Громадська думка молоді України, Азербайджану та Росії
рес-конференція
«Молодь Азербайджану, Росії та України: спільне та відмінне»
Організатор круглого столу – Фонд “Демократичні ініціативи” ім.Ілька Кучеріва
Ольга Айвазовська - голова правління громадянської мережі "Опора"
Ірина Бекешкіна – директор Фонду «Демократичні ініціативи», старший науковий співробітник Інституту соціології НАН України
Василь Гацько – голова ВМГО Демократичний Альянс
Надія Дюк – віце-президент Національного Фонду підтримки демократії (США)
Олена Злобіна – завідуюча відділом Інституту соціології НАН України
Наталя Зоркая – провідний науковий співробітник Аналітичного «Левада-Центру» (Росія)
Андрій Зоткін – науковий співробітник Інституту соціології НАН України
Олександр Лозовицький - керівник Центру молодіжної політики Міністерства у справах сім'ї, молоді та спорту
Олексій Левінсон – керівник відділу соціокультурних досліджень Аналітичного «Левада-Центру» (Росія)
Расім Мусабаєв – керівник FAR Центру (Азербайджан)
Асіф Насібов – FAR Центр (Азербайджан)
Ірина Прибиткова – провідний науковий співробітник Інституту соціології НАН України
–– – Чому молодь усіх трьох країн мало цікавиться політикою і майже не бере участі у діяльності громадських організацій?
– Чому молоді українці найменше пишаються своєю країною?
– Чому росіяни і українці не відчувають себе європейцями?
– Чому молоді росіяни пріоритетними для співробітництва визнають країни Європейського Союзу, а молоді українці – Росію?
– Чому молодь України відчуває таку глибоку недовіру до усіх соціальних і політичних інституцій?
– Чому в Азербайджані найбільше безробітної молоді і майже половина вважає, що може втратити роботу наступні два роки?
Загальнонаціональне опитування молоді України було проведене Фондом «Демократичні ініціативи» та фірмою “Ukrainian Sociology Service” 14–26 грудня 2009 року, Росії - фірмою “Левада-центр» 15–27 січня 2010 року, Азербайджану – FAR Центром у березні 2010 р.
Усього у кожній країні було опитано близько 500 респондентів віком 18–34 роки. Вибірка репрезентативна за такими параметрами, як вік (групи 18–24 і 25–34 роки), стать, рівень освіти, регіон та тип проживання. Статистична похибка не перевищує 4.6%.
Українська частина проекту фінансується коштом Міжнародного фонду «Відродження», Мережевою програмою “Схід-Схід: партнерство без кордонів”.
• Абсолютна більшість азербайджанців (83%) певна, що росіяни і українці – це різні народи, а от позиції і росіян, і українців діляться навпіл: серед росіян 47% вважають, що українці і росіяни – це один народ і стільки ж – 49% – що це різні народи; так само думають і українці (48% – що це один народ і 48% – що це різні народи).
• Абсолютна більшість азербайджанців (83%) і більшість росіян (63%) пишаються своєю країною, на відміну від українців, серед яких тільки 27% пишаються нинішньою Україною, а 67% – ні. Водночас істотно більше молодих людей пишаються тим, що є громадянами своєї країни: серед українців – 40% (не пишаються своїм громадянством 53%), серед росіян – 74% (не пишаються громадянством 21%), серед азербайджанців – 85% (не пишаються 15%).
• Серед молоді Азербайджану переважає думка, що найкращі можливості для розвитку їх країни дало б тісне співробітництво насамперед з Туреччиною (так вважають 48%, 22% – за пріоритетність країн Європи і 16% – Росії); молодь Росії орієнтується у першу чергу на співробітництво з країнами Європи (43%), далі – з країнами СНД (12%), Китаєм (11%), Японією (11%), США (10%), а молодь України бачить найкращі можливості у співпраці з Росією (49%), далі йдуть країни Європи (34%).
• Молодь усіх трьох країн позитивно ставиться до США, Європейського Союзу, України, Росії, прибалтійських країн, а от до Грузії азербайджанці та українці ставляться позитивно, а росіяни – здебільшого негативно.
• Більшість молодих росіян (58%) і українців (60%) не відчувають себе європейцями і своєї належності до культури та історії європейського суспільства.
• Серед російської молоді найменше тих, хто хотів би поїхати з країни назавжди – 7%. Серед українців і азербайджанців налаштованих на еміграцію удвічі більше – відповідно, 14% і 13%.
• Країни істотно відрізняються щодо мети, з якої молоді люди хотіли б тимчасово поїхати з країни: молоді росіяни – здебільшого, щоб побачити інші країни (77%) і менше тих, хто має на меті попрацювати (43%), а от серед молоді України та Азербайджану переважають мотиви праці – 65% серед бажаючих виїхати за кордон українців і 50% – серед азербайджанців. Значно менше виражена вмотивованість повчитися за кордоном: 16% серед росіян, 10% – серед азербайджанців і лише 5% – серед українців.
• Найбільш бажаними для росіян країнами для поїздок є Велика Британія – туди хотіли б поїхати 16% серед тих, хто хотів би виїхати за кордон, Німеччина (15%), США (15%), а от молоді українці найбільше хотіли б поїхати до Росії (19%), Великої Британії (12%), Німеччини (12%), США (11%), Італії (10%).
• Основні причини, які спонукають виїхати за кордон, – економічні: впевненість, що там можна більше заробляти (так вважають 51% українців, 50% росіян і 43% азербайджанців, які б хотіли поїхати за кордон) та переконаність у безперспективності економіки власної країни (48% серед українців, по 28% серед росіян та азербайджанців). Окрім того, серед українців (40%) і росіян (47%) вагомими є соціально-культурні причини («там кращі умови життя, вищий рівень культури»). Ще для українців (23%), на відміну від азербайджанців та росіян, значущими є й сімейні причини (за кордоном живуть родичі).
• Гасла «Росія – для росіян!» підтримують 51% росіян (не підтримують 44%), «Азербайджан – для азербайджанців!» підтримують 40% азербайджанців (не підтримують 59%), «Україна – для українців!» підтримують 44% українців (не підтримують 51%). Половина молоді в трьох країнах не схвалює можливі акції націоналістів проти «інакших» груп у своїх країнах. Водночас у Росії виявилося найбільше тих, хто схвалює імовірні акції націоналістів проти приїжджих з Північного Кавказу (18%), проти людей з нетрадиційною сексуальною орієнтацією (18%).
• Загалом для молоді і Азербайджану, і Росії, і України не властивий великий інтерес до політики: дуже великою і великою мірою цікавляться політикою лише 8% українців, 7% росіян і 6% азербайджанців. Серед українців більше тих, хто виявив середню міру зацікавленості політикою (40%), росіяни більше за українців виказують малу міру зацікавленості політикою (36%), а серед азербайджанців найбільше тих, хто взагалі не цікавиться політикою (37%).
• Проте навіть поміркований інтерес до політики не знаходить вияву у практичній площині. І у азербайджанців, і у росіян, і в українців участь у різних формах громадянської активності низька: не беруть участі у діяльності бодай однієї громадської організації в Азербайджані – 94%, в Росії і Україні – 88%. Лише по 1% молоді у кожній країні брали участь у мітингах чи демонстраціях. Тих, хто збирається зайнятися політикою у майбутньому, теж небагато – у цьому впевнені 4% азербайджанців, 5% українців і 4% росіян (стільки ж, як і у 2002 році), відповіли, що скоріше за все це зроблять 12% азербайджанців (як і у 2002 році), 14% росіян (було 9%) і 10% українців.
