Ірина Бекешкіна: Громадянське суспільство у нас активне, але – нечисельне
Проблема відповідальності у суспільстві сьогодні дуже серйозна. Більше половини громадян відмовляються визнавати власну відповідальність за вибір Президента і народних депутатів.
«Це проблема не просто формування громадянського суспільства, а і виховання, – каже директор Фонду «Демократичні ініціативи» Ірина Бекешкіна, коментуючи дані соціологічного моніторингу, проведеного Інститутом соціології НАНУ. – Тому що, на жаль, воно у нас сьогодні ще недостатньо розвинене й зріле. Воно активне, але нечисельне».
Очікування, що після подій 2013 року, громадянське суспільство зросте істотно кількісно, були, каже соціолог. Проте не справдилися. Громадянське суспільство зросло лиш за інтенсивністю дій.
«Я б сказала, що у нас відбувається новий вид патерналізму, – акцентує громадська діячка. – Люди не довіряють владі і державним інституціям. Але дуже сподіваються на волонтерів і громадські організації – мовляв, нехай вони нам зроблять добре».
І все ж кількість тих, хто вважає, що на владу впливати можна, зросла до 15%, зауважила Ірина Бекешкіна. Мало того – більш ніж удвічі (з 20% до 40%) зросла готовність людей давати гроші на громадські потреби. І хоч це відбувається за принципом – ми вам дамо гроші, ви дійте, а ми спостерігатимемо, проте раніше такої готовності у суспільстві не спостерігалося.
«Тобто, я б сказала, що помаленьку "повземо" вперед і в правильному напрямку», – зазначила соціолог.
Публічна дискусія «Моніторинг’2018: основні тенденції змін громадської думки» проводилась Інститутом соціології НАН України та Фондом «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва в рамках Програми сприяння громадській активності «Долучайся!», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та здійснюється Pact в Україні. Зміст матеріалів заходу є винятковою відповідальністю Pact та його партнерів i не обов’язково відображає погляди Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) або уряду США.