Скасування депутатської недоторканності — крок у правильному напрямі. Але є застереження!
Відсутність у парламентаріїв політичного імунітету влада може використати для репресій проти опозиції, вважають експерти
Зокрема Олексій Гарань, професор політології Києво-Могилянської академії, науковий директор Фонду «Демократичні ініціативи» ім. Ілька Кучеріва, у кометарі для «ВЗ» сказав:
— З точки зору великого суспільного запиту, обмежити депутатську недоторканність потрібно було. Це питання назріло-перезріло. Парламентська опозиція опинилася у такій ситуації, що, навіть маючи застереження до цього закону, не могла проголосувати проти. Команда Зеленського так все зробила, що не можна було вчинити інакше, бо це було би політичним самогубством.
Визнаючи, що цей закон — крок у правильному напрямі, все ж маю застереження до нього. Скасування депутатської недоторканності у тій формі, в якій її подано, може призвести до використання політичної машини, правоохоронних органів проти когось з опозиції чи представників громадянського суспільства. Такі побоювання небезпідставні.
Треба розрізняти поняття «імунітет» й «індемнітет», тобто коли депутата не переслідують за його політичну діяльність, при цьому зберігають відповідальність за кримінальні злочини. Але ми розуміємо, що правоохоронні органи іноді можуть зробити так, що ти виявишся винним у тому, до чого не мав відношення, — наприклад, підкинути невинному пакетик наркотику. Таке було у наших реаліях…
Особливі побоювання виникають через те, що ми бачимо, як президент прагне сконцентрувати у своїх руках абсолютну владу, у тому числі — над правоохоронними органами. Подані ним як невідкладні законопроєкти про право глави держави призначати керівників НАБУ, ДБР, а також збереження на посаді Авакова — взаємопов’язані ланки одного ланцюжка.
Інша тривога — кричуще недотримання процедур під час ухвалення рішень. Не думаю, що звернення опозиції щодо цих порушень щось змінить. Ми бачимо, що Конституційний Суд готовий розшаркуватися перед новою владою, і це теж робить ситуацію загрозливою. Сумно і те, що нинішня парламентська більшість приймає рішення поспіхом, без належного обговорення, з маніпуляціями…
Повний текст статті: Високий Замок