• Основний шлях, яким молоді люди можуть вийти на політичну арену, молодь трьох країн вбачає в участі у діяльності політичних партій (так вважають 52% українців та росіян і 45% азербайджанців). Молодь Росії та України бачить політичну перспективу й у роботі у місцевих органах влади (37% українців і 33% росіян), а також в апараті регіональних або державних органів влади (31% українців і 29% росіян). Молодь трьох країн єдина в тому, що для досягнення успіху на політичній арені молодому політику треба насамперед мати відповідні особистісні якості (активність, ініціативність, працездатність тощо), добру освіту, високий рівень професіоналізму, гроші, фінансову підтримку та гарні зв'язки в органах влади.
• Молоді українці відрізняються від молоді Росії і, особливо, Азербайджану значно більш негативним ставленням майже до усіх соціальних та політичних інституцій.
Молодь усіх трьох країнах довіряє:
– родичам (баланс довіри-недовіри у молоді Азербайджану +82%, Росії +90%, України +86%);
– друзям (баланс довіри-недовіри у молоді Азербайджану +82%, Росії +84%, України +79%);
– церкві, релігійним інститутам (баланс довіри-недовіри у молоді Азербайджану +14%, Росії +51%, України +35%);
– засобам масової інформації (баланс довіри-недовіри у молоді Азербайджану +68%, Росії +31%, України +7%).
Молодь усіх трьох країн не довіряє:
– політичним партіям (баланс довіри-недовіри у молоді Азербайджану –24%, Росії –42%, України –63%);
– міліції (баланс довіри-недовіри у молоді Азербайджану –9%, Росії –27%, України –51%);
– страховим організаціям (баланс довіри-недовіри у молоді Азербайджану –15%, Росії –4%, України –44%);
– профспілкам (баланс довіри-недовіри у молоді Азербайджану –31%, Росії –10%, України –25%).
Молодь одних країн довіряє, інших – не довіряє:
– державним установам (баланс довіри-недовіри у молоді Азербайджану +38%, Росії +22%, України –17%),
– судам (баланс довіри-недовіри у молоді Азербайджану –9%, Росії +8%, України –46%),
– прокуратурі (баланс довіри-недовіри у молоді Азербайджану +14%, Росії +10%, України –44%),
– банкам (баланс довіри-недовіри у молоді Азербайджану +34%, Росії +9%, України –45%),
громадським організаціям (баланс довіри-недовіри у молоді Азербайджану +5%, Росії +3%, України –11%),
– медичним закладам (баланс довіри-недовіри у молоді Азербайджану +32%, Росії +37%, України –2%),
– навчальним закладам (баланс довіри-недовіри у молоді Азербайджану +25%, Росії +65%, України –16%),
– армії (баланс довіри-недовіри у молоді Азербайджану +73%, Росії +15%, України –2%),
– адміністрації Президента (баланс довіри-недовіри у молоді Азербайджану +54%, Росії +37%, України (Президента В.Ющенка) –68%),
– Президенту (баланс довіри-недовіри у молоді Азербайджану +89%, Росії +63%, України (Президенту Віктору Ющенку) –71%);
– парламенту (баланс довіри-недовіри у молоді Азербайджану +1%, Росії +1%, України –71%),
– уряду (баланс довіри-недовіри у молоді Азербайджану +53%, Росії +34%, України (уряду Тимошенко) –69%).
• Опитування засвідчили високий рівень корупції в усіх трьох країнах, особливо ж в Україні та Азербайджані, де протягом останніх двох років лише 28–30% не стикалися з явищами корупції, хабарництва і незаконних поборів з боку посадових осіб. В Росії з подібними явищами не стикалося 47% молоді. А в Азербайджані постійно (щодня) стикаються з подібними явищами 8% і ще 10% – кілька разів на місяць. В Україні таке траплялося значно рідше: щодня стикалися з цими явищами 0.4% і ще 3% – декілька разів, в Росії – відповідно, 0.8% і 1.1%.
• Молоді азербайджанці значно більш позитивно ставляться до служби в армії: 57% вважають, що кожний чоловік повинен пройти службу в армії (в Україні таку точку зору поділяють 40%, в Росії – 39%). Натомість значна частина молодих українців і росіян вважає, що «служба в армії – безглузде і небезпечне заняття, і потрібно будь-якими засобами постаратися уникнути її» (28% в Україні, 24% в Росії і лише 4% в Азербайджані).
• У царині економічних поглядів молодь трьох країн не поділяє цінностей ані послідовного лібералізму, ані соціалізму: більшість вважає, що необхідно створити рівні умови державному керуванню економікою і розвитку приватного підприємництва (так вважають 45% молоді Азербайджану, 39% – Росії і 41% – України. Разом з тим молодь Азербайджану значно більш схильна до економічного лібералізму, до визнання більшої свободи підприємництва, з обмеженням державного втручання: такі погляди поділяють 29% молодих азербайджанців і значно менше українців та росіян (по 18%).
• Ієрархія життєвих цінностей молоді Азербайджану, Росії та України дуже подібна: найбільш важливим в усіх трьох країнах є матеріальні цінності: право на роботу, наступним є право на житло (причому для молоді України і Росії воно таке ж вагоме, як і право на роботу). Третє місце у молоді Росії та України посідає право на освіту, для молодих росіян більш, ніж для інших значущим є захист від необґрунтованого арешту, а у молоді Азербайджану третє місце практично ділять свобода слова, захист від необґрунтованого арешту і право на освіту. Свобода слова, свобода пересування і віросповідання цінні для молоді, але є цінностями другого порядку порівняно з матеріальними цінностями.
• Найбільшу підтримку демократії як найбільш бажаного типу державного устрою для своєї країни висловили азербайджанці (81%). Серед росіян і українців підтримка демократичного типу устрою теж переважає – 40% в Росії і 41% в Україні (25% в обох країнах віддали перевагу авторитарному режиму). Демократія для молоді усіх трьох країн означає насамперед проведення чесних справедливих виборів, добробут і стабільний ріст економіки, безпеку власних родин, соціальний захист і соціальні гарантії, громадянські свободи, панування закону, виконання політиками своїх обіцянок.
• У запропонованому виборі «свобода – добробут» азербайджанці (62%) висловили готовність терпіти певні матеріальні труднощі заради особистої свободи і дотримання всіх цивільних прав; натомість серед молодих росіян думки поділилися: 40% готові уступити частину своїх прав і свобод заради добробуту (42% на це не згодні), а українці у більшості (39% проти 34%) готові обміняти частку своїх свобод на добробут. У альтернативі «свобода – рівність» більшість молоді усіх трьох країн віддали перевагу рівності.
• Більшість молоді трьох країн поділяють думку, що держава повинна турбуватися про всіх своїх громадян, забезпечуючи їм гідний рівень існування.
• У структурі зайнятості найбільше безробітних виявилося серед молоді Азербайджану (20%), у цій країні також найбільше домогосподарок (20%). 45% азербайджанців відповіли, що взагалі нічого не заробляють (серед українців таких – 21%, серед росіян – 26%). У молоді Азербайджану виявилися найбільшими побоювання, що наступні два роки вони можуть стати безробітними – так вважають 52% молодих азербайджанців (в Україні – 44%, в Росії – 39%).
• Російська молодь виявилася найбільш забезпеченою з-поміж трьох країн: 24% мають власний автомобіль (14% серед азербайджанців і українців), 59% мають персональний комп’ютер (38% українців і 19% азербайджанців). Абсолютна більшість українців (96%) і росіян (89%) мають мобільні телефони, а у Азербайджані – лише 46%.
