Комунікатор реформ
Перегляди: 2227
17 травня 2018

Як захистити землю від рейдерського захоплення?

Про антирейдерські ініціативи Мін’юсту Громадське радіо поспілкувалося  з Оленою СУКМАНОВОЮ, заступницею міністра юстиції України

Сергій Стуканов: Що стосується антирейдерських аграрних штабів. Минулоріч вони опрацювали 500 звернень із скаргами власників земельних ділянок. Як ці штаби працюватимуть цього року і чого ви очікуєте?

Олена Сукманова: Антирейдерські аграрні штаби уже запрацювали, адже розпочалася посівна. У цьому році ми зробили крок на випередження. Якщо минулого року у нас виникало багато конфліктів, а подекуди це були і фізичні зіткнення, то цього року ми такого бачити не хочемо. Тому робимо все, що від нас залежить, аби це попередити.

Минулорічний досвід був першим для нашої країни. Звичайно, ми не можемо сказати, що проблема вирішена на 100%, що усі аграрії та власники землі захищені, але ми не лише вирішили сотні скарг, а й здійснили понад 2 тис виїздів мобільних груп для консультування власників та аграрних підприємств.

Цього року робота штабів не обмежена по часу, вони працюватимуть стільки час, скільки буде потрібно

Усі ці штаби працюють на базі ОДА. Їх зазвичай очолюють заступники голів адміністрацій. Також у них є представники Мін’юсту, територіальних органів міністерства, представники держгеокадастру та правоохоронних органів.

Це унікальний для держави досвід, коли без створення нового державного органу, без витрат бюджетних коштів, з’явилася змога робити щось конкретне і конструктивне.

У всіх областях працюватиме гаряча лінія. Номер розміщений на сайтах облдержадміністрацій і на сайтах територіальних управлінь юстиції.

Ірина Соломко: Захищати людей окремим штабами доводиться тому, що немає окремого законопроекту, який би дозволив захищати на іншому рівні?

Олена Сукманова: Так, але на 100% вирішити проблеми, які виникають у людей у полях, в селах не зможе  жоден законопроект. Великою проблемою є можливість відтермінування відповідальності за порушення.

Сергій Стуканов: Маємо додзвонювача на зв’язку.

Олена, з Києва: Не секрет, що під Києвом відбуваються захоплення приватних присадибних ділянок дач людей і не без кримінальних елементів та бандитів. Тобто людей витісняють із своїх приватних законно оформлених ділянок. До кого з таким звертатися? Чи охоплює ваш проект подібні випадки?

Олена Сукманова: По-перше, я завжди раджу власникам та орендарям земель зробити аудит реєстрації закону і реєстрації усіх земельних ділянок. Якщо реєстрація стовідсотково чиста, зрозуміла і прозора, то ризик захоплення зменшується. Щодо фізичного захоплення земельних ділянок, то такими захопленнями займаються правоохоронні органи. Також розголос у ЗМІ допомагає вирішити і зробити видимішими подібні проблему.

Якщо ж відбувається незаконна перереєстрація чи перерозподіл земельних ділянок, то із скаргою можна звертатися до антирейдерської комісії в Мін’юсті. Це «Комісія з розгляду скарг у сфері державної реєстрації». Упродовж 30, максимум 45 днів, комісія не лише викриває правопорушення, але  й скасовує у реєстрі права такого власника.

Існує також послуга «смс-маяк». Щоб підключитися до послуги потрібно на сайті вписати унікальний реєстраційний номер вашого об’єкту. За один об’єкт треба платити 34 грн. Якщо хтось,  не власник, почне перереєстровувати  нерухомість, то власнику одразу прийде смс, що з його об’єктом нерухомості щось відбувається. Тоді власник може оперативно звернутися до будь-кого найближчого нотаріуса і зупинити цю реєстрацію через систему.

