Події
Перегляди: 1109
11 вересня 2024

Європа очікує від України кроків у протидії домашньому насиллю

Оригінал статті  на сайті Українського кризового медіа-центру

Фонд «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва розпочав низку дискусій на тему дослідження українського законодавства на відповідність вимогам Європейського Союзу. Першим було обрано законопроєкт № 10249, який стосується дослідження насилля у сім’ї. Для цього Фонд провів загальнонаціональне дослідження та експертне опитування. Законопроєкт пропонує три основні зміни. Перша стосується можливості розлучатися під час вагітності дружини, або якщо дитині менше одного року. Наразі законодавство це забороняє. Законопроєкт пропонує це дозволити, якщо були доведені випадки домашнього насилля. Другий пункт – дозвіл не вживати заходи примирення судом у разі, якщо було вчинене домашнє насилля одним з членів подружжя. І нарешті третя зміна стосується розширення переліку спеціалізованих служб підтримки для осіб, що зазнали насильства за ознакою статі.

Як зазначила аналітикиня Фонду «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва Поліна Бондаренко, експерти, які взяли участь в опитуванні, рекомендували ухвалити цей законопроєкт, а також розширити застосування інших видів адміністративного покарання за вчинення домашнього насилля, окрім штрафів. Серед позитивного вони відмітили те, що закон дозволить знизити вірогідність проявів, чи повторних проявів домашнього насилля. Проте, були і застереження. Пролунала думка, що в документі відсутнє чітке визначення, на підставі чого суд має визначати вчинення фактів попереднього домашнього насилля.

На ще один позитивний момент звернула увагу Голова підкомітету у справах сім’ї та дітей Комітету Верховної Ради України з питань гуманітарної та інформаційної політики Тетяна Скрипка.

«Даний законопроєкт є євроінтеграційним ще і тому, що нам вдалося все ж таки зберегти колл-центр. Уряд пропонував його замінити на урядову гарячу лінію. Ми виступили проти, адже не можна змішувати урядову гарячу лінію і навантажувати її усіма питаннями», – роз’яснила вона.

Оцінюючи документ, консультантка Апарату Урядової уповноваженої, національна консультантка «ООН Жінки», віце-президентка ГО «Ла Страда – Україна» Марина Лeгенька відмітила, що він є вкрай актуальним.

«Якщо подивитися на потреби суспільства і єдиний реєстр судових рішень, то законопроєкт є суспільно актуальним, гендерно чутливим і направленим дійсно на імплементацію ряду статей Конвенції Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насиллю в національне законодавство України», – наголосила  Марина Лeгенька.

 На завершення дискусії Поліна Бондаренко відмітила, чому вона так важлива сьогодні.

 «Фактично цим заходом ми вносимо питання цього законопроекту в порядок денний, і я сподіваюсь, що це дійсно допоможе тому, щоб парламент швидше зібрався і проголосував. І хоча ще треба подивитись, що буде у другій редакції, є надія на те, що вона буде рухатись в напрямку тих змін, про які говорили. Також хочеться заспокоїти невеликі моральні паніки серед тієї частини населення, яка дуже хвилюється. Ці люди не хочуть, щоб постраждалі від насильства продовжували страждати від насильства, але водночас їм страшно, що будуть розпадатися сім’ї. Зараз питання демографії дуже актуальне і певним чином спекулятивне, тому я сподіваюсь, що нам трошки вдасться заспокоїти людей», – додала аналітикиня Фонду «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва.

Цей захід став можливим завдяки щедрій підтримці американського народу через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID). Зміст матеріалів заходу не обов'язково відображає погляди USAID чи уряду Сполучених Штатів. Дослідження Фонду "Демократичні ініціавтиви" імені Ілька Кучеріва  здійснене в рамках Програми USAID "РАДА: наступне покоління", яка є п’ятирічною ініціативою (2021-2026), що впроваджується ГО "Internews Ukraine".

Останні новини з категорії Події

Українській національній ідентичності загрожує російська імперіалістична асиміляція – експерти

Тези круглого столу "Як українці повертаються до своєї ідентичності"
17 листопада 2024

Що дає надію на ефективність повоєнного відновлення України

Аналітикиня "Демініціатив" презентувала дані досліджень, здійснених на замовлення «Вікна Відновлення»
14 листопада 2024

Ключову роль у відновленні України відіграватимуть пересічні громадяни – Владислава Зновяк представила дані опитування громадської думки на Форумі Re:Open Zakarpattia

На Закарпатті відбувся 5-й форум ідей та рішень Re:Open Zakarpattia, де Фонд "Демократичні ініціативи" представив дані опитування громадськ...
13 листопада 2024

Рівень обізнаності громадян України щодо історії країни – експертне обговорення результатів соцдослідження

У суспільстві зберігається значний інтерес до історії, а також зростає підтримка українців до державної політики у сфері відновлення та збер...
28 жовтня 2024