зовсім незначні, переважно у межах похибки вибірки, за винятком партії «Європейська солідарність», за яку проголосували 9.6% чоловіків і дещо менше – 8.3% жінок та Партії Шарія, де теж більша підтримка чоловіків – 4,1% чоловіків і 2,4% жінок.   

Переваги у вікових групах.. Партія «Слуга народу»  є  лідером серед виборців  в усіх вікових групах, але найбільше –  у групі наймолодших, 18–29 років, де за неї проголосувало 58,8% виборців. Прохідний відсоток у цій групі отримали партія «Голос» – 9,4%, «Європейська солідарність» (7,0%) та Партія Шарія (6,8%).   У групі виборців 30–39 років  партія «Слуга народу»  теж є явним лідером (53,5%), далі йдуть партії «Голос» (9,5%),  «Європейська солідарність» (8,1%) та Партія Шарія (5,1%).  Виборці 40–49 років підтримали переважно такі партії: «Слуга народу» (48,4%), «Європейська солідарність» (11,2%), «Опозиційна платформа за життя» (7,5%), «Голос» (7,2%), «Батьківщина» (5,2%).

У групі виборців 50–59 років результати наступні: «Слуга народу» – 42,7%, «Опозиційна платформа – За життя» – 11,6%, «Європейська солідарність» – 9,1%, «Батьківщина» – 7,9%.

Серед виборців, старших 60 років, найбільшу підтримку отримала теж партія «Слуга народу», проте меншу, ніж у інших вікових групах – 32,7%,  натомість значно більше, ніж у інших вікових групах, отримала партії  «Опозиційний блок – За життя» (20,1%) та «Батьківщина» (11,6%).  Також прохідний бар’єр серед найстарших виборців здолали партії  «Європейська солідарність» (8,6%) та «Сила і честь» (6,1%). А от «Голос» у найстаршій віковій групі  отримав лише 3,6%.

Переваги  в освітніх групах. Партія «Слуга народу»  є лідером  в усіх освітніх групах, особливо – серед виборців з незакінченою вищою освітою (власне, це студенти). У групі виборців з вищою освітою у партії «Слуга народу» 40,3% голосів, партії «Європейська солідарність» – 12,8%, «Опозиційної платформи – За життя» – 9,6%, «Голосу» – 8,8%, «Батьківщини» – 6,1%. Серед виборців з незакінченою вищою освітою  партія «Слуга народу» отримала 52,9% голосів, «Опозиційна платформа – За життя» – 7,6%, «Голос» – 7%, «Європейська солідарність» – 6,6%, «Батьківщина» – 5,5%, «Партія Шарія» – 5,1%. Серед виборців із середньою спеціальною освітою теж попереду партія «Слуга народу» – 46,8%,  у «Опозиційної платформи – За життя» – 13,8%, «Батьківщини» – 8,1%, «Європейської солідарності» – 6,5%, «Голосу» – 5,1%.  У групі виборців з повною середньою освітою партія «Слуга народу» має 45,7%, «Опозиційна платформа – За життя» – 11,5%, «Батьківщина» – 9,7%, «Європейська солідарність» – 6,4%, а от «Голос» – лише 4,5%, натомість  Радикальну партію Олега Ляшка  у цій освітній групі  підтримує 5,6% виборців.  Нарешті, у групі виборців з неповною середньою освітою у партії «Слуга народу» 41,9% голосів, «Опозиційної платформи – За життя» – 13,3%, «Батьківщини» – 9,3%. Не долають прохідний бар’єр у цій освітній групі «Європейська солідарність» (4,3%) та «Голос» (3,7%), натомість непоганий результат мають «Радикальна партія Олега Ляшка» (7,4%) та «Опозиційний блок» (5,9%). 

 

Особливості електоратів кандидатів

За регіонами.  В електоратах партій «Голос» (52%) та «Свобода» (55%) більше половини    становлять виборці Західного регіону;  виборці Заходу і Центру переважають в електоратах  «Української стратегії» (79%), «Батьківщини» (78%), Радикальної партії Олега Ляшка (77%), партії «Сила і честь» (77%), «Європейської солідарності» (76%). Натомість  виборці Півдня і Сходу складають більшість в електоратах «Опозиційного блоку» (78%), Опозиційної платформи «За життя» (74%), Партії Шарія (69%).  А от основний виборець партії «Слуга народу»   зосереджений у Центральному та Південному регіонах  (67%).  