Також існує можливість заборони будь-яких реєстраційних дій з боку власника, вона триває 10 днів. За цей час людина може звернутися або до правоохоронних органів, або до суду.

Ірина Соломко: За статистикою скільки українців та українок вже скористалися цієї послугою?

Олена Сукманова: Ще небагато, десяти тисяч. Працюємо на тим, аби послуга коштувала ще дешевше. В цьому році послуга стала поширеною і на корпоративні права, і на іпотеку. 

Рейдерське захоплення — незаконне привласнення чужого майна за допомогою юридичних інструментів: документів, підписів, печаток, судових рішень тощо. Тому бізнес — це або корпоративні права, або конкретні об’єкти.

Ірина Соломко: Здавалося, що останнім часом менше чути про брутальні випадки тиску і віджимання бізнесу. Але увага до агробізнесу говорить про те, що епіцентр подій змістився саме у цю сферу?

Олена Сукманова: Є дві причини чому у агросекторі відбуваються подібні захоплення. По-перше, — реформа децентралізації реєстраційної служби. До 2016 року існувала Єдина державна реєстраційна служба, вона була зрозумілою, з вертикальним управлінням і завжди можна було знати винного.

З реформою децентралізації в країні з’явилося 10 тис незалежних реєстраторів. Найбільше порушень виникає у тих реєстраторів, які працюють на базі сільських та селищних рад.

Щороку продовжується дія мораторію на відчуження земельних ділянок. Якщо існуватиме ринок землі, то найпершим покупцем стає орендар.

2018-й оголошений роком просвітницького проекту «Я маю право» для того, щоб навчити власників земельних ділянок і донести до них, що за Конституцією право власності є непорушним.

Важливо, що за консультацією та допомогою кожна людина може звернутися до Системи безоплатної правової допомоги, яка працює по всій країні. Існує 551 точка доступу, на сайтах територіальних управлінь Мін’юсту є графік пересувань адвокатів по селах та селищах. Безоплатну допомогу надають кожному, хто звертається.

Сергій Стуканов: За статистикою, за останні півроку найчастіше потерпали власники землі у Вінницькій, Дніпропетровській, Київській та Одеській областях. Від чого залежить кількість рейдерських захоплень? Чому в одних областях менше, в інших - більше?

Олена Сукманова: Це пояснюється скупченнях сільськогосподарської землі і розвитком бізнесу.

Ірина Соломко: Маємо слухачів на зв’язку.

Тамара: Тобто, щоб убезпечити свою квартиру від рейдерського захоплення, достатньо заплатити 34 грн, отримати документ і вже ніхто не зможе претендувати на цю площу? Куди йти за таким документом?

Марія, з Тернопільщини: Казали, що з 1 січня 2016 року спадщину переоформлятимусь не нотаріуси, а цим займатимуться у сільських радах. Ми зверталися до прем’єр-міністра, Міністерства юстиції і нам відповіли, що поки таких людей по радах немає, бо їх ще треба навчити. Чому не діє закон?

Олена Сукманова: 34 грн не гарантують, що з вашою квартирою нічого не станеться. Вони означають, що якщо хтось почне щось змінювати у реєстрі прав власності, то ви одразу отримаєте смс-повідомлення на телефон. Якщо ви не можете підключити цю послугу, бо немає доступу до Інтернету, то звернутайтесь до обласного територіального управління юстицій або до будь-якого центру чи бюро правової допомоги, де вам допоможуть її встановити. Головне, щоб реєстрація квартири відбулася у новому реєстрі, тобто після 2013 року.

Щодо другого питання. Так, згідно з нормами діючого законодавства сільські та селищні ради мають право оформлювати спадкове майно. Ця норма з’явилася тому, що нотаріальна спільнота йде шляхом єдиного латинського нотаріату: у світі немає державних нотаріальних контор і приватних нотаріусів, є один нотаріат.  Змусити нотаріусів працювати у віддалених сільських місцевостях ми не можемо, тому з’явилася ця законодавча ініціатива. Зараз навчаємо спеціалістів, які працюватимусь з цим питанням у сільських та селищних радах. Але бажаючих, на жаль, не надто багато. Тому закликаю голів селищних і сільських рад ставати учасниками проекту і відправляти своїх працівників на ці навчання.