• В Азербайджані значно більше молоді проживає разом із батьками (69%), в Україні – 53%, в Росії – 48%.
• Матеріальне становище молодих росіян виглядає істотно кращим, ніж українців та азербайджанців: щотретій росіянин може дозволити собі купувати речі тривалого користування (серед українців та азербайджанців таких удвічі менше – лише 16%). Натомість серед азербайджанців найбільше виявилося тих, кому грошей не вистачає навіть на продукти (10%, у Росії та Україні – по 4%), і також тих, кому грошей вистачає лише на продукти (32%, в Україні – 28%, в Росії – 16%).
• Загалом молоді росіяни найбільше задоволені своїм життям (67%, не задоволені – 32%). В Азербайджані задоволені життям 53% (не задоволені 45%), в Україні – 47% (не задоволені 49%).
• Молоді росіяни найбільш впевнені, що можуть власними силами змінити обставини свого життя (так вважає 72% росіян), дещо менше впевнені у цьому українці (59%) і значно менше – азербайджанці (35%)
• Структура дозвілля молоді Росії та України дуже схожа: найбільше молодь цих двох країн дивиться телевізор (77% у Росії та 76% в Україні), зустрічається з друзями поза домівкою (відповідно, 59% і 51%) та ходить у гості чи приймає гостей (47% і 38%). Водночас молоді росіяни значно більше часу проводять в Інтернеті (41% росіян і 27% українців), більше грають у комп’ютерні ігри (25% і 15%), більше ходять у кіно (27% і 12%), більше займаються спортом (21% і 12%). Натомість українська молодь більше працює у саду, на городі, присадибній ділянці (17% молодих українців і 11% росіян).
• Комп’ютером користуються 60% молодих росіян, 51% українців і лише 28% азербайджанців.
• Телебачення є абсолютним лідером у постачанні новин: саме з цього ЗМІ найчастіше дізнаються про новини молоді люди в Азербайджані, Росії та Україні (92-93%).
Порівняльні результати опитування
У таблицях були використані такі опитування:
1.Червень 2010 року. Загальнонаціональне опитування населення України було проведене Фондом «Демократичні ініціативи» ім. Ілька Кучеріва та соціологічною службою Центру Разумкова з 5 по 10 червня 2010 року за вибіркою, що репрезентує доросле населення України за регіоном проживання, типом поселення, віком і статтю. Вибірка побудована як багатоступенева, стохастична із квотним відбором респондентів на останньому етапі. Опитування здійснювалося у 113 населених пунктах (із них 65 міських та 48 сільських поселень). Методом особистого інтерв’ю (віч-на-віч) у помешканні опитано 1611 респонденти віком від 18 років. Теоретична похибка вибірки без врахування дизайн-ефекту з імовірністю 0,95 не перевищує 2,5%.
2. Травень 2005 року. Загальнонаціональне опитування здійснювалося Київським міжнародним інститутом соціології та соціологічною службою Українського центру економічних і політичних досліджень імені Олександра Разумкова. Польовий етап дослідження відбувався з 10 по 23 травня 2005 року, було опитано 11115 респондентів у 493 населених пунктах (в 306 - міських і 187 - сільських) в усіх областях, Києві та АР Крим. Теоретична похибка вибірки не перевищує 1,0% з імовірністю 0.95.
3. Загальнонаціональне опитування було проведене Фондом «Демократичні ініціативи» та Київським міжнародним інститутом соціології 18–27 березні 2005 року. Методом інтерв’ю було опитано 2039 респондентів віком від 18 років. В усіх областях, Києві та АР Крим. Теоретична похибка вибірки не перевищує 2.2% з імовірністю 0.95.
Показники динаміки громадської думки
- Оцінка громадянами України діяльності у перші 100 днів
Президента, Прем’єр-міністра, Голови Верховної Ради, Верховної Ради, уряду, голів обласних державних адміністрацій (1994, 2005, 2010)
Таблиця 1.1
Оцінки діяльності Президентів Л.Кучми, В.Ющенка, В.Януковича у перші 100 днів президентства (у%)
Як би Ви оцiнили дiяльнiсть | Леоніда Кучми як Президента України (листопад, 1994) | Вiктора Ющенка як Президента України (березень, 2005) | Віктора Януковича як Президента України (червень, 2010) |
Дуже позитивно | 16.4 | 35.7 | 19.9 |
Скорiше позитивно | 17.1 | 18.3 | 34.5 |
Важко сказати напевно | 41.0 | 31.5 | 19.8 |
Скорiш негативно | 13.8 | 8.5 | 16.7 |
Дуже негативно | 11.7 | 6.0 | 9.0 |
ЗАГАЛОМ |
|
|
|
Повністю і переважно позитивно | 33.5 | 54.0 | 54.4 |
Повністю і переважно негативно | 25.5 | 14.5 | 23.7 |
Баланс позитивних і негативних оцінок | +8.0 | +39.5 | +20.7 |
Таблиця 1.2
Оцінки діяльності прем’єр-міністрів Віталія Масола, Юлії Тимошенко, Миколи Азарова у перші 100 днів новообраних Президентів (у%)
Як би Ви оцiнили дiяльнiсть | Віталія Масола як прем’єр-міністра України (листопад, 1994) | Юлію Тимошенко як прем’єр-міністра України (березень, 2005) | Миколу Азарова як прем’єр-міністра України (червень, 2010) |
Цілком позитивно | 2.5 | 36.5 | 15.6 |
Скорiше позитивно | 5.9 | 17.7 | 33.5 |
Важко сказати напевно | 61.2 | 29.3 | 21.6 |
Скорiш негативно | 11.8 | 8.9 | 18.7 |
Цілком негативно | 18.7 | 7.6 | 10.4 |
ЗАГАЛОМ |
|
|
|
Повністю і переважно позитивно | 8.4 | 54.2 | 49.1 |
Повністю і переважно негативно | 30.4 | 16.5 | 29.1 |
