Тарас Жовтенко

Сфера наукових інтересів: гібридні загрози та стратегії, інформаційно-психологічні операції, протидія дезінформації, безпекова політика США, НАТО, ЄС, європейська та євроатлантична безпека, воєнна політика і стратегія, геополітика і міжнародна безпека.

Коментарі
6 березня 2025

Франція і Велика Британія можуть замістити ядерний арсенал США в Європі, — Тарас Жовтенко

Країни ЄС дедалі активніше готуються до можливого послаблення військової присутності США в Європі. На сьогодні лідери європейських країн намагаються визначити стратегічні пріоритети своєї політики та безпеки. Про це в ефірі телеканалу FREEДOM розповів  безпековий аналітик Фонду «Демократичні ініціативи» ім. Ілька Кучеріва Тарас Жовтенко.

За словами експерта, зараз спостерігається розворот зовнішньої політики США. Трамп бачить у наданні допомоги союзникам збитки для Сполучених Штатів.

«З боку офіційного Вашингтона ми бачимо, що надалі зовнішня політика США має базуватися на зовсім інших фундаментальних засадах, ніж це було, починаючи з 1945 року. Тоді геополітична могутність Сполучених Штатів базувалася виключно на американських союзниках у різних регіонах світу. Але з точки зору Дональда Трампа, вся ця історія з союзом і союзниками вже, скажімо, позавчорашній день. Трамп бачить у цьому збитковість для бюджету Сполучених Штатів. Тому що, на його думку, союзники постійно просять грошей, якоїсь допомоги, захисту, війська. І, власне кажучи, Америка за це все платить і мало що отримує натомість ось у такому фінансово-меркантильному плані», — розповів Жовтенко.

Він зазначив, що Трамп хоче змінити зовнішню політику США таким чином, щоб позбутися зобов'язань перед союзниками і поповнити американський бюджет.

«По-перше, по максимуму позбутися цих союзницьких зобов'язань. По-друге, зробити так, щоб самі союзники платили Сполученим Штатам і таким чином приносили прибуток в американський бюджет. І в цю стратегічну канву вкладається, в принципі, все, що ми бачили і чули за останній тиждень від адміністрації Трампа — і з питання російсько-української війни, і з питання Європейського Союзу», — підкреслив Жовтенко.

Європа, виходячи з ситуації, що склалася, і розуміючи всі стратегічні ризики, намагається визначити свої пріоритети в політиці безпеки.

«Європа намагається зрозуміти, які в неї є ресурси та інструменти для того, щоб у разі потреби замістити американський потенціал, який у певний період часу може або зменшитися на Європейському континенті, або його вже може і не бути», — прокоментував Жовтенко.

Наприклад, Франція і Велика Британія (дві ядерні країни Європи) разом можуть замістити той ядерний арсенал, який американці тримають у Європі для того, щоб реалізувати політику ядерного стримування в рамках Північноатлантичного альянсу.

«Ба більше, Німеччина вже, скажімо так, натякнула Франції на те, що німці були б не проти, якби французьку ядерну зброю було теж розгорнуто на території Німеччини. І потенційно вона могла б замістити американську ядерну зброю, яка знаходиться на території [Німеччини]. Франція відповіла позитивно», — підсумував експерт з міжнародної безпеки.

Останні новини з категорії Коментарі

Путін завалює Трампа лестощами і формує спотворений образ переговорної сторони РФ, — Жовтенко

Тарас Жовтенко про подвійну гру Путіна і як на неї ведуться США
24 березня 2025

Захід продовжує підтримку України, але боротьба за сильніші рішення триває – Олексій Гарань

Олексій Гарань в інтерв’ю 5 каналу обговорив ключові питання, які були у фокусі зустрічі лідерів ЄС у Брюсселі
21 березня 2025

СБУ заборонила в'їзд Діані Шошоаке: чи справді ця румунська політикиня викликає занепокоєння – Маріанна Присяжнюк пояснює її вплив і загрози

Маріанна Присяжнюк пояснила, чи становить Діана Шошоке реальну загрозу, хто підтримує її діяльність і що означає рішення СБУ про заборону їй...
21 березня 2025

Перемир’я під диктовку Путіна: чи вдарить Трамп кулаком по столу? – Олексій Гарань

Олексій Гарань про підсумки телефонних переговорів Трампа з Путіним
20 березня 2025