У Брюсселі відбулася презентація аудиту виконання Мінських домовленостей
18 жовтня 2016 року в Брюсселі відбувся круглий стіл «Аудит імплементації Мінських угод та реінтеграції захоплених територій: реальність та перспективи», під час якого чотири українські аналітичні центри (Фонд «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва, VoxUkraine та Донецький інститут інформації) представили своє дослідження щодо виконання Мінських домовленостей і потенційних опцій розвитку ситуації.
Ключовим завданням аналітичного звіту «Не все спокійно на Східному фронті: аудит Мінських домовленостей та сценаріїв реінтеграції окупованих територій України» було розглянути стан імплементації Мінських угод з чотирьох різних, але взаємопов’язаних перспектив –зовнішньої політики, економіки, громадської думки щодо конфлікту та ситуації на окупованих територіях Донбасу з окресленням найбільш ймовірних сценарії розвитку подій у короткостроковій перспективі.
Фонд «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва був однією з інституцій, що готували аналітичний звіт, зокрема – в частині суспільних настроїв щодо Мінського процесу, шляхів виходу з конфлікту і прийнятних для широкої громадськості компромісів у рамках переговорів для врегулювання. Зокрема політичний аналітик Фонду «Демократичні ініціативи» Марія Золкіна заначила:
- Громадська думка щодо російської агресії та «ціни», яку суспільство готове було б заплатити за завершення конфлікту, розвивалася паралельно із розгортанням цієї агресії. Станом на сьогодні маємо очевидні тенденції та достатньо сталі щодо ключових проблем Мінського процесу погляди у сфері громадської думки. Так, пріоритетним залишається підхід «не може бути миру за всяку ціну» – компроміси мають бути вибірковими, домовлятися з агресором можна далеко не про все, а повернення окупованих наразі районів Донбасу не повинно супроводжуватися наданням їм розширених чи «особливих» повноважень. Формула «спочатку – безпека» також стала трендом у громадській оцінці балансу між безпековими і політичними положеннями Мінського процесу.
Сьогодні суспільна думка про конфлікт має свої «червоні лінії»: що прийнятно, а що – неприйнятно для української сторони. Вихід за ці «червоні лінії» цілком очевидно може призвести до активізації цілої низки внутрішньополітичних ризиків: делегітимізації ухвалених рішень, остаточної втрати довіри до ключових органів державної влади, задіяних в ухваленні чи імплементації цих рішень, протестів (як самоорганізованих, так і штучно підготовлених зацікавленими у розгойдуванні ситуації в країні), остаточного політичного розбрату серед політичних сил, а також падіння довіри до західних партнерів. Так, ключовим висновком у цій ситуації є те, що громадську думку на цій стадії конфлікту та спроб його врегулювання не можна ігнорувати ані внутрішнім, ані зовнішнім акторам. Звичайно – якщо метою буде стратегічне і реальне розв’язання конфлікту, а не формальне його зняття з міжнародного порядку денного.
Повний текст звіту читайте за посиланням: http://dif.org.ua/article/audit-implementatsii-minskikh-ugod-ta-reintegratsii-zakhoplenikh-teritoriy-ukraini
Дискусію організували Офіс зв’язку українських аналітичних центрів у Брюсселі ( Ukrainian Think Tanks Liaison Office in Brussels) та Центр досліджень європейської політики (Centre for European Policy Studies (CEPS).