Баланс позитивних і негативних оцінок | –22.0 | +37.7 | +20.0 |
Таблиця 1.3
Оцінки діяльності урядів Тимошенко та Азарова у перші 100 днів новообраних Президентів (у%)
Як би Ви оцiнили дiяльнiсть | Уряд Ю.Тимошенко (травень, 2005) | Уряд М.Азарова (червень, 2010) |
Цілком позитивно | 9,5 | 11,8 |
Скорiше позитивно | 33,4 | 30,8 |
Важко сказати напевно | 40.9 | 27.7 |
Скорiш негативно | 11,3 | 19,8 |
Цілком негативно | 4,8 | 9,9 |
ЗАГАЛОМ |
|
|
Повністю і переважно позитивно | 42.9 | 42.6 |
Повністю і переважно негативно | 16.1 | 29.7 |
Баланс позитивних і негативних оцінок | +26.8 | +12.9 |
Таблиця 1.4
Оцінки діяльності Голів Верховної Ради Олександра Мороза та Володимира Литвина у перші 100 днів новообраних Президентів (у%)
Як би Ви оцiнили дiяльнiсть | Олександра Мороза як Голови Верховної Ради (листопад, 1994) | Володимира Литвина як Голови Верховної Ради (березень, 2005) | Володимира Литвина як Голови Верховної Ради (червень, 2010) |
Цілком позитивно | 5.9 | 27.6 | 8.9 |
Скорiше позитивно | 12.1 | 12.6 | 30.1 |
Важко сказати напевно | 54.8 | 39.3 | 26.8 |
Скорiш негативно | 11.7 | 7.5 | 19.9 |
Цілком негативно | 15.6 | 4.0 | 14.2 |
ЗАГАЛОМ |
|
|
|
Повністю і переважно позитивно | 18.0 | 49.2 | 39.0 |
Повністю і переважно негативно | 27.2 | 11.5 | 34.1 |
Баланс позитивних і негативних оцінок | –9.2 | +37.7 | +4.9 |
Таблиця 1.5
Оцінки діяльності Верховної Ради України у перші 100 днів новообраних Президентів
Як би Ви оцiнили дiяльнiсть | Верховна Рада (травень, 2005) | Верховна Рада (червень, 2010) |
Цілком позитивно | 9.7 | 8,2 |
Скорiше позитивно | 24.8 | 21,8 |
Важко сказати напевно | 48.1 | 26.5 |
Скорiш негативно | 17.1 | 27,6 |
Цілком негативно | 5.3 | 15,9 |
ЗАГАЛОМ |
|
|
Повністю і переважно позитивно | 34.5 | 30.0 |
Повністю і переважно негативно | 22.4 | 43.5 |
Баланс позитивних і негативних оцінок | +12.1 | –13.5 |
Таблиця 1.6
Оцінки діяльності голів обласних державних адміністрацій* у перші 100 днів новообраних Президентів (у%)
Як би Ви оцiнили дiяльнiсть | Голови державної обласної адміністрації (травень, 2005) | Голови державної обласної адміністрації (червень, 2010) |
Цілком позитивно | 4.7 | 5,0 |
Скорiше позитивно | 17.2 | 21,7 |
Важко сказати напевно | 68.6 | 52.0 |
Скорiш негативно | 10.0 | 10,9 |
Цілком негативно | 4.0 | 10,4 |
ЗАГАЛОМ |
|
|
Повністю і переважно позитивно | 21.0 | 26.7 |
Повністю і переважно негативно | 14.0 | 21.3 |
Баланс позитивних і негативних оцінок | +7.1 | +5.4 |
* у Криму - Голови Ради Міністрів АР Крим, у Києві - міського голови
Таблиця 1.7
Підтримка населенням призначення Юлії Тимошенко та Миколи Азарова на посаду прем’єр-міністра (у%)
Чи підтримують призначення? | Юлії Тимошенко (лютий-2005) | Миколи Азарова (червень-2010) |
Так, підтримую | 56.9 | 52,4 |
Ні, не підтримую | 28.8 | 29,2 |
Важко відповісти /не відповіли | 14.3 | 18.4 |
Таблиця 1.8
Впевненість населення, що новообраний Президент виконає свої виборчі обіцянки (у%)
Чи впевнені, що новообраний Президент виконає свої обіцянки? | Віктор Ющенко (лютий-2005) | Віктор Янукович (червень-2010) |
Так, я у цьому впевнений | 22.7 | 18,5 |
Маю на це надії | 43.9 | 41,4 |
Маю у цьому сумніви | 16.9 | 19,6 |
Впевнений, що не зможе | 7.0 | 14,5 |
Важко сказати | 8.6 | 5,1 |
Не відповіли | 0.8 | 0,8 |
- Оцінка громадянами дій та рішень нової влади
Таблиця 2.1
В цілому, як Ви вважаєте, все, що відбувається нині в Україні, йде у правильному чи неправильному напрямку? (у%)
Чи у правильному напрямку? | Квітень-2004* | Березень-2005** | Вересень-2005* | Травень-2006* | Квітень-2007* | Квітень-2009* | Червень-2010*** |
У правильному | 20.3 | 47.4 | 21.0 | 18.7 | 11.9 | 8.0 | 41,3 |
У неправильному | 55.7 | 21.1 | 44.3 | 58.7 | 65.2 | 80.4 | 32,2 |
Важко сказати/не відповіли | 24.0 | 31.5 | 34.7 | 22.6 | 22.9 | 11.6 | 27,5 |
* Опитування Центру Разумкова
**Опитування Фонду «Демократичні ініціативи» та Київського Міжнародного інституту соціології
*** Опитування Фонду «Демократичні ініціативи» та Центру Разумкова
Таблиця 2.2
Наскільки добре нова влада України справляється з різноманітними завданнями? (у %)
| Дуже погано і погано | Дуже добре і добре | Баланс позитивних і негативних оцінок
| |||
---|---|---|---|---|---|---|
| Травень2005 | Червень2010 | Травень2005 | Червень 2010 | Травень2005 | Червень 2010 |
Підтримка закону й порядку | 20.8 | 36.9 | 39.9 | 33.0 | +19.1 | +6.9 |
Боротьба з корупцією | 25.5 | 54.4 | 35.7 | 15.9 | +10.2 | –38.5 |
Забезпечення своєчасної виплати заробітної платні, стипендій, пенсій | 12.2 | 18.4 | 67.3 | 62.7 | +55.1 | +44.3 |
Скорочення інфляції | 44.5 | 47.1 | 14.4 | 19.4 | –30.1 | –29.5 |
Стимулювання економічного росту | 35.9 | 35.0 | 17.8 | 31.7 | –18.1 | –3.3 |
Забезпечення доступу громадян до об’єктивної інформації | 16.5 | 27.0 | 46.9 | 38.6 | +30.4 | +11.6 |
Відновлення справедливості в справі приватизації найбільших державних підприємств | 18.5 | 30.4 | 32.3 | 12.1 | +13.8 | -18.3 |
Формування нового державного бюджету | 13.5 | 22.4 | 26.6 | 40.1 | +13.1 | +17.7 |
Таблиця 2.3.
