Інспекція на Донбасі: що не так?

Коментарі
Перегляди: 881
10 вересня 2020
Марія Золкіна

політичний аналітик Фонду "Демократичні ініціативи" імені Ілька Кучеріва

В інспекціях як таких під час реалізації безпекових заходів для врегулювання конфлікту на Донбасі немає нічого нового чи дивного. Але диявол, як завжди, в деталях:
1) Ключова мета цієї інспекції – легалізувати для подальшого переговорного процесу так звані "СЦКК Л/ДНР". Росія наполегливо після свого виходу з СЦКК у грудні 2017 р. створила і нав'язувала в переговори клон реального СЦКК, в якому єдині легітимні члени вже майже три роки – українські офіцери. "СЦКК ДНР" курсував по окупованій території, але членом реального СЦКК не був. Ніхто їх в переговорному процесі не визнавав. До сьогодні. Поява на інспектуванні Якубова – "Керівника Представництва ДНР в СЦКК" (в СЦКК немає такого Представництва) – це надання цьому клону ваги і суб'єктності. І для цього вся ця історія з інспекцією.
Докладніше про це я писала  давно  у статті  "Інспекція» росіян в Золотому: що ми пропустили".

2) Який це матиме вплив на переговори?
Одразу скажу: істотний. Це – свого роду прецедент (легалізація "СЦКК ДНР" в такому форматі), а роль СЦКК – мало не ключова для всіх, повторюю – всіх безпекових ініціатив, зокрема, в рамках Мінських домовленостей. Хто режим тиші має моніторити за домовленістю від 22 липня 2020 р.? Якийсь координаційний механізм під егідою СЦКК в чинному складі. Питання експертів "в темі" одразу було: координація між ким і ким, якщо росіяни з СЦКК вийшли? Тепер всім ясно, з ким українських офіцерів в СЦКК надалі мотивуватимуть координуватися? Це буде логіка координації, моніторингу і будь-яких нових інспекцій і для режиму тиші, і для розмінування, і для будь-чого по безпековій лінії.

У вчорашньому поясненні Офісу Президента є пара цікавих деталей:
- Сказано: "Юридично інспекцію проводять не сторони воєнного конфлікту, а посередник – ОБСЄ у супроводі представників сторін". То хто тоді у нас сторони, якщо там буде "генерал-майор", глава "ДНРівської СЦКК"? У нас їх тепер дві – Україна і "ЛДНР" чи три – Україна, Росія і ці псевдореспубліки?
– Сказано: "Якщо хтось не розуміє можливого механізму такого інспектування, рекомендуємо освіжити в пам'яті історію діяльності СЦКК". Освіжаємо в пам'яті: росіян в СЦКК ніколи не пускали напряму на позиції ЗСУ. Так само, як українських офіцерів – на позиції росіян на окупованій території.
– Сказано: "Вкрай обмежений прояв присутності бойовиків нічого нікому не може дати, крім єдиного – ще одного аргументу на користь правоти України." Може дати – суб'єктність цьому клону для Мінської ТКГ.