Виклики, потреби та перешкоди при працевлаштуванні ветеранів та ветеранок в цивільному житті
Звіт створено на замовлення Українського ветеранського фонду в рамках проекту «Розробка інструментів для підтримки працевлаштування ветеранів» за підтримки Міжнародного фонду «Відродження»
Від початку повномасштабної війни в Україні кількість ветеранів і ветеранок, які повертаються до цивільного життя, стрімко зростає. Успішна інтеграція цих осіб у суспільство, зокрема їхнє працевлаштування, є ключовим фактором як для економічного розвитку, так і для соціальної стабільності в країні. Водночас, ветерани, ветеранки та особи з інвалідністю, отриманою внаслідок війни, стикаються з низкою викликів під час пошуку роботи та адаптації на нових робочих місцях. Розуміння цих потреб і бар’єрів є необхідним для формування ефективних державних та корпоративних програм сприяння працевлаштуванню та соціальній адаптації ветеранів та ветеранок в Україні.
Дослідження “Виклики, потреби та перешкоди при працевлаштуванні ветеранів та ветеранок в цивільному житті” було проведене з метою визначити ключові виклики та потреби ветеранської спільноти у сфері працевлаштування, а також проаналізувати ставлення та практики українських роботодавців щодо прийому ветеранів на роботу. Результати дослідження мають стати основою для подальшого вдосконалення державних і громадських ініціатив, спрямованих на підтримку ветеранів у трудовій сфері. Дослідження включало проведення фокус-груп з ветеранами та глибинних інтерв’ю з представниками бізнесу. Фокус-групові дискусії проводилися серед працевлаштованих ветеранів та тих, хто перебуває у пошуку роботи, і були спрямовані на виявлення труднощів, з якими вони стикаються будучи кандидатами на працевлаштування та адаптуючись до нового робочого середовища. Водночас глибинні інтерв’ю з роботодавцями малого, середнього та великого бізнесу доз- волили оцінити рівень готовності компаній до працевлаштування ветеранів, їхнє ставлення до кандидатів статусом УБД та актуальні практики адаптації колишніх військових у робочих колективах.
При розробці методології було враховано результати попередніх досліджень Українського ветеранського фонду Міністерства у справах ветеранів, а також взято до уваги актуальні дослідження іноземного досвіду, зокрема США.
Реінтеграція ветеранів у цивільне життя є складним процесом, що потребує комплексного підходу з боку держави, громадських організацій та бізнесу. Це підтверджує аналітичний звіт “Від демобілізації до працевлаштування: практики реінтеграції ветеранів США та уроки для України” від 17 червня 2024 року. Звіт аналізує політики реінтеграції ветеранів у США, які включають заходи з працевлаштування, освіти, психічного здоров’я та соціальної підтримки. Основна мета – вивчити ефективні практики, які можуть бути адаптовані для України. Окрім аналізу політик підтримки ветеранів та їх еволюції, у звіті проаналізовано роль неурядових організацій та приватного сектору у підтримці ветеранів, а також надано практичні рекомендації щодо переймання іноземного досвіду. Висновки, до яких дійшла команда авторів звіту, вказують на те, що державно-приватне партнерство дозволяє розширювати спектр можливостей для ветеранів, забезпечуючи їм доступ до якісних освітніх програм, психологічної підтримки та працевлаштування у перспективних галузях. Для України ж адаптація підходів США у цьому напрямку може стати важливим кроком у створенні надійної системи підтримки ветеранів, яка відповідатиме сучасним викликам та забезпечить довготривалу інтеграцію колишніх військових у суспільство.
Рекомендації дослідників для України у питанні працевлаштування та розвитку ветеранів в цивільному житті передбачають: заохочення бізнесу до найму ветеранів через податкові пільги та програми професійної адаптації; створення спеціалізованих бізнес-інкубаторів для підтримки ветеранського підприємництва; партнерство з українськими та міжнародними університетами для розробки спеціальних навчальних програм для ветеранів; впровадження аналогів американського GI Bill, що забезпечуватиме фінансування професійної освіти та перекваліфікації ветеранів; впровадження грантових програм для фінансування ініціатив, спрямованих на реінтеграцію ветеранів та ін. Результати цих та інших актуальних досліджень практик реінтеграції та працевлаштування ветеранів в цивільному житті можуть стати основою для розробки нових державних політик, корпоративних ініціатив та про- грам підтримки ветеранів, що сприятиме їхній ефективній інтеграції у суспільство та економіку України.
Звіт містить комплексний аналіз думок ветеранів, ветеранок та працедавців, а та- кож пропонує рекомендації для державних органів, бізнесу та громадських органі- зацій щодо покращення процесу працевлаштування ветеранів та їхньої адаптації в цивільному середовищі.
МЕТОДОЛОГІЯ ДОСЛІДЖЕННЯ
Дослідження «Потреби та перешкоди ветеранів при працевлаштуванні» є логічним продовженням комплексного аналізу соціально-економічного становища ветеранів, проведеного Українським ветеранським фондом у межах попередніх досліджень «Потреби ветерана 2023» та «Портрет ветерана 2022». Метою цього до- слідження є глибоке вивчення ключових викликів, з якими стикаються ветерани та ветеранки під час пошуку роботи й адаптації в цивільному середовищі, а також ви- значення ставлення роботодавців до працевлаштування представників ветеранської спільноти.
Дослідження проводилося Фондом “Демократичні ініціативи ім. Ілька Кучеріва” на замовлення Українського ветеранського фонду Міністерства у справах ветеранів України у період з листопада 2024 року по січень 2025 року та включало два етапи: фокус-групові дискусії з ветеранами, ветеранками та особами з інвалідністю внаслідок війни, а також серію глибинних інтерв’ю з представниками бізнесу.
Фокус-групові дискусії відбувалися в онлайн-форматі та включали 5 груп по 7–10 учасників у кожній сесії. До дослідження залучалися як ветерани, які вже працевлаштовані, так і ті, хто перебуває в активному пошуку роботи. Основними завданнями цього етапу були виявлення специфічних труднощів, які виникають під час працевлаштування, адаптації в новому робочому середовищі, а також визначення актуальних потреб, пов’язаних із перекваліфікацією, соціальною підтримкою та умовами праці. Всі фокус-групові дискусії модерувалися досвідченими аналітиками, що забезпечувало якісне структурування дискусій та глибокий аналіз отриманих даних.
Глибинні інтерв’ю з роботодавцями були проведені для оцінки позиції представників малого, середнього та великого бізнесу щодо умов працевлаштування та адаптації ветеранів у цивільному робочому середовищі. У межах цього етапу дослідження було проведено 12 глибинних інтерв’ю з представниками підприємств, які працюють у таких сферах, як будівництво, оборонно-промисловий комплекс, автосервіс, інженерна промисловість, реклама та продакшн. Окрему категорію респондентів склали ветерани-підприємці, що дозволило проаналізувати їхній досвід створення бізнесу та працевлаштування інших ветеранів.
Аналіз отриманих даних базувався на порівняльному підході, що дозволив зіставити оцінки й очікування ветеранів із поглядами роботодавців. Отримані результати стали основою для розробки рекомендацій щодо вдосконалення державних програм сприяння працевлаштуванню ветеранів, адаптації робочих місць та підвищення рівня інклюзивності корпоративних політик українських компаній.