Олексій Гарань

доктор історичних наук, професор кафедри політології НаУКМА, науковий радник Фонду "Демократичні ініціативи" імені Ілька Кучеріва

Коментарі
Перегляди: 658
30 травня 2025

Чи можливе завершення війни у 2026 році? – Олексій Гарань оцінив заяву Зеленського

Президент України Володимир Зеленський під час нещодавньої зустрічі з журналістами заявив, що війна з Росією може завершитися до червня 2026 року. За словами глави держави, на такий прогноз вказує аналіз розвідок багатьох країн, а також поступова дія вже запроваджених санкцій проти РФ. Зміст цієї заяви та її можливі політичні сигнали в інтерв’ю телеканалу «Київ 24» прокоментував професор політології НаУКМА,  науковий радник  Фонду «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва Олексій Гарань.

«Я б сказав, що перш за все президент говорить українцям про серйозність і важкість цього процесу. Більше ніхто не обіцяє, що через місяць усе завершиться чи настане перемир’я», – зазначає Олексій Гарань.

На думку науковця, риторика Зеленського свідчить про спробу підготувати суспільство до тривалішої війни без необґрунтованого оптимізму.

«Перемир’я і війна – це різні речі. Перемир’я означає, що не стріляють. Але мирної угоди може не бути, і формально воєнний стан триватиме. Зеленський наголошує: не варто сподіватися на швидке завершення. Це можливо, але лише за умови рішучої позиції партнерів, передусім Трампа», який має тиснути на Путіна», – пояснює він.

Олексій Гарань наголошує, що нині таких рішучих кроків з боку Вашингтона немає, а очікування щодо політики Дональда Трампа – непевні.

«Європейці, на мій погляд, налаштовані серйозніше. Вони поступово нарощують зусилля, зокрема санкційні. Але щодо військової місії в Україні – все ще туманно. Її обговорюють лише в контексті можливого перемир’я. А нам вона потрібна вже зараз, щоб стримувати росіян», – каже професор політології.

Особливу тривогу в нього викликає перспектива тиску на Україну з боку США. За словами науковця, існує ризик, що Трамп тиснутиме не на Путіна, а на Україну  із вимогою  йти на серйозні поступки аж до капітуляції. Це може бути замасковано під гарними фразами. Але Україна, на переконання Олексія Гараня,  не підтримає такий розвиток подій.

За словами науковця, ситуація залишається невизначеною, і навіть 2026 рік не є  орієнтиром.

«Коли президент називає середину 2026-го, це може означати як раніше завершення, так і пізніше. Залежить від тиску на Путіна. Тут у нас немає гарантій. Це може затягнутися. І знову ж: перемир’я – ще не кінець війни», – підсумовує експерт.

Останні новини з категорії Коментарі

Дуже жорсткі наслідки від партнерів нас чекають не публічно – Марія Золкіна

Марія Золкіна про реакцію європейських партнерів на ухвалений закон, що обмежує незалежність НАБУ та САП
24 липня 2025

В яких умовах НАБУ і САП боролися з корупцією – Тарас Жовтенко

Тарас Жовтенко аналізує, як українська влада системно паралізувала роботу антикорупційної інфраструктури, а тепер маніпулює її ефективністю
24 липня 2025

«Довіру підірвано!»: чому ситуація з НАБУ і САП вже негативно вплинула на євроінтеграцію України – Марія Золкіна

Марія Золкіна аналізує, як закон про перепідпорядкування НАБУ та САП і масові протести можуть позначитися на довірі Заходу та євроінтеграції...
24 липня 2025

Молдова готується до парламентських виборів – Маріанна Присяжнюк про те, яку загрозу несуть приховані проросійські проєкти

Маріанна Присяжнюк аналізує, як маргінальні проєкти в Молдові маскують справжню загрозу, а також чому формат Україна–Молдова–Румунія може ст...
24 липня 2025