Події
Перегляди: 860
17 лютого 2023

Бачення України 2030: реформування та відновлення соціально-гуманітарної сфери

Група відомих науковців і громадських експертів напрацювала і представила у Києві візійний документ «Бачення України: реформування та відновлення соціально-гуманітарної сфери у перспективі 2030 року».

Круглий стіл, організований Школою політичної аналітики НаУКМА у співпраці з коаліцією “Реанімаційний пакет реформ” і на якому було презентовано та обговорено основні аспекти цього документу, відбувся в Укрінформі. Документ підготували понад 35 експертів громадянського суспільства. Він охоплює сім сфер життя держави у найближчій перспективі.

Це - національна ідентичність (мова, культура, національна пам’ять та державно-церковні відносини); громадянське суспільство, медіа і права людини; гендерна політика, права людини і реінтеграція; освіта, наука та інновації; система охорони здоров’я; молодь і спорт, а також соціальні політики щодо людей з інвалідністю та ветеранів.

Як зазначив професор Євген Бистрицький, українському суспільству потрібно говорити вже зараз про те, що маємо зробити після перемоги, окреслити наші плани, мрії і дії. І дуже важливо, що напрацювання такого бачення розвитку України у перспективі 2030 року стало загальногромадською ініціативою.

За його словами, це свідчить про те, що громадянське суспільство готове спільно з державою нести відповідальність за майбутнє. Виконавча директорка Коаліції РПР Ольга Лимар, у свою чергу, звернула увагу на те, що під відновленням необхідно розуміти продовження реформ в Україні, особливо з огляду перспектив членства держави в ЄС.

Тому вже зараз, попри постійні обстріли ворогом території держави, зауважила вона, “ми все одно маємо вибудувати своє глибоке бачення, якою має стати невдовзі Україна”. «Колосальним досягненням» назвав підготовку такого грунтовного документу і голова правління Центру політико-правових реформ Ігор Коліушко.

«Ми вибрали 2030 рік з двох причин. Перша – ми вважаємо, що 8 років – це власне той оптимальний строк, необхідний для втілення реформ. А друга причина – у 2030 році виповниться 40 років відродження нашої незалежності, ми маємо показати певний результат. І от це «Бачення України», на нашу думку, - це і є той результат, який ми б хотіли досягнути до 40-річчя нашої відродженої держави», - сказав він.

За словами ще одного експерта, виконавчого директора Фонду «Демократичні ініціативи» ім. Ілька Кучеріва Петра Бурковського, у тексті документу експерти заклали надзвичайно високі цілі і плани збереження та розвитку національної ідентичності і демократичних засад суспільства та виходили з кращих зразків європейського розвитку країн.

«Ми справді поставили високі цілі і планку, але, я думаю, що в процесі підготовки уже конкретних політик у нас буде розроблено кілька варіантів розвитку держави, виходячи з того, які ми матимемо економічні реалії, і якою буде міжнародна обстановка на той час», - зазначив він.

Говорячи про бачення перспективи розвитку української освіти, автори документу звернули увагу на те, що виходили, насамперед, з необхідності інтеграції України в європейський освітній і дослідницький простір, зважаючи на євроінтеграційні плани держави.

Що ж стосується сфери охорони здоров’я, то тут увага була акцентована, зокрема, на тому, що після війни суттєво зміниться, та й зрештою уже змінилась, демографічна ситуація в державі, а також з’являться нові численні потреби у реабілітації значної кількості людей. Власне тому, за словами керівниці Школи охорони здоров'я Національного університету «Києво-Могилянська академія» Тетяни Юрочко, у «Баченні України» заклали передусім аспекти людиноцентричності і надання повної, всебічної і швидкої допомоги у медичній сфері.

Крім цього, автори документу значну вагу приділили і питанням розвитку української молоді, при цьому як тієї, що зараз залишилась в Україні, так і тієї, що перебуває на даний час за кордоном. Йдеться, насамперед, про системний підхід до забезпечення молодіжної політики на усіх рівнях із залученням до вирішення цих питань якомога більшої кількості громад і громадських організацій.

Загалом круглий стіл став початком широкого обговорення цього візійного документу з незалежними експертами та представниками громадськості. На основі цього обговорення та завершеного «Бачення України» згодом будуть сформовані документи-політики. Вони міститимуть конкретні стратегічні плани, як розроблені візії мають реалізуватися на практиці. Очікується, що фінальна версія документу буде запропонована суспільству, владі та партнерам України у її поточному реформуванні та для відбудови України після перемоги.

Однак свої зауваження і пропозиції до документу широкі кола громадськості можуть надсилати уже зараз, ознайомившись з текстом візії на сайті Центру економічної стратегії.

Останні новини з категорії Події

Експерти порадили, як інформаційно бити по російській пропаганді

Звідки українці отримують інформацію про війну та які інформаційні виклики долають - експертне обговорення результатів соцопитування
19 квітня 2024

Більшість українців не підтримує прихід до влади після війни жодної з чинних партій

Експертне обговорення результатів опитування соціологічної служби Центру Разумкоа "Оцінка ситуації в країні, довіра до соціальних інститутів...
12 квітня 2024

«Молодь і люди середнього віку стануть рушійною силою нашого відновлення»

Презентація загальнонаціонального соціологічного опитування Фонду «Демократичні ініціативи», проведеного на замовлення мережі «Вікно Відновл...
29 березня 2024

Більшість українців вірять: Україна відновить свій довоєнний соціально-економічний потенціал

Експертне обговорення результатів загальнонаціонального опитування щодо проблем відновлення України та медіаспоживання громадян, проведеного...
19 березня 2024