«Довіру підірвано!»: чому ситуація з НАБУ і САП вже негативно вплинула на євроінтеграцію України – Марія Золкіна
Незважаючи на заклики ветувати закон про перепідпорядкування НАБУ та САП Генеральному прокурору, президент усе ж підписав його. Рішення парламенту та підпис глави держави спричинили перші масові антиурядові протести з початку повномасштабного вторгнення. Що це може означати для України і як ці події вплинуть на відносини з європейськими партнерами – свої думки в інтерв’ю для BBC Ukrainian висловила Марія Золкіна, голова напряму «Регіональна безпека та дослідження конфліктів» Фонду «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва, дослідниця Лондонської школи економіки й політичних наук.
– Реакція західних партнерів наразі вичікувально-стримана. Але як події в Україні виглядають, якщо подивитися на них з європейської столиці?
– Мені здається, що публічна сторона питання – це лише верхівка айсберга. І справді, з різних причин європейські партнери України утримуються від жорсткої критики ситуації, обмежуються заявами про потребу в роз'ясненнях, наголошують, що виступають проти згортання повноважень антикорупційної інфраструктури. Але не публічно українську владу було попереджено, зокрема з боку Європейської комісії, що цей сценарій є хибним і впливатиме на євроінтеграцію України, зокрема й на фінансову допомогу. Думаю, зараз відбувається шквал повідомлень з усіх сторін. Але навіть та публічна реакція, яка лунає від найближчих союзників, що підтримують Україну озброєнням і фінансово, – промовиста.
Це дуже важливо, що західна реакція не обмежується критикою конкретного законопроєкту. Його ухвалення сприймається як частина ширшого процесу, в якому демократія почала страждати.
– Чи може це вплинути на затримку євроінтеграційного процес України та військову допомогу?
– Це не просто може вплинути – це вже вплинуло. Сьогодні були оприлюднені дуже важливі деталі підготовки до відкриття процесу роботи над кластерами і главами, за якими Україна мала б поступово приєднуватися до законодавства ЄС.
Ще тиждень тому Європейський Союз був готовий застосувати безпрецедентну формулу, яка не потребувала б одностайного голосування, щоб уникнути вето Угорщини. Але ця формула не була застосована через низку подій: від непризначення урядом голови Бюро економічної безпеки, обшуків у відомого активіста Шабуніна – до підготовки законопроєкту, який обмежив повноваження НАБУ і САП. ЄС про це був попереджений. Тобто перші наслідки вже є.
І далі маємо чіткий сигнал, що переговорний процес буде поставлено на паузу де-факто, бо Україна порушила ті критерії, які Єврокомісія визначила як необхідні для прогресу за переговорними главами для початку переговорного процесу. Антикорупція там була одним з топових пріоритетів.
– Чи може новий законопроєкт і обіцянки Зеленського гарантувати незалежність НАБУ та САП і заспокоїти європейських партнерів? Чи вдовольняться вони такою гарантією, аби не було наслідків?
– Думаю, що обіцянки не заспокоять ні українське суспільство, ні протестувальників, ні наших західних партнерів. По-перше, робота над новим законопроєктом може затягнутися. По-друге, парламент раптом може стати абсолютно «незалежним» від президента Зеленського і проголосувати проти запропонованого ним проєкту. А по-третє, саме президент Зеленський, очевидно, дав вказівку ухвалити законопроєкт, і підписав його з блискавичною для себе швидкістю.
Тому питання в довірі. Саме довіру було підірвано. Немає довіри до того, що президент і його команда справді зацікавлені в збереженні антикорупційної інфраструктури. Тому саме на конкретні дії й у найкоротші строки очікуватимуть як в Україні, так і за кордоном.