За типом населеного пункту. Найбільший відсоток сільського електорату наявний в електоратах Радикальної партії Олега Ляшка (62%) та «Батьківщини»  (42%), а виборці обласних центрів становлять основну частину виборців Партії Шарія (49%), «Громадянської позиції» (49%), «Європейської солідарності» (46%), «Голосу» (43%).  

За статтю. Чоловіки переважають серед виборців Партії Шарія (57%), «Громадянської позиції» (56%), «Свободи» (56%). Значна перевага жінок в електоратах «Опозиційного блоку»  (61%), партій «Українська стратегія» (58%), «Слуга народу» (58%).

За віком. Найбільш молодий електорат – у «Партії Шарія»  (52%  виборців  віком 18-40 років).  Порівняно з іншими партіями більше молоді віком до 40 років у складі партій «Голос» (41%) та «Слуга народу» (36%). А найстарший  електорат – у «Опозиційної платформи – За життя»  (79% виборців – у віці 50 років і старше).  Значну частину виборці, яким за 50 років,  також  складають в електоратах  «Батьківщини»  (73%), партії «Громадянська позиція» (70%), Радикальної партії Олега Ляшка  (69%), партії «Сила і честь» (68%), «Опозиційного блоку» (67%).  

За рівнем освіти найбільше виборців з вищою і незакінченою вищою освітою присутні в електоратах «Партії Шарія» (68%), «Європейської солідарності» (62%), «Голосу» (60%), найменше – у складі виборців Радикальної партії Олега Ляшка (18%).

 

Коли виборці основних кандидатів визначилися, за кого голосувати?

Загалом більше половини виборців  (55%) визначилися з вибором партії незалежно від виборчої кампанії, бо «були прихильниками цієї партії задовго до виборів».  Це характерно насамперед для виборців «Європейської солідарності» (74%), «Батьківщини» (71%), «Свободи» (70%), «Опозиційної платформи – За життя» (67%), «Опозиційного блоку» (60%). А от виборців, які визначилися в останній день голосування чи безпосередньо на виборчій дільниці, найбільше виявилося серед виборців партій «Українська стратегія» (11%), «Радикальної партії Олега Ляшка» (10%),  партії «Громадянська позиція» (10%), «Голосу» (9%).

_________________________________

21 липня 2019 року, у день виборів до Верховної Ради  України, Консорціум, до якого входять Фонд «Демократичні ініціативи імені Ілька Кучеріва», Київський міжнародний інститут соціології (КМІС) та Український центр економічних і політичних досліджень імені Олександра Разумкова, провів  Національний екзит-пол ’2019 – парламентські вибори.

Управління проектом, його фінансовий і медійний менеджмент здійснює  Фонд «Демократичні ініціативи імені Ілька Кучеріва». Наукове керівництво проектом, розробку вибірки і координацію опитування виконує КМІС. Опитування виборців на виході з виборчих дільниць провели Київський міжнародний інститут соціології (КМІС) і Центр Разумкова.

Генеральна сукупність екзит-полу – виборці, які проголосували на виборчих дільницях на території України (крім спеціальних дільниць). Теоретично вибірка репрезентативна для України в цілому,  для всіх тих дільниць, на яких відбулися вибори. Опитано 11 618 респондентів на 300 виборчих дільницях. Застосовувалася методика «таємного голосування». Рівень досяжності склав 74%.

Керівник проекту «Національний екзит-пол’2019 – парламентські вибори» — І.Бекешкіна

Науковий керівник проекту — Н.Харченко

Менеджер робіт Київського міжнародного інституту соціології — А.Грушецький

Менеджери робіт Центру Разумкова — А.Биченко, М.Міщенко

Консультант  В.Паніотто

Національний екзит-пол під час парламентських виборів-2019  здійснюється за фінансової підтримки міжнародних донорів: Програми сприяння громадській активності «Долучайся!», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та здійснюється Pact в Україні, Представництва Європейського Союзу в Україні, Міжнародного фонду «Відродження», Посольства Канади в Україні.