Як Німеччина допомагає Чернігівщині

Аналітика
Перегляди: 569
1 жовтня 2024

Лариса Бєлич 
у співавторстві з Миколою Кірєєвим  (м. Чернігів)

Чернігівщина зазнала значних руйнувань під час інтенсивних бойових дій, що точилися на території області  в 2022 році. Однак і після деокупації проблеми, спричинені війною, не закінчилися – область є прикордонною і протягом останніх двох з половиною років потерпає від постійних обстрілів з боку Росії.

На подолання руйнівних  наслідків  власних ресурсів, безперечно, недостатньо – Чернігівщина і до великої війни не була лідером економіки, а наразі, коли й ті ресурси, що вона мала, виснажені, говорити про власні спроможності області видається неможливим. Тож до подолання труднощів долучається держава. А значну частину  проблем вдається розв’язувати завдяки допомозі зарубіжних партнерів.

Однією з країн, від якої надходить допомога для Чернігівщини, є ФРН. Німеччина вже надала Україні допомоги на суму понад 40 мільярдів євро – це і зброя, і гуманітарна та фінансова допомога тощо. Допомога, яку надсилає німецький уряд, федеральні землі Німеччини та приватні особи, безцінна. Систематизувати та підрахувати її практично неможливо – ще у перші дні широкомасштабного вторгнення до області пішли  гуманітарні вантажі як від уряду Німеччини, так і від простих громадян, що перейнялися долею українців.

Допомога громадам

У липні 2022 року на Міжнародній конференції з питань відновлення України в Лугано прем’єр Швейцарії запропонував зробити Німеччину відповідальною за відновлення Чернігівської області. Якими резонами керувався швейцарський прем’єр – невідомо, але підстави для такої пропозиції у нього були, адже область почала отримувати допомогу від німців від самого початку повномасштабного вторгнення.

Можливо, через  те,  що Чернігів є побратимом німецького міста Меммінгем, він став одним із перших міст, куди почали надходити гуманітарні вантажі. Після вигнання окупантів з області Чернігів, який понад місяць перебував у фактичній блокаді, отримав від Мемінгема продукти та речі першої необхідності. Цим допомога не обмежилася – влітку 2022 року це міста пожертвувало  152 тисячі доларів вже не для допомоги людям, а на конкретну цільову програму – купівлю Черніговом автомобіля для прибирання. Ця програма була спільною  – решту необхідних коштів (4 млн 741 тис. грн) виділила міська рада обласного центру.

Згодом допомога Німеччини збільшилася, а її надання та отримання стало більш систематизованим. Так, ще наприкінці 2022 року Німеччина погодилася фінансувати проєкт «Підтримка швидкого економічного відновлення українських муніципалітетів», до якого долучилося  дванадцяти міст України, зокрема й Чернігів.

Цей проєкт спрямовано на швидке відновлення економік міст, а реалізується він через інвестиції у відбудову місцевої інфраструктури, наслідком чого має стати покращення умов для бізнесу. Чернігів приєднався до співпраці з власним проєктом під назвою «Реконструкція водопроводу по вулиці Квітнева та проспекту Миру від ВНС-4 в м. Чернігів, ураженого внаслідок воєнних дій РФ на території України». Тож наразі Чернігів здійснює  ремонт водогону,  який забезпечує водою чотири мікрорайони міста, де мешкає 42 тисячі людей та працює майже сорок бізнесів.

Джерело: Чернігівська міськрада

Отримують допомогу й райони та міста області. Так,  ще торік у Ніжинському районі німці долучилися до спорудження 26 каркасних будинків для жителів навколишніх сіл, що втратили домівки внаслідок бойових дій. Іванівській та Київській громадам Чернігівського району, де росіяни знищили 68 будинків та понад тисячу пошкодили, німецькі донори передали два багатофункціональні фронтальні навантажувачі, яких украй потребували ці громади для розчистки завалів та відбудови.

 Джерело:  Час Чернігівський

Уже цього року два найбільші комунальні підприємства області, що забезпечують людей теплом та водою у найчисельніших містах, – Чернігівське КП «Теплокомуненерго» та КП «Прилукитепловодопостачання» – отримали від Німецького федерального агентства з надання технічної допомоги Technisches Hilfswerk (THW) обладнання та матеріали на майже пів мільйона євро. Це – мініекскаватори, віброплити, компресори, бензопили, набори інструментів, генератори тощо.

Джерело:  Чернігівська ОВА

Німецька допомога не обмежується вищезазначеним. Наприклад, Городнянська та Новобасанська громади отримали автовишку та навантажувач від федерального уряду, Киселівська громада – спецтехніку  від німецької компанії Weidemann GmbH.

Соціальна та гуманітарна сфери

Надають допомогу німці – як уряд, так і приватні особи – й у соціальній та гуманітарній сферах.

