Відставка Богдана. Навіщо Зеленському Єрмак?

Аналітика
Перегляди: 1500
11 лютого 2020
Олексій Гарань

доктор історичних наук, професор кафедри політології НаУКМА, науковий директор Фонду "Демократичні ініціативи" імені Ілька Кучеріва

Оригінал — на сайті  "Новое время"

Богдан виконав ті функції, які були потрібні Зеленському, і тепер перед Єрмаком стоять нові виклики

Важко сказати, чому Андрій Богдан подав у відставку саме в цей день і місяць, але відомо напевне, що внутрішній конфлікт наростав. Більше того, Богдан виконав ті функції, які були потрібні Зеленському. Іншими словами, «мавр зробив свою справу — мавр може йти».

На самому початку Богдан дійсно був потрібен Зеленському: в його оточенні взагалі не було людей, які розумілися на управлінні. А Богдан хоч якось розумівся, більше того — брав на себе проштовхування дуже жорстких рішень, що м’яко кажучи неоднозначно сприймались суспільством. Це і рішення про розпуск парламенту та юридична сторона цього, і робота з Конституційним Судом. А також турборежим — думаю, тут багато що йшло саме від Богдана, який проштовхував дії, які порушували законодавчий регламент Ради, не кажучи вже про саме призначення Богдана, що було порушенням закону про люстрацію. Та попри все, на той момент він був дуже потрібен президенту.

Зараз відставка Богдана означає, що Зеленський скидає баласт: іде у відставку людина, яка накопичила на собі значну частину негативу, що тепер починає шкодити президенту. Звільняючи Богдана, Зеленський намагається покращити свій імідж і всередині країни, і в контактах з міжнародними партнерами, які були незадоволені цим його призначенням від початку. Крім того, так президент показує, що намагається дистанціюватись від Коломойського, хоча я би не сказав, що на цій посаді Богдан грав саме на боці  останнього, але тим не менш це людина, яка свого часу була дуже тісно пов’язана з цим олігархом, виконуючи роль посередника між ним і Зеленським.

Турборежим відтепер проводитиметься більш тонко

Зараз Зеленський ставить на чолі адміністрації Єрмака, людину абсолютно йому віддану. Думаю, Єрмак виглядає набагато більш зваженим за Богдана, і не намагатиметься підставляти президента, як свого часу в необдуманих висловлюваннях це робив Богдан. Єрмак може також намагатись злагоджувати наявні конфлікти і не допускати нових зашкварів у партії та фракції: безпосередньо він за це відповідальності не несе, але як глава офісу фактично буде займатись і цим. Турборежим відтепер проводитиметься більш тонко. Команда Зеленського в цілому не відмовиться від цих підходів, бо це притаманно логіці мислення цих людей і самого президента, який продовжує бачити основних ворогів не в обличчі Путіна, а серед своїх критиків усередині України.

Призначення також більше посилить роль Єрмака в зовнішній політиці. Ми й раніше бачили, що центр прийняття рішень змістився з МЗС на Банкову, а зараз і поготів. А оскільки Єрмак відповідає і безпосередньо за налагодження стосунків з Росією, це стане величезним викликом для нього самого. На думку Зеленського, досі Єрмак проявляв себе на цьому напрямку добре, зважаючи на два обміни полоненими та зустріч в Парижі. Але в той же час ми знаємо, що ці рішення виглядали контроверсійними для суспільства, і в них закладені міни для України, і тепер Київ втягнутий у двосторонні переговори з Росією, що нам не на користь. З одного боку, це послаблює наші позиціїу двосторонніх переговорах без присутності партнерів Росія завжди нас переграє, а з іншого — росіяни завжди можуть представити усе так, що переговорний процес іде добре, це наші проблеми, а конфлікт — внутрішньо український, а відтак це заклик для Заходу повертатись до business as usual.

_______________________________

Цей матеріал представлено Фондом «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва  в рамках Програми сприяння громадській активності «Долучайся!», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та здійснюється Pact в Україні. Зміст матеріалу є винятковою відповідальністю Pact та його партнерів і не обов’язково відображає погляди Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) або уряду США.

Останні новини з категорії Аналітика

Рамки для Байдена і Путіна: як українці обмежують компроміс з РФ щодо Криму і Донбасу

Напередодні саміту НАТО і Женевської зустрічі Байдена та Путіна допомогти може свіже дослідження суспільних настроїв українців
9 червня 2021

Добкін «об’єднується» проти російської агресії поки Терехов по-кернесівськи «множить на нуль» музикантів

Огляд чинників стабільності на Харківщині в ході виборчої кампанії
3 червня 2021

Ідея «одеської інакшості» та пам'ять про трагедію 2 травня. Чи несуть вони загрозу стабільності?

Оцінка згуртованості та стабільності в Одеській області. Квітень-травень 2021
2 червня 2021

Переваги та виклики застосування гендерної квоти під час місцевих виборів 2020 року в Україні

Якими є успіхи та прорахунки у застосуванні гендерної квоти на місцевих виборах 2020 року в Україні – дослідження Вокс Україна
24 травня 2021