Як Ви ставитеся до наступних дій та рішень нової влади? (червень, 2010, у %)
Дії та рішення: | Повністю позитивно | Переважно позитивно | Переважно негативно | Повністю негативно | Важко сказати |
---|---|---|---|---|---|
Формування коаліції більшості у Верховній Раді не лише з фракцій, а й з окремих депутатів | 17,3 | 27,8 | 14,3 | 14,2 | 26,4 |
Кадрові призначення у Кабінеті міністрів | 13,1 | 36,2 | 16,2 | 11,3 | 23,1 |
Призначення голів обласних державних адміністрацій | 11,0 | 31,4 | 13,8 | 9,4 | 34,4 |
Скасування місцевих виборів, які мали відбутися 30 травня цього року | 13,0 | 27,9 | 17,0 | 17,9 | 24,2 |
Харківські угоди: в обмін на зниження для України ціни на газ російський флот залишатиметься в Криму до 2042 року | 25,7 | 29,0 | 14,3 | 19,4 | 11,7 |
Зміни у векторі зовнішньополітичних орієнтацій – з орієнтації на ЄС до орієнтацію на Росію | 26,1 | 27,0 | 14,7 | 14,4 | 17,8 |
Зміни в умовах вступу до вишів, де враховується середній бал атестата | 16,6 | 31,0 | 10,9 | 10,6 | 30,9 |
Порушення кримінальної справи проти Юлії Тимошенко | 23,8 | 19,1 | 15,6 | 19,7 | 21,8 |
Таблиця 2.4
Як Ви вважаєте, розв’язання яких саме проблем повинно стати головним для нової влади? (червень, 2010, у %, слід було обрати не більше 5 проблем, які респонденти вважали найбільш важливими)
Забезпечення подолання кризи у економіці та її наслідків, економічне зростання | 74,0 |
Боротьба із корупцією | 51,6 |
Проведення реформи охорони здоров’я | 45,9 |
Турбота про найменш захищені групи населення | 35,9 |
Проведення пенсійної реформи | 31,7 |
Зняття депутатської недоторканості | 27,4 |
Гарантування громадянам України їхніх прав та свобод | 20,6 |
Забезпечення якомога тісних зв’язків з Росією, вступ до Єдиного економічного простору з Росією, Білоруссю та Казахстаном | 20,2 |
Призначення на керівні посади найкращих і найчесніших професіоналів | 19,1 |
Вирішення питань з поверненням людям депозитів із проблемних банків | 15,3 |
Забезпечення безпеки та незалежності України | 14,4 |
Гарантування дотримання Конституції | 13,2 |
Розвиток демократії, можливостей для людей впливати на владу | 13,0 |
Забезпечення європейського напряму розвитку України, рух до вступу України до Європейського Союзу | 12,6 |
Вирішення проблеми повернення кредитів тих людей, хто цього не може зробити | 12,1 |
Реформування правоохоронних органів та судової системи | 11,5 |
Турбота про розвиток української мови та культури | 8,8 |
Турбота про розвиток російської мови та культури в Україні | 7,6 |
Внесення необхідних змін до Конституції | 5,9 |
Просування до вступу України у НАТО | 1,7 |
Інше | 3,1 |
3. Оцінка громадянами змін, що відбулися після виборів Президента
Таблиця 3.1
Скажіть, будь ласка, як дії нового Президента й уряду позначилися на матеріальному становищі Вашої родини? (у%)
Як змінилося становище родини? | Травень-2005 | Червень-2010 |
Значно покращилось | 3,8 | 1,2 |
Дещо покращилось | 24,2 | 23,6 |
Майже не змінилось | 54,3 | 59,0 |
Дещо погіршилось | 12,3 | 11,4 |
Значно погіршилось | 3,8 | 2,7 |
Важко відповісти/не відповіли | 1,6 | 2,3 |
Таблиця 3.2
Як, на Вашу думку, змінилася після президентських виборів ситуація у Вашому місті (для сільських жителів - у Вашому районі)? (у %)
Як змінилася ситуація у місті (районі)? | Травень-2005 | Червень-2010 |
Значно покращилась | 1,9 | 1,4 |
Дещо покращилась | 18,6 | 19,2 |
Майже не змінилась | 55,3 | 63,1 |
Дещо погіршилась | 12,8 | 7,9 |
Значно погіршилась | 3,2 | 2,8 |
Важко відповісти /не відповіли | 8.2 | 5,6 |
Таблиця 3.3
А як змінилася економічна ситуація в Україні в цілому за час нової влади? (у %)
Як змінилася економічна ситуація в Україні? | Травень-2005 | Червень-2010 |
Значно покращилась | 3.0 | 2,0 |
Дещо покращилась | 25.2 | 22,6 |
Майже не змінилась | 36.3 | 50,8 |
Дещо погіршилась | 15.9 | 8,3 |
Значно погіршилась | 4.9 | 3,4 |
Важко відповісти /не відповіли | 14.8 | 13.0 |
Таблиця 3.4.
Як би Ви оцінили нинішній рівень корупції в Україні?(у%)
Рівень корупції | Березень-2005 | Червень-2010 |
Дуже високий | 36.1 | 32,7 |
Високий | 35.5 | 41,7 |
Середній | 14.9 | 12,6 |
Невисокий | 2.7 | 1,7 |
Зовсім незначний | 1.1 | 0,4 |
Важко сказати | 9.6 | 10,6 |
Не відповіли | 0.0 | 0,3 |
Таблиця 3.5
Чи доводилося Вам особисто чи Вашим родичам або близьким стикатися з явищами корупції (хабарництвом, продажністю посадових осіб) вже за нової влади?
| Березень-2005 | Червень-2010 |
Так, дуже часто | 6.9 | 9,6 |
Досить часто | 13.3 | 20,5 |
Досить рідко | 10.1 | 15,7 |
Ні, не доводилося | 65.5 | 38,8 |
Я не хочу відповідати на це запитання, не відповіли | 4.2 | 15,5 |
- Довіра населення до соціальних інституцій (2005-2010)
Таблиця 4.1
Наскільки населення довіряє чи не довіряє наступним соціальним інституціям? (у %)
| Зовсім не довіряють і скоріше не довіряють | Повністю довіряють і скоріше довіряють | Баланс довіри і недовіри | |||
| Березень-2005 | Червень-2010 | Березень-2005 | Червень-2010 | Березень-2005 | Червень-2010 |
Президенту України | 17.1 | 31.1 | 60.4 | 53.5 | +43.3 | +22.4 |
Верховній Раді України | 27.5 | 56.2 | 40.2 | 32.4 | +12.7 | -23.8 |
Уряду України | 18.5 | 35.5 | 52.2 | 44.3 | +34.7 | +8.6 |
Збройним силам України | 18.5 | 26.9 | 52.1 | 44.3 | +34.6 | +17.4 |
Міліції | 48.2 | 58.4 | 26.1 | 21.0 | –22.1 | -37.4 |
Службі безпеки України | 16.9 | 39.7 | 35.3 | 31.3 | +18.4 | +8.6 |
Прокуратурі | 43.1 | 55.3 | 24.3 | 17.5 | –18.8 | –35.8 |
Судам | - | 15.0 | - | 59.9 |
| –44.9 |
Конституційному суду України | - | 42.4 | - | 23.5 |
| –18.9 |
Церкві | 13.8 | 14.9 | 66.0 | 66.8 | +52.2 | +51.9 |
Засобам масової інформації України | 13.8 | 14.7 | 49.5 | 50.2 | +35.7 | +35.5 |
Політичним партіям | 36.0 | 55.8 | 19.0 | 17.9 | –17.0 | –37.9 |
Громадським організаціям | 26.4 | 34.9 | 26.1 | 25.6 | –0.3 | –9.3 |
Банкам | 40.3 | 64.9 | 28.6 | 13.1 | –21.7 | –51.8 |
- Електоральні настрої населення України
Таблиця 5.1.
Якби наступної неділі відбулися вибори до Верховної Ради, чи узяли б Ви участь у голосуванні? (червень, 2010 р., у%)
Так | 77,3 |
Ні | 11,1 |
Важко сказати | 11,0 |
Не відповіли | 0,7 |
Таблиця 5.2
Якби Ви взяли участь у виборах до Верховної Ради, за кого б Ви проголосували? (червень, 2010 р., у % до тих, хто висловив намір узяти участь у голосуванні)
Блок Анатолія Гриценка «Громадянська позиція» | 1,4 |
Блок Арсенія Яценюка «Фронт змін» | 5,3 |
Блок Володимира Литвина | 1,1 |
Блок «Народна самооборона» (Ю. Луценко) | 0,2 |
Блок Юлії Тимошенко | 16,0 |
Всеукраїнське об’єднання «Свобода» (О.Тягнибок) | 3,1 |
Комуністична партія України (П.Симоненко) | 2,9 |
Народний Рух України (Б.Тарасюк) | 0,2 |
Партія регіонів (В.Янукович) | 41,2 |
Партія «Єдиний центр» (В.Балога) | 0,0 |
Партія «За Україну!» (В.Кириленко) | 0,4 |
Партія «Наша Україна» (В.Ющенко) | 0,7 |
Партія «Сильна Україна» (С.Тігіпко) | 11,1 |
Прогресивна соціалістична партія України (Н. Вітренко) | 0,2 |
Соціалістична партія України (О.Мороз) | 0,4 |
Українська Народна Партія (Ю.Костенко) | 0,2 |
Інша партія, блок | 0,5 |
Проголосував(ла) би проти всіх | 2,6 |
Важко сказати | 12,5 |
6.1. Регіональний розподіл громадської думки населення України
Таблиця 6.1
Як би Ви оцінили діяльність Президента України В.Януковича? (у %)
| Захід | Центр | Південь | Схід | Всі регіони |
Дуже негативно | 16,8 | 11,9 | 6,5 | 2,8 | 9,0 |
Скоріше, негативно | 31,9 | 22,2 | 7,8 | 6,6 | 16,7 |
Важко сказати напевно | 21,6 | 24,7 | 11,8 | 11,5 | 17,8 |
Скоріше, позитивно | 24,2 | 30,4 | 29,8 | 46,9 | 34,6 |
Дуже позитивно | 2,6 | 8,0 | 42,9 | 31,1 | 19,9 |
Важко відповісти | 2,9 | 2,9 | 1,2 | 1,1 | 2,1 |
Захід: Волинська, Закарпатська, Івано-Франківська, Львівська, Рівненська, Тернопільська, Чернівецька області.
