Ірина Бекешкіна
Коментарі
Перегляди: 484
26 листопада 2017

Iрина БЕКЕШКIНА: Цю владу можна змінити шляхом виборів — і це найголовніше

Своїми роздумами про те, як змінилося суспільство після Революції Гідності,  Iрина БЕКЕШКIНА,  директор Фонду «Демократичні ініціативи» ім. Ілька Кучеріва, ділиться  із газетою «День».

— Помаранчевий Майдан був мирним і карнавальним. А ось вже через десять років Євромайдан справді став кривавим. Тому ціна здобутків стала значно вищою, тому й очікування були значно більшими, відповідно, розчарування стало так само значно більшим. Коли люди кричать зараз: «Банду геть!», то тут треба все ж таки усвідомлювати різницю між тою бандою і цією, якщо її так називати. З тою бандою було очевидно, що вони просто так не підуть. І це було очевидно вже після виборів у Мукачевому. Визріло головне переконання, що виборами ту владу змінити вже не можна. І це було ключовим моментом для повстання. Оскільки нинішня влада просто змушена оглядатися на Захід, то й поводиться вона інакше. Цю владу можна змінити шляхом виборів — і це найголовніше. Суспільство за цей час дуже сильно змінилося. Воно відчуло свою силу. Принаймні активне суспільство. Та й в цілому частка активного суспільства значно зросла, зокрема на тлі російської агресії. Зараз воно озирається на власну звитягу, на кількість добровольців і волонтерів, і автоматично більше вірить у себе, адже тепер у нас є наочні приклади.

Те, що суспільство відчуло свою силу, з одного боку, це плюс, а з другого — є певною небезпекою. Ми відчули, що все не так просто й що з системою боротися важко, адже вона здатна до мімікрії. Це система, яка формувалася понад 20 років, і вона здатна себе захищати. Це передусім економічна система, яка у нас представлена клановим олігархатом. Гадаю, Маркс мав рацію, коли писав про подібні речі. Наш клановий олігархат виявляє себе в політичній системі. Відповідно, всі інші суспільні відносини продиктовані цією системою. І партійна система, й інформаційна походять від тону, який задає клановий олігархат. Чи належать у нас провідні масові ЗМІ народу? Ні. Вони належать конкретним олігархам.

Ще один Майдан може зруйнувати все, але побудувати щось заново — уже не зможе. На жаль, ми пройшли ту точку, коли можна було змінювати державу еволюційним шляхом. Але й радикального шляху я не бачу, тому що він може призвести до катастрофічної руйнації.

Оригінал: "ДЕНЬ"

 

Top