Влада смішна як ніколи, або Повернення Хлєстакова

Аналітика
Перегляди: 1899
18 березня 2020
Петро Бурковський

Виконавчий директор Фонду "Демократичні ініціативи" імені Ілька Кучеріва

Оригінал статті - на сайті Новое время

Якщо так піде надалі, й Зеленський не змінить своїх поглядів на владу, українці спочатку заплачуть від сміху, а потім дуже швидко попросять усю трупу зійти зі сцени

«Какая разница», Оманські канікули, Нові Санжари, заміна уряду «технократів» на уряд олігократів, готовність офісу президента погоджувати з російськими окупантами зміни до Конституції, перша жінка генеральний прокурор, для обрання якої «слугам народу» знадобилися голоси таких pezzonovante як Григорій Суркіс, Антон Яценко та Ігор Палиця… Зрештою і дотепність самого президента про карантин як шанс молоді зробити внесок у покращення демографічної ситуації в країні.

Вся владна команда, яка зараз працює на головну дійову особу, хоче нас переконати, що все зроблено, і буде зроблено ще більше для нашого блага. У цілковитій відповідності до інавгураційної обіцянки Володимира Зеленський зробити все, щоб українці більше не плакали.

На наших очах розгортається справжня драма: герой з народу як вміє бореться з кризою, корупцією, олігархами, Путіним та епідемією коронавірусу. Ситуація здається непересічною та унікальною, такою, що вимагає єднання навколо героя заради загального успіху й порятунку.

В 2013 році навіть «йолка», «Беркут» і тітушки не зупинили протест

Проте посмію стверджувати, що за звуковими, візуальними і навіть віртуальними ефектами останніх 10 місяців криється давно відомий сюжет гоголівського «Ревізора». Зеленський виявився не Голобородьком, а Хлєстаковим. Персонажем, чия влада тримається виключно на здатності підігрувати очікуванням і страхам авдиторії, ухилятися від вчинків та тікати від відповідальності.

Що ж нам кажуть зі сцени?

Односторонні поступки Росії? Так Мінські домовленості укладені попередниками! До слова, те ж саме про газові контракти 2009 року розповідав Віктор Янукович і використав цей привід, щоб запроторити за грати свою конкурентку на виборах Юлію Тимошенко. Невже готується рімейк?

Зволікання з підготовкою до протидії епідемії коронавірусу? Так систему МОЗ розвалила Уляна Супрун! Хоча вивезення необхідних засобів тривало у січні, лютому і навіть березні цього року.

Падіння економіки? Так це підривна робота «соросят»! Байдуже, що той уряд був сформований монобільшістю «Слуги народу» за активної участі офісу президента і що про ранні ознаки кризи говорять з 2018 року.

Законодавчі ініціативи не мають підтримки громадян і можуть викликати протести? Так ми їх ухвалимо під час карантину, коли збиратися більше 10 осіб заборонено під страхом штрафу та арешту. Хоча в 2013 році навіть «йолка», «Беркут» і тітушки не зупинили протест.

Якщо так піде надалі, й Зеленський не змінить своїх поглядів на владу, українці спочатку заплачуть від сміху, а потім дуже швидко попросять усю трупу зійти зі сцени. Це неминуче станеться, оскільки довго дурити велику кількість людей не під силу жодному політику. І ще й тому, що справжній «ревізор», тобто кризова ситуація, вже на порозі.

Тож зараз важливо подумати над тим, що зробити, аби обдаровані сценаристи та спритні суфлери не підмовили головну дійову особу підпалити лаштунки і покликати на допомогу кремлівську команду пожежників.

По-перше, варто зробити все для безпеки Конституційного суду та імунітету суддів (в усіх сенсах цього слова). У низці своїх рішень стосовно ДБР і НАБУ, судової реформи судді КСУ вказали, що команда Зеленського нехтує принципом поділу влади. Після поглинання Генпрокуратури наступним апетитним шматком для Банкової може стати Конституційний суд.

По-друге, варто утриматися від спонтанного протестного реагування під час карантину у відповідь на провокації з боку влади. Є достатньо способів продемонструвати незгоду і заблокувати незаконні дії, не опускаючись до паніки та аморальної поведінки.

По-третє, парламентським фракціям та народним депутатам, які не сприймають односторонніх поступок Кремлю, варто бодай на короткий час забути про чвари та об'єднатися для блокування змін до Конституції по «особливому статусу» та урядових рішень, які можуть призвести до дефолту і запровадження надзвичайного стану.

_______________________________

Цей матеріал представлено Фондом «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва  в рамках Програми сприяння громадській активності «Долучайся!», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та здійснюється Pact в Україні. Зміст матеріалу є винятковою відповідальністю Pact та його партнерів і не обов’язково відображає погляди Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) або уряду США.

Останні новини з категорії Аналітика

Президентські вибори в Румунії. У пошуках ідеального президента

Про політичні тренди в Румунії, змагання «нових» і «старих» еліт, а також тему України в румунському передвиборчому дискурсі — у статті Марі...
22 листопада 2024

Діалоги про Українську Ідентичність

Збірка тез, скомпонована з публічних та непублічних експертних діалогів й оформлена як полілог про конструювання ідентичності
13 листопада 2024

Санду перемогла у важливій битві. Але майбутнє Молдови все ще під питанням — Маріанна Присяжнюк

Кандидатка від проєвропейських сил Мая Санду перемогла на виборах президента Молдови. Утім ситуація в країні залишається суперечливою. Чому?...
4 листопада 2024

Cine e cine або хто є хто на президентських виборах у Молдові

Про те, як розгортається протистояння в останні години перед голосуванням на президентських виборах у Молдові, читайте у статті Марінанни Пр...
2 листопада 2024