Центр: Вінницька, Житомирська, Київська, Кіровоградська, Полтавська, Сумська, Хмельницька, Черкаська, Чернігівська області та місто Київ.
Південь: Автономна Республіка Крим, Миколаївська, Одеська, Херсонська області.
Схід: Дніпропетровська, Донецька, Запорізька, Луганська, Харківська області.
Таблиця 6.2
Як би Ви оцінили діяльність Прем'єр-міністра України М.Азарова? (у %)
| Захід | Центр | Південь | Схід | Всі регіони |
Дуже негативно | 20,6 | 13,8 | 7,3 | 2,4 | 10,4 |
Скоріше, негативно | 33,9 | 25,6 | 9,8 | 7,3 | 18,7 |
Важко сказати напевно | 18,4 | 24,3 | 13,5 | 12,8 | 17,7 |
Скоріше, позитивно | 19,0 | 26,0 | 33,9 | 49,2 | 33,5 |
Дуже позитивно | 3,2 | 4,8 | 34,7 | 24,8 | 15,6 |
Важко відповісти | 4,8 | 5,5 | 0,8 | 3,6 | 4,0 |
Як би Ви оцінили діяльність уряду України? (у %)
| Захід | Центр | Південь | Схід | Всі регіони |
Дуже негативно | 18,8 | 12,2 | 7,4 | 3,6 | 9,9 |
Скоріше, негативно | 29,2 | 28,2 | 11,9 | 9,8 | 19,8 |
Важко сказати напевно | 23,1 | 30,2 | 15,2 | 19,4 | 22,9 |
Скоріше, позитивно | 17,2 | 22,5 | 33,6 | 46,1 | 31,0 |
Дуже позитивно | 3,6 | 2,7 | 30,3 | 17,1 | 11,8 |
Важко відповісти | 8,1 | 4,2 | 1,6 | 4,1 | 4,5 |
Таблиця 6.4
Як би Ви оцінили діяльність Голови Верховної Ради України В.Литвина? (у %)
| Захід | Центр | Південь | Схід | Всі регіони |
Дуже негативно | 28,4 | 20,0 | 6,5 | 3,8 | 14,2 |
Скоріше, негативно | 29,4 | 24,8 | 11,8 | 13,3 | 19,9 |
Важко сказати напевно | 21,3 | 22,7 | 18,8 | 26,5 | 23,1 |
Скоріше, позитивно | 12,6 | 26,1 | 35,1 | 41,9 | 30,1 |
Дуже позитивно | 2,6 | 2,9 | 26,9 | 10,3 | 8,9 |
Важко відповісти | 5,8 | 3,6 | 0,8 | 4,1 | 3,8 |
Таблиця 6.5
Як би Ви оцінили діяльність Верховної Ради України? (у %)
| Захід | Центр | Південь | Схід | Всі регіони |
Дуже негативно | 27,7 | 19,5 | 11,4 | 7,4 | 15,9 |
Скоріше, негативно | 35,5 | 39,8 | 11,4 | 18,5 | 27,6 |
Важко сказати напевно | 17,7 | 24,5 | 20,8 | 26,7 | 23,3 |
Скоріше, позитивно | 11,3 | 12,2 | 31,0 | 33,5 | 21,9 |
Дуже позитивно | 1,6 | 2,7 | 24,5 | 10,0 | 8,2 |
Важко відповісти | 6,1 | 1,3 | 0,8 | 4,0 | 3,0 |
Таблиця 6.6
Як би Ви оцінили діяльність опозиційних сил? (у %)
| Захід | Центр | Південь | Схід | Всі регіони |
Дуже негативно | 10,4 | 14,8 | 50,0 | 31,2 | 24,7 |
Скоріше, негативно | 22,1 | 26,1 | 19,8 | 29,0 | 25,3 |
Важко сказати напевно | 27,6 | 36,5 | 14,9 | 20,0 | 26,1 |
Скоріше, позитивно | 25,6 | 9,8 | 6,6 | 9,5 | 12,3 |
Дуже позитивно | 4,5 | 4,0 | 7,4 | 1,7 | 3,9 |
Важко відповісти | 9,7 | 8,8 | 1,2 | 8,6 | 7,8 |
Таблиця 6.7
Як би Ви оцінили діяльність Голови обласної державної адміністрації? (у %)
| Захід | Центр | Південь | Схід | Всі регіони |
Дуже негативно | 5,8 | 16,1 | 9,4 | 8,1 | 10,5 |
Скоріше, негативно | 8,8 | 14,9 | 6,9 | 10,4 | 11,0 |
Важко сказати напевно | 40,6 | 31,8 | 32,7 | 32,1 | 33,7 |
Скоріше, позитивно | 17,5 | 16,9 | 29,0 | 26,5 | 22,0 |
Дуже позитивно | 5,2 | 1,9 | 9,4 | 6,0 | 5,0 |
Важко відповісти | 22,1 | 18,4 | 12,7 | 16,9 | 17,7 |
Таблиця 6.8
Чи підтримуєте Ви призначення Миколи Азарова на посаду прем'єр-міністра? (у %)
| Захід | Центр | Південь | Схід | Всі регіони |
Так, підтримую | 27,3 | 37,2 | 69,9 | 76,0 | 53,1 |
Ні, не підтримую | 50,0 | 41,5 | 19,2 | 10,6 | 29,6 |
Важко сказати | 22,7 | 21,3 | 10,9 | 13,3 | 17,4 |
Як Ви вважаєте, новообраний Президент Віктор Янукович виконає свої виборчі обіцянки? (у %)
| Захід | Центр | Південь | Схід | Всі регіони |
Так, я у цьому впевнений | 5,8 | 8,4 | 39,8 | 26,8 | 18,7 |
Маю на це надії | 30,1 | 37,9 | 36,9 | 54,6 | 41,8 |
Маю у цьому сумніви | 28,5 | 28,9 | 10,6 | 9,8 | 19,8 |
Впевнений, що не зможе | 25,9 | 19,9 | 9,3 | 5,3 | 14,7 |
Важко сказати | 9,7 | 5,0 | 3,4 | 3,4 | 5,1 |
В цілому, як Ви вважаєте, все, що відбувається нині в Україні, йде у правильному чи неправильному напрямку? (у %)
| Захід | Центр | Південь | Схід | Всі регіони |
У правильному | 18,4 | 29,1 | 64,5 | 60,5 | 42,8 |
У неправильному | 58,2 | 44,5 | 18,2 | 14,8 | 33,3 |
Важко сказати | 23,4 | 26,5 | 17,3 | 24,8 | 23,9 |
Таблиця 6.11
Наскільки добре нова влада України справляється з різноманітними завданнями? (у %)
1. Підтримка закону й порядку
| Захід | Центр | Південь | Схід | Всі регіони |
Дуже погано | 17,4 | 11,9 | 7,8 | 6,6 | 10,6 |
Скоріше, погано | 29,4 | 34,4 | 22,0 | 18,6 | 26,4 |
Важко сказати напевно | 25,2 | 23,5 | 22,4 | 34,8 | 27,4 |
Скоріше, добре | 22,3 | 26,6 | 33,5 | 34,1 | 29,3 |
Дуже добре | 1,9 | 1,9 | 11,4 | 3,0 | 3,7 |
Важко відповісти | 3,9 | 1,7 | 2,9 | 2,8 | 2,7 |
| Захід | Центр | Південь | Схід | Всі регіони |
Дуже погано | 32,6 | 24,7 | 28,8 | 12,4 | 22,8 |