Сергій Стуканов: Як законопроекти, що зараз розробляються Мін’юстом, можуть змінити ситуацію?

Олена Сукманова: По багатьох селах люди скаржаться, що договори оренди переоформлюються на померлих, підробляються підписи. Тому ми пропонуємо, аби договір з людиною укладався у нотаріальній формі, щоб нотаріус міг усе пояснити. Також, щоб за допомогою нотаріуса чи реєстратора у реєстрі могли робити позначку, яка означатиме, що по припиненні дії договору угода скасується і аби її продовжити потрібно знову особисто зустрічатися і поновлювати термін дії.

Сергій Стуканов: Має слухача на зв’язку.

Віра, з Черкащини: Мала сумісне право власності на власницю та двох доньок. Після смерті старшої донечки я звернулася  до нотаріуса, аби зробити перереєстрацію, так як попередня відбулася в 1993 році. Доти молодша донька змінила прізвище, бо вийшла заміж. Нотаріус мені сказала, що не треба нічого змінювати і документ в силі. Як бути? Ще одне питання: після смерті доньки минуло 10 років, але я не зареєструвала спадщину. Що зараз треба робити?

Ірина Соломко: Маємо ще одного слухача на зв’язку.

Ольга, з Києва: В чоловікового батька є квартира, він власник. У квартирі чоловік має частку. Але півроку тому наш батько пропав і ми ніде не можемо його знайти. Питання: якщо чоловік оформить послугу «смс-маяк», то якщо щось почнуть робити  з батьковою часткою чоловіку прийде сповіщення? Майно ж спільне.

Олена Сукманова: Щодо другого питання: якщо існує єдиний реєстраційний номер, то смс прийде. Але я раджу у рамках кримінальної справи, яку відрили шукаючи вашого батька, накласти арешт на відчуження цієї частки нерухомості. Це буде більш надійно.  Для цього потрібно подати клопотання  до слідчого.

По першому питанню: ви можете звернутися до суду з позовом про визнання фактичного прийняття спадщини і визнання вас спадкоємцем цього майна. Коли матимете рішення суду, то зможете зареєструвати його в реєстрі.

Людям, які мають правовстановлюючі документи, зареєстровані до 2013 року, не треба хвилюватися. Їх не треба обов’язково перереєстровувати. Перереєстрація вам знадобиться, якщо ви захочете продати, обміняти чи будь-яким іншим чином відчужити це майно. Тоді нотаріус спочатку зареєструє об’єкт в реєстрі правовласноті, а потім зареєструє перехід. Паперові правовстановлюючі документи - дійсні.

Ірина Соломко: Яка статична кількість отриманих рейдерською комісією скарг?

Олена Сукманова: Кількість цих скарг не говорить про покращення чи погіршення ситуації. Кількість не зменшилася тому, що багато людей вже знають про антирейдерську комісію. Формально вона називається «Комісія з розгляду питань у сфері державної реєстрації». її метою було скасовувати порушення у сфері реєстрації, якщо такі виявлялися. Коли зрозуміли, що реєстратори використовуються у схемах та махінаціях, то комісія стала антиредерською. Тому кількість скарг не є показник. Закликаю: якщо у вас є скарги — звертайтеся  до комісії.

_______________________

Ця публікація була підготовлена в межах проекту «Просування реформ в регіони», який реалізуєтьсяІнститутом економічних досліджень та політичних консультацій і "Європейською правдою" за сприяння Європейського Союзу. Зміст цієї публікації є відповідальністю видання і жодним чином не віддзеркалює точку зору Європейського Союзу.