Європейська інтеграція України: динаміка громадської думки

Опитування
Перегляди: 5039
5 грудня 2019

Загальнонаціональне дослідження громадської думки населення України було проведене Фондом «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва спільно з  Київським міжнародним інститутом соціології з 4 по 19 листопада 2019 року.  Опитування проводилося в 110 населених пунктах у всіх областях України, окрім Автономної Республіки Крим. У Донецькій і Луганській областях опитування проводилися тільки на територіях, що контролюється Україною. В результаті польового етапу була зібрана 2041 анкета. Теоретична похибка вибірки не перевищує 2,3%.

Опитування було здійснено за фінансування представництва  Європейського Союзу в Україні.

Для порівняння наводяться результати загальнонаціональних опитувань, проведених Фондом «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва спільно з нашими партнерами – Центром Разумкова   та Київським міжнародним інститутом соціології.

  • Більшість громадян – 53% – певні,  що Україна повинна в перспективі приєднатися до Європейського Союзу, Євразійський економічний Союз з Росією, Білоруссю та Казахстаном обирають 13%, а 24% опитаних вважають, що Україні не варто приєднуватися ані до Європейського Союзу, ані до Євразійського.  Зовнішньополітична  орієнтація на Росію істотно впала  спочатку після анексії Криму, а особливо – після військової агресії Росії на Донбасі. Щоправда, більшість із тих, хто покладав сподівання на приєднання до союзів з Росією, перейшли до лав тих, хто вважає, що Україні не треба приєднуватися ані до Європейського, ані до Євразійського Союзів.
  • Найбільше орієнтація на Європейський  Союз підтримується у Західному регіоні (71%), явно переважає підтримка й у Центральному регіоні (60%), а от у Південному та Східному регіонах думки мешканців діляться. У Південному регіоні 32% підтримують орієнтацію на Європейський Союз і стільки ж – 31% – вважають, що Україні не варто приєднуватися ані до Європейського, ані до  Євразійського Союзів, а 24%  віддають перевагу Євразійському Союзу з Росією. Схожа ситуація  й на Сході: 34% за Європейський Союз,  30% – за неприєднання до жодного з Союзів, а 27% – підтримують орієнтацію на Євразійський Союз.
  • З-поміж  політичних сил істотно вирізняється партія «Опозиційна платформа – За життя», серед виборців якої явна більшість – 60% – вважає, що Україні слід приєднатися до Євразійського Союзу з Росією, Білоруссю та Казахстаном, і лише 8% підтримують орієнтацію на Європейський Союз.  Натомість найбільше прихильників європейської інтеграції серед виборців партії «Європейська солідарність» – 90%. Виборці партії «Слуга народу» теж переважною більшістю підтримують рух України до Європейського Союзу – 54%, а 22% вважають кращим неприєднання до жодного з цих Союзів.
  • Найбільше заважають Україні стати членом Європейського Союзу, на думку громадян, проблеми з корупцією (44%), недостатній економічний розвиток України (40%) та  низький рівень життя населення  (34%). Війну на Донбасі зазначили  20% опитаних.
  • Головне, що має зробити Європейський Союз для прискорення реформ в Україні – це «більше тиснути на українську владу в питанні реформ» – так вважають 22% населення (особливо у Західному регіоні – 34%).  Ще серед найбільш популярних «порад» – «більш відкрито  протистояти Росії» (15%),  «виявляти більший інтерес до захисту українського кордону і надати Україні зброю» (14%), «більше підтримувати українську талановиту молодь» (13%).  Зазначимо, що на Сході значна частина опитаних – 31% – не змогла дати відповіді на це запитання.

Останні новини з категорії Опитування

Зроби за мене: українці готові до самоорганізації, але покладають відповідальність за свій добробут на державу

Польовий етап загальнонаціонального опитування щодо громадського залучення проводився компанією Info Sapiens у грудні 2020 – січні 2021 року...
27 березня 2021

Державні та соціальні інститути: кому українці довіряють, а кому ні?

Дані всеукраїнського опитування, проведені Київським міжнародним інститутом соціології (КМІС) протягом грудня 2020 р.
19 березня 2021

Глобальні держави вже не гарантують безпечніший світ

Опитування проведене Міжнародною асоціацією Геллап наприкінці 2020 р. Опитано громадян 45 країн та територій світу (близько 45000 дорослих...
12 березня 2021

СВІТ МАЙЖЕ РІК З ПАНДЕМІЄЮ: як думка українців відрізняється від жителів інших країн щодо вакцинування, оцінки дій урядів, обмежень і загроз

Опитування проведене Міжнародною асоціацією Геллап наприкінці 2020 р. Опитано громадян 47 країн світу (близько 45000 дорослих осіб)
12 лютого 2021