Скоріше, погано | 31,0 | 36,1 | 33,7 | 27,1 | 31,8 |
Важко сказати напевно | 18,4 | 23,5 | 20,2 | 35,2 | 25,9 |
Скоріше, добре | 11,3 | 12,6 | 11,9 | 18,8 | 14,3 |
Дуже добре | 1,9 | 1,3 | 2,1 | 1,3 | 1,6 |
Важко відповісти | 4,8 | 1,7 | 3,3 | 5,3 | 3,7 |
3. Забезпечення своєчасної виплати заробітної платні, стипендій, пенсій
| Захід | Центр | Південь | Схід | Всі регіони |
Дуже погано | 7,1 | 9,0 | 3,3 | 2,8 | 5,7 |
Скоріше, погано | 15,1 | 20,0 | 6,6 | 7,1 | 12,8 |
Важко сказати напевно | 25,7 | 18,1 | 9,4 | 14,3 | 17,0 |
Скоріше, добре | 36,3 | 45,8 | 56,1 | 57,3 | 49,3 |
Дуже добре | 11,9 | 5,7 | 23,8 | 17,1 | 13,4 |
Важко відповісти | 3,9 | 1,3 | 0,8 | 1,3 | 1,7 |
4. Скорочення інфляції
| Захід | Центр | Південь | Схід | Всі регіони |
Дуже погано | 20,4 | 16,1 | 22,5 | 8,9 | 15,5 |
Скоріше, погано | 32,4 | 37,4 | 27,9 | 27,5 | 31,7 |
Важко сказати напевно | 25,6 | 23,9 | 29,9 | 32,8 | 28,1 |
Скоріше, добре | 13,9 | 17,0 | 13,5 | 21,5 | 17,4 |
Дуже добре | 1,3 | 1,7 | 2,0 | 3,0 | 2,1 |
Важко відповісти | 6,5 | 3,8 | 4,1 | 6,2 | 5,2 |
5. Стимулювання економічного росту
| Захід | Центр | Південь | Схід | Всі регіони |
Дуже погано | 14,6 | 15,5 | 5,7 | 5,8 | 10,6 |
Скоріше, погано | 31,7 | 32,6 | 17,6 | 15,2 | 24,4 |
Важко сказати напевно | 26,9 | 26,4 | 22,9 | 28,0 | 26,5 |
Скоріше, добре | 16,2 | 17,2 | 33,1 | 36,7 | 25,9 |
Дуже добре | 1,3 | 2,3 | 16,3 | 7,3 | 5,9 |
Важко відповісти | 9,4 | 5,9 | 4,5 | 7,0 | 6,7 |
6. Забезпечення доступу громадян до об'єктивної інформації
| Захід | Центр | Південь | Схід | Всі регіони |
Дуже погано | 14,5 | 11,9 | 4,1 | 3,8 | 8,5 |
Скоріше, погано | 25,5 | 25,6 | 14,0 | 10,9 | 19,0 |
Важко сказати напевно | 31,6 | 26,4 | 19,8 | 33,5 | 28,7 |
Скоріше, добре | 19,0 | 28,9 | 44,6 | 40,8 | 33,3 |
Дуже добре | 1,9 | 3,1 | 14,5 | 5,6 | 5,4 |
Важко відповісти | 7,4 | 4,2 | 2,9 | 5,5 | 5,0 |
7. Відновлення справедливості в справі приватизації найбільших державних підприємств
| Захід | Центр | Південь | Схід | Всі регіони |
Дуже погано | 21,6 | 13,8 | 9,0 | 6,6 | 12,2 |
Скоріше, погано | 26,8 | 21,0 | 9,8 | 14,5 | 18,3 |
Важко сказати напевно | 29,7 | 38,2 | 41,6 | 47,3 | 40,1 |
Скоріше, добре | 7,1 | 10,5 | 15,1 | 8,1 | 9,8 |
Дуже добре | 1,0 | 1,3 | 7,3 | 2,1 | 2,4 |
Важко відповісти | 13,9 | 15,1 | 17,1 | 21,5 | 17,3 |
8. Формування нового державного бюджету на 2010 рік
| Захід | Центр | Південь | Схід | Всі регіони |
Дуже погано | 12,9 | 11,1 | 2,5 | 4,3 | 7,9 |
Скоріше, погано | 23,5 | 23,1 | 7,8 | 3,9 | 14,5 |
Важко сказати напевно | 31,6 | 32,1 | 23,8 | 25,0 | 28,4 |
Скоріше, добре | 18,4 | 22,1 | 37,3 | 48,5 | 32,4 |
Дуже добре | 1,3 | 2,5 | 25,4 | 8,5 | 7,7 |
Важко відповісти | 12,3 | 9,2 | 3,3 | 9,8 | 9,1 |
Таблиця 6.12
Як дії нового Президента й Уряду позначилися на матеріальному становищі Вашої родини? (у %)
| Захід | Центр | Південь | Схід | Всі регіони |
Значно покращилось | 0,6 | 0,6 | 2,9 | 1,3 | 1,2 |
Дещо покращилось | 15,8 | 12,0 | 34,6 | 34,6 | 23,6 |
Майже не змінилось | 58,4 | 68,6 | 51,0 | 53,6 | 59,0 |
Дещо погіршилось | 14,5 | 14,3 | 9,1 | 7,7 | 11,4 |
Значно погіршилось | 4,2 | 3,4 | 0,8 | 1,9 | 2,7 |
Важко відповісти | 6,5 | 1,0 | 1,6 | 0,9 | 2,1 |
Таблиця 6.13
Як, на Вашу думку, змінилася після президентських виборів ситуація у Вашому місті? (у %)
| Захід | Центр | Південь | Схід | Всі регіони |
Значно покращилось | 0,3 | 1,5 | 2,5 | 1,5 | 1,4 |
Дещо покращилось | 11,3 | 9,4 | 30,6 | 28,4 | 19,3 |
Майже не змінилось | 64,5 | 72,6 | 51,2 | 59,1 | 63,4 |
Дещо погіршилось | 9,4 | 10,0 | 9,1 | 4,5 | 7,9 |
Значно погіршилось | 4,8 | 3,6 | 1,2 | 1,3 | 2,7 |
Важко відповісти | 9,7 | 2,9 | 5,4 | 5,1 | 5,3 |
Таблиця 6.14
А як змінилася економічна ситуація в Україні в цілому за цей період? (у %)
| Захід | Центр | Південь | Схід | Всі регіони |
Значно покращилось | 0,3 | 0,8 | 4,1 | 3,2 | 2,0 |
Дещо покращилось | 11,9 | 10,1 | 37,4 | 34,5 | 22,6 |
Майже не змінилось | 56,9 | 60,5 | 43,6 | 41,2 | 50,9 |
Дещо погіршилось | 8,7 | 12,4 | 8,2 | 4,1 | 8,3 |
Значно погіршилось | 5,8 | 4,6 | 0,8 | 1,9 | 3,4 |
Важко відповісти | 16,4 | 11,6 | 5,8 | 15,1 | 12,8 |
Таблиця 6.15
Як би Ви оцінили нинішній рівень корупції в Україні? (у %)
| Захід | Центр | Південь | Схід | Всі регіони |
Дуже високий | 40,3 | 36,1 | 33,5 | 25,0 | 32,8 |
Високий | 44,5 | 46,5 | 36,4 | 38,1 | 41,8 |
Середній | 9,4 | 10,9 | 16,9 | 14,3 | 12,6 |
Невисокий | 1,0 | 1,3 | 1,2 | 2,8 | 1,7 |
Зовсім незначний | 0.0 | 0,4 | 0.0 | 0,8 | 0,4 |
Важко сказати | 4,8 | 4,8 | 12,0 | 19,1 | 10,6 |
Таблиця 6.16
