Інспекція на Донбасі: що не так?

Коментарі
Перегляди: 2207
10 вересня 2020
Марія Золкіна

політичний аналітик Фонду "Демократичні ініціативи" імені Ілька Кучеріва

В інспекціях як таких під час реалізації безпекових заходів для врегулювання конфлікту на Донбасі немає нічого нового чи дивного. Але диявол, як завжди, в деталях:
1) Ключова мета цієї інспекції – легалізувати для подальшого переговорного процесу так звані "СЦКК Л/ДНР". Росія наполегливо після свого виходу з СЦКК у грудні 2017 р. створила і нав'язувала в переговори клон реального СЦКК, в якому єдині легітимні члени вже майже три роки – українські офіцери. "СЦКК ДНР" курсував по окупованій території, але членом реального СЦКК не був. Ніхто їх в переговорному процесі не визнавав. До сьогодні. Поява на інспектуванні Якубова – "Керівника Представництва ДНР в СЦКК" (в СЦКК немає такого Представництва) – це надання цьому клону ваги і суб'єктності. І для цього вся ця історія з інспекцією.
Докладніше про це я писала  давно  у статті  "Інспекція» росіян в Золотому: що ми пропустили".

2) Який це матиме вплив на переговори?
Одразу скажу: істотний. Це – свого роду прецедент (легалізація "СЦКК ДНР" в такому форматі), а роль СЦКК – мало не ключова для всіх, повторюю – всіх безпекових ініціатив, зокрема, в рамках Мінських домовленостей. Хто режим тиші має моніторити за домовленістю від 22 липня 2020 р.? Якийсь координаційний механізм під егідою СЦКК в чинному складі. Питання експертів "в темі" одразу було: координація між ким і ким, якщо росіяни з СЦКК вийшли? Тепер всім ясно, з ким українських офіцерів в СЦКК надалі мотивуватимуть координуватися? Це буде логіка координації, моніторингу і будь-яких нових інспекцій і для режиму тиші, і для розмінування, і для будь-чого по безпековій лінії.

У вчорашньому поясненні Офісу Президента є пара цікавих деталей:
- Сказано: "Юридично інспекцію проводять не сторони воєнного конфлікту, а посередник – ОБСЄ у супроводі представників сторін". То хто тоді у нас сторони, якщо там буде "генерал-майор", глава "ДНРівської СЦКК"? У нас їх тепер дві – Україна і "ЛДНР" чи три – Україна, Росія і ці псевдореспубліки?
– Сказано: "Якщо хтось не розуміє можливого механізму такого інспектування, рекомендуємо освіжити в пам'яті історію діяльності СЦКК". Освіжаємо в пам'яті: росіян в СЦКК ніколи не пускали напряму на позиції ЗСУ. Так само, як українських офіцерів – на позиції росіян на окупованій території.
– Сказано: "Вкрай обмежений прояв присутності бойовиків нічого нікому не може дати, крім єдиного – ще одного аргументу на користь правоти України." Може дати – суб'єктність цьому клону для Мінської ТКГ.

Останні новини з категорії Коментарі

На яку соціологію не слід спиратися, розібратися допоможе база «Продавці рейтингів» – Олексій Гарань

Соціології довіряйте. Але перевіряйте!
4 червня 2021

Створено Дорадчу раду проєкту ''Продавці рейтингів. База псевдосоціологів''

Для підвищення довіри до проєкту ''Продавці рейтингів. База псевдосоціологів'' та розгляду спірних питань "Тексти" створили Дорадчу раду
31 травня 2021

Встреча с высокими полномочиями: могут ли переговоры Байдена и Путина повлиять на вопрос Донбасса

Алексей Гарань о перспективах урегулирования конфликта на Донбассе в ракурсе встреч Байден-Путин, Байден-Зеленский, Зеленский-Путин
31 травня 2021

Россию продолжают бояться: названа причина, почему Украину не позвали на саммит НАТО

Саммит НАТО, который состоится в Брюсселе 14 июня, пройдет без участия Украины. Ситуацию прокомментировала Мария Золкина
31 травня 2021