Події
Перегляди: 1713
8 березня 2013

Ірина Бекешкіна: Права українських жінок найбільше ущемлені не в політиці, а вдома

Українську жінку не дискримінують жодні закони, однак її права насправді ущемлені через те, що суспільна свідомість покладає на неї відповідальність за родину і таким чином позбавляє можливостей для повної реалізації У професійній чи громадській діяльності.

Таку думку в коментарі кореспондентові УКРІНФОРМу висловила директор фонду "Демократичні ініціативи" ім. І.Кучеріва Ірина Бекешкіна.

"Права жінок найбільше ущемлені вдома. І ніяке законодавство це не змінить - має змінюватися суспільна свідомість", - сказала Бекешкіна.

За її словами, зараз жодні закони не заважають жінці бути рівною з чоловіками. "Немає в нас законів, які б дискримінували жінок - дискримінує практика", - переконана соціолог.

У цьому контексті вона зазначила, що у нас мало жінок на керівній роботі саме через те, що така діяльність передбачає ненормований робочий день і повну самовіддачу, а на жінку після повернення додому чекає "другий робочий день". "Давайте візьмемо нашу освіту - там всюди жінки. А в Міносвіти ви багато жінок бачите? Небагато", - констатувала соціолог.

Вона також звернула увагу на те, що у нас люблять називати жінок берегинями, але насправді це означає, що суспільство зробило жінку повністю відповідальною за сім'ю, за дім. "Берегиня - це реально означає хатня господиня, яка має варити борщ, прати і прибирати", - вважає Бекешкіна.

Окрім суспільної свідомості, на думку соціолога, берегинею жінку змушує бути наша бідність.

"Жінка все готує вдома просто тому, що це набагато дешевше, і гостей приймає вдома теж з цієї причини, хоча в розвинутих країнах вдома приймають лише близьких родичів, а всі свята, дні народження з друзями відзначають у ресторанах та кафе. А в нас жінка мусить бути "гарною господинею" і готувати влітку по 50 банок консервації, бо без цього родина просто не виживе", - зазначила Бекешкіна.

Коментуючи пропозиції щодо застосування квотного принципу представництва жінок у різних сферах суспільної діяльності, Бекешкіна порівняла квоти з пільгами при вступі до вищих навчальних закладів: "Є сироти, інваліди - для них існують певні квоти".

Водночас вона зауважила, що квоти існують і в розвинутих демократичних країнах, і це справді може виправити становище, але квоти не можна запровадити скрізь.

"Зміни у законодавстві щодо запровадження квот - це не боротьба за права жінок, бо законодавство їх не утискає, це можливість дати їм преференції для того, щоб виправити ситуацію. Але все одно, поки у суспільній свідомості пануватиме "комплекс берегині", доти нічого не зміниться", - переконана соціолог.

Підсумовуючи, вона поінформувала, що, згідно із соціологічними опитуваннями, в українському суспільстві немає упередженості проти того, щоб жінки обіймали керівні посади - лише 19% проти цього, причому здебільшого це чоловіки старшого віку.

"Можливостей нема, умов нема. Треба поступово їх створювати, перекладаючи частину хатньої роботи на чоловіків. А досвід показує, що як тільки на них починає валитися ця робота, вони відразу знаходять вихід - наприклад, винайшли пральні, посудомийні машини, щоб полегшити цю працю. Тож жінкам треба активніше це робити, і все поступово змінюватиметься", - вважає голова фонду "Демініціативи".

Надія Юрченко, КИЇВ.

УКРІНФОРМ, 7 березня 2013 року.

Останні новини з категорії Події

Зараз нам потрібно зробити складний вибір, якого Європа уникала весь цей час – Марія Золкіна під час брифінгу «Вплив президентських виборів у США на європейську безпеку»

Марія Золкіна поділилася думкою про те, як зміна адміністрації США потенційно вплине на підтримку України та російсько-українську війну заг...
22 листопада 2024

Українській національній ідентичності загрожує російська імперіалістична асиміляція – експерти

Тези круглого столу "Як українці повертаються до своєї ідентичності"
17 листопада 2024

Що дає надію на ефективність повоєнного відновлення України

Аналітикиня "Демініціатив" презентувала дані досліджень, здійснених на замовлення «Вікна Відновлення»
14 листопада 2024

Ключову роль у відновленні України відіграватимуть пересічні громадяни – Владислава Зновяк представила дані опитування громадської думки на Форумі Re:Open Zakarpattia

На Закарпатті відбувся 5-й форум ідей та рішень Re:Open Zakarpattia, де Фонд "Демократичні ініціативи" представив дані опитування громадськ...
13 листопада 2024