Чи доводилося Вам особисто чи Вашим родичам або близьким стикатися з явищами корупції (хабарництвом, продажністю посадових осіб) за останні три місяці? (у %)
| Захід | Центр | Південь | Схід | Всі регіони |
Так, дуже часто | 9,6 | 12,2 | 9,4 | 7,4 | 9,7 |
Досить часто | 21,2 | 22,0 | 30,7 | 14,0 | 20,5 |
Досить рідко | 19,6 | 15,1 | 16,8 | 13,6 | 15,7 |
Ні, не доводилося | 37,0 | 33,3 | 23,8 | 52,4 | 38,8 |
Я не хочу відповідати на це запитання | 12,5 | 17,4 | 19,3 | 12,7 | 15,2 |
Таблиця 6.17
Якби наступної неділі відбулися вибори до Верховної Ради, чи узяли б Ви участь у голосуванні? (у %)
| Захід | Центр | Південь | Схід | Всі регіони |
Так | 78,7 | 72,3 | 83,5 | 80,1 | 77,8 |
Ні | 10,0 | 15,5 | 7,4 | 9,2 | 11,1 |
Важко сказати | 11,3 | 12,2 | 9,1 | 10,7 | 11,1 |
Таблиця 6.18
Якби ви узяли участь у виборах Верховної Ради, за кого б Ви проголосували? (у % до тих, хто висловив намір взяти участь у виборах )
| Захід | Центр | Південь | Схід | Всі регіони |
Блок Анатолія Гриценка «Громадянська позиція» | 2,5 | 0,8 | 1,5 | 1,4 | 1,4 |
Блок Арсенія Яценюка «Фронт змін» | 10,2 | 6,6 | 3,5 | 2,1 | 5,3 |
Блок Володимира Литвина | 0,8 | 1,6 | 2,5 | 0,2 | 1,1 |
Блок «Народна самооборона» (Ю. Луценко) | 0 | 0 | 1,0 | 0 | 0,2 |
Блок Юлії Тимошенко | 27,0 | 24,6 | 8,4 | 5,7 | 16,1 |
Всеукраїнське об’єднання «Свобода» (О.Тягнибок) | 11,5 | 2,1 | 0 | 0,5 | 3,1 |
Комуністична партія України (П.Симоненко) | 0,4 | 1,6 | 6,4 | 3,6 | 2,8 |
Народний Рух України (Б.Тарасюк) | 0,8 | 0,3 | 0 | 0 | 0,2 |
Партія регіонів (В.Янукович) | 13,1 | 27,5 | 51,0 | 65,2 | 41,2 |
Партія «За Україну!» (В.Кириленко) | 1,6 | 0,3 | 0 | 0 | 0,4 |
Партія «Наша Україна» (В.Ющенко) | 3,3 | 0 | 0,5 | 0 | 0,7 |
Партія «Сильна Україна» (С.Тігіпко) | 6,1 | 11,6 | 16,3 | 11,0 | 11,1 |
Прогресивна соціалістична партія України (Н. Вітренко) | 0 | 0 | 0 | 0,5 | 0,2 |
Соціалістична партія України (О.Мороз) | 0,4 | 0,5 | 1,0 | 0 | 0,4 |
Українська Народна Партія (Ю.Костенко) | 0,4 | 0,3 | 0 | 0 | 0,2 |
Інша партія, блок | 0 | 1,1 | 1,5 | 0 | 0,6 |
Проголосував би проти всіх | 3,3 | 4,2 | 1,0 | 1,4 | 2,6 |
Важко сказати | 18,4 | 16,9 | 5,4 | 8,4 | 12,5 |
Результати експертного опитування
Фонд «Демократичні ініціативи» ім Ілька Кучеріва провів експертне опитування «100 днів нової влади», присвячене оцінці соціально-економічної ситуації в Україні та діяльності нової влади. Опитування тривало з 14 по 17 червня 2010 р. Усього було опитано 35 експертів – політологів та представників громадських організацій.
Результати опитування порівнюються з даними експертного опитування, що було проведене у березні 2005 року, теж присвяченого 100 дням нової влади (результати були опубліковані у бюлетені Фонду «Політичний портрет України», №35 за 2005 рік).
В опитуванні експертам було запропоновано оцінити різні сторони діяльності нової влади та стану суспільства за 10-бальною шкалою, де «0» означає найнижчий рівень, а !10» - найвищий.
1. Як Ви оцінюєте діяльність нової влади за перші 100 днів?
Середній бал за шкалою від 0 до 10
Березень-2005 – 5,8
Червень-2010 –3,9
2. Як Ви оцінюєте рівень виконання передвиборчих обіцянок новою владою?
Середній бал за шкалою від 0 до 10
Березень-2005 – 5,8
Червень-2010 –3,8
3. Як Ви оцінюєте економічну ситуацію в Україні?
Середній бал за шкалою від 0 до 10
Березень-2005–4,8
Червень-2010 – 3,2
4. Як Ви оцінюєте рівень демократії в Україні?
Середній бал за шкалою від 0 до 10
Березень-2005 – 6,7
Червень-2010 – 3,3
5. Як Ви оцінюєте стан свободи слова в Україні?
Середній бал за шкалою від 0 до 10
Березень-2005– 7,0
Червень-2010 – 3,6
6. Як Ви оцінюєте стан свободи підприємства в Україні?
Середній бал за шкалою від 0 до 10
Березень-2005– 5,5
Червень-2010 – 2,9
7. Як Ви оцінюєте рівень дотримання законності в Україні?
Середній бал за шкалою від 0 до 10
Березень-2005 – 4,9
Червень-2010 – 2,2
8. Як Ви оцінюєте рівень корупції в Україні?
Середній бал за шкалою від 0 до 10
Березень-2005 – 7,2
Червень-2010 – 8,7
9. Як Ви оцінюєте рівень прогнозованості розвитку держави на 2010 рік?
Середній бал за шкалою від 0 до 10
Березень-2005 – 5,4
Червень-2010 – 4,7
10. Як Ви оцінюєте рівень обґрунтованості рішень влади з точки зору національних інтересів держави?
Середній бал за шкалою від 0 до 10
Березень-2005 – 6,2
Червень-2010 – 2,4
11. Як Ви оцінюєте рівень обґрунтованості рішень влади з точки зору економічної доцільності?
Середній бал за шкалою від 0 до 10
Березень-2005 – 5,6
Червень-2010 – 4,2
12. Як Ви оцінюєте рівень обґрунтованості рішень влади з точки зору потреб гуманітарного розвитку держави