Ще на самому початку вторгнення, коли росіяни окупували область, а Чернігів  опинився у центрі бойових дій, німецький побратим міста – Меммінгем – цілеспрямовано приймав біженців, які втікали від росіян, розміщав їх у спеціально переобладнаних приміщеннях, надавав матеріальну та моральну підтримку. За перші дні березня жителі цього німецького міста зібрали для Чернігова понад 40 тисяч євро.

А після того, як вигнали росіян, німці відразу почали везти гуманітарні вантажі. Так, мешканці німецького міста Ландгут зібрали та передали понад 300 парт, стільців, лавок, шкільне приладдя та навіть одяг для дітей області,  які були вкрай необхідні в зруйнованих та сплюндрованих росіянами школах.

Джерело: Час Чернігівський

З часом ця допомога не зменшується – німці активно допомагають лікарням, школам, музеям, закладам соціального спрямування. Наприклад, 2023 року Національний архітектурно-історичний заповідник «Чернігів стародавній» отримав від німецького Міністерства культури пакувальний матеріал для історичних предметів, який був вкрай необхідний, оскільки експонати потребували накриття, щоб запобігти пошкодженню від російських ракет, які прилітали до Чернігова.

Уже цьогоріч Чернігівська районна лікарня отримала від німецького району Зегеберг медикаменти, шприци, витратні матеріали та засоби індивідуального захисту на понад мільйон гривень. Бахмацька, Ніжинська, Носівська, Бобровицька, Сосницька та Прилуцька громади одержали від уряду Німеччини спеціалізовані автомобілі для перевезення маломобільних людей – «соціальні таксі».

Джерело: Deutsche Botschaft Kyjiw

Федеральна земля Мекленбург-Передня Померанія виділила зі свого бюджету 250 тисяч євро для будівництва та облаштування укриттів у школах прикордонних районів Чернігівщини. До того ж, як заявила  президентка Бундесрату і прем’єр-міністр цієї землі Мануела Швезіг, у намірах уряду Макленбургу-Передньої Померанії – партнерство та співпраця між університетом Грайфсвальд та обласною дитячою й психоневрологічною лікарнями.

Допомога надходить не лише від урядових організацій – наприклад, приватна німецька компанія XYZ Cargo передала для волонтерів Чернігова унікальні модульні вантажні електровелосипеди. За словами волонтерів, яким німці зробили такий щедрий подарунок, – один велосипед коштує більш як 2 тисячі євро. Наразі цей зручний транспортний засіб використовується для доставки допомоги громадянам, які мають труднощі з пересуванням, а також як мобільна майстерня для організацій, що займаються відновленням пошкодженого житла.

Допомога бізнесу

Німецькі урядовці, які розробили програми підтримки України, розуміють, що нашій країні необхідно розбудовувати власний потенціал, який би зменшив її критичну залежність від іноземної допомоги. Одним із шляхів створення такого потенціалу є бізнес, який забезпечує і робочі місця, і надходження до бюджету, і здатен перебрати на себе частину соціальних функцій держави

Саме для цього у межах програми «Просування енергоефективності та імплементації Директиви ЄС про енергоефективність в Україні», яка є спільним проєктом урядів Німеччини та Швейцарії, було профінансовано модернізацію енергоспоживання на  Корюківській фабриці «Словʼянські шпалери КФТП», яка є однією з найбільших у Європі. Було проведено модернізацію освітлення, що дозволить фабриці заощаджувати 95,20 МВт*год електроенергії щорічно.

* * *

Переліченим вище допомога Німеччини Чернігівській області не обмежується. Завдяки німецьким урядовим та приватним програмам на Чернігівщині реалізується ціла низка проєктів. У пріоритеті  – не лише відновлення зруйнованого росіянами, а, насамперед, розвиток області, що дасть їй змогу стати самодостатньою та фінансово спроможною.

Останні новини з категорії Аналітика

Запит на соціально-психологічну допомогу: чи задовольняють його на Одещині

Про організацію надання соціально-психологічної допомоги на Одещині, можливості зробити психологічну допомогу більш доступною – у статті Мих...
29 жовтня 2024

Евакуація як обов’язок. Чи всім по кишені?

Сергій Ханін про те, які проблеми виникають при переселенні людей з небезпечних місць у Сумській області, а також те, як переселенці облашто...
22 жовтня 2024

Захоплення виборів. Молдова напередодні голосування

Маріанна Присяжнюк про інструменти, які задіює Росія, щоб вплинути на президентські вибори та референдум щодо європейської інтеграції, які п...
17 жовтня 2024

Бюджет громад Чернігівщини: гроші забирає Київ, а проблеми перекидає на місця

Як вплинуло вилучення "силового" ПДФО на бюджет громад в Чернігівській області - аналізують Лариса Бєлич та Микола Кірєєв
16 жовтня 2024