Марія Золкіна

Голова напряму "Регіональна безпека та дослідження конфліктів", дослідниця Лондонської школи економіки й політичних наук 

Коментарі
Перегляди: 1279
7 серпня 2023

Зустріч в Саудівській Аравії – це серйозний прорив для української дипломатії – Марія Золкіна

Навіщо аж у Саудівській Аравії проводити консультації щодо миру в Україні? Чого насправді хоче Китай і які в нього плани на післявоєнну Україну та Європу? На ці питання в інтерв’ю  IсCTV в рамках телемарафону відповіла Марія Золкіна, голова напрямку «Регіональна безпека та дослідження конфліктів», дослідниця Лондонської школи економіки й політичних наук.

– За результатами першого дня зустрічі в Судівській Аравії стало відомо, що всі 42 учасники цього зібрання погодилися з очевидними речами – що Україна є незалежною державою в кордонах 1991 року і що треба поважати  Статут ООН.  Але ж ці речі зрозумілі і без того. На вашу думку, коли настане час для практичних обговорень?

– Такі зустрічі, як у Саудівській Аравії, покликані підготувати підґрунтя для практичних кроків. Тому що треба розуміти, що головним адресаом на цій зустрічі  є не партнери України, які підтримують нас з лютого 2022 року, а це є спробою України закріпитися на Близькому Сході і Глобальному Півдні,  який є дуже неоднорідним і включає різні аспекти дипломатії –  з одного боку, азійську чи африканську дипломатію, з іншого –  латиноамериканську чи центральноамериканську.  Тому нашим завданням було налагодити можливість персонального політичного діалогу і, як для цієї мети, зустріч  в Саудівській Аравії – це серйозний прорив для української дипломатії,  оскільки багато держав взагалі уникали одностороннього діалогу з Україною, якщо в ньому не брала участь  Російська Федерація. Досі вони вважали це порушенням свого так званого нейтралітету, хоча могли дрейфувати в бік підтримки Росії, наприклад, як це робила частина  африканських країн або як Китай, який проголошує відданість територіальній цілісності України, але водночас підтримує непрямим шляхом життєздатність російської економіки і дипломатії. Тому  це важливо, і я сподіваюся, що після  зустрічей політичних будуть і  робочі зустрічі.

–  Участі Китаю, який в останній момент також оголосив, що приєднається до цієї зустрічі в Джидді,  міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба назвав суперпроривом. Що означає ця участь Китаю на символічному рівні?

– На символічному рівні це справді  дуже важливо, але ми маємо розуміти, що головне завдання Китаю, незважаючи на те, що він підіграє у багатьох питаннях РФ,  – не підтримка Росії і не виграш її у цій війні. Завдання Китаю – бути повноцінним учасником поствоєнної архітектури  безпеки в Європі. Тобто Китай хоче мати голос у тому, якою буде післявоєнна ситуація на європейському континенті. Для цього Китай і призначає спеціального представника, і починає човникову дипломатію до європейських столиць. Його завдання – бути присутнім за столом переговорів, тому вони вже зробили низку кроків,  сигналізуючи, що зацікавлені в тому, щоби їхній голос був врахований.

– Росія не бере участі у цих  переговорах. Що означає для Росії те,  що майбутня мирна угода обговорюється на такому рівні без неї?

– Це своєрідний дипломатичний ляпас Росії, і, на мою думку, незважаючи на те, що вона має дуже серйозні позиції в низці країн і навіть регіонів Глобального Півдня, така зустріч додає бонусів дипломатичним позиціям України. Адже традиційно російські наративи та дипломатія побудовані на посиленні розколу між умовним Заходом, з одного боку, і умовним Глобальним Півднем, з іншого. Росія докладає максимум зусиль, щоб націлитися на Глобальний Південь економічно, політично, військово через приватні військові компанії, наприклад, як в Африці. Її завдання  – показати, що Україну підтримує тільки Захід, що це війна Росії проти країн НАТО на чолі зі Сполученими Штатами. І якраз цей саміт, в якому беруть участь країни, де Росія активно формує цей наратив, підриває ці позиції. Тим більше, що все відбувається на тлі серйозних побоювань чергової хвилі міжнародної глобальної продовольчої кризи. Що в цьому винна Російська Федерація і що це відбувається через вихід Росії із «зернової угоди», немає сумнівів навіть в африканських країнах. Президент Південноафриканської республіки Рамафоса на саміті Росія–Африка дав чітко зрозуміти росіянам, що вони очікують стабільності та  повернення Росії до безпеки  в Чорному морі і відновлення  зернового коридору.

Така реакція дає нам додаткові підстави вести діалог  і пояснювати, чому ми не за замороження лінії розмежування і не за вихід з окупованих Росією територій, а за повернення до кордонів 1991 року, коли Україна могла контролювати і порти, і Крим, і впливати на безпеку в Чорному морі.

Тому діалог з країнами Близького Сходу треба починати. І з такими країнами, як Саудівська Аравія чи Об'єднані Арабські Емірати, наприклад, починати його треба з гуманітарних і м'яких тем. Продовольство є однією з провідних тем, які цікавлять ці країн, адже вони вважають це частиною своєї міжнародної зовнішньої політики щодо інших країн Африки, бідних країн Близького Сходу.

Останні новини з категорії Коментарі

Чи виграє Україна війну без ударів балістикою по РФ і чому союзники не хочуть зняти всі заборони. Велика розмова з безпековим аналітиком Тарасом Жовтенком

Як та навіщо ворог експериментує зі своїми та чужими балістичними ракетами? Чим може відповісти Україна? На ці та інші питання в інтерв'ю Vi...
14 вересня 2024

Ґрунтовних змін немає – Петро Бурковський про найбільшу перестановку в уряді з початку війни

Петро Бурковський прокоментував для видання El Español перестановки в уряді, поставивши під сумнів їх значущість
13 вересня 2024

Як дебати Трампа та Гарріс відгукнуться Україні? Прогноз від політолога Олексія Гараня

Олексій гарань вважає, що дебати між Дональдом Трампом та Камалою Гарріс не суттєво змінять позицію американських виборців щодо України. Осн...
12 вересня 2024

Як союзники України можуть нейтралізувати поповнення російського арсеналу іранськими ракетами і чи саме ці ракети просив в Ірану путін – пояснив Тарас Жовтенко

Прагнення Ірану уникнути відповідальності може дати додаткові важелі США та іншим країнам Заходу для асиметричних кроків, вважає Тарас Жовте...
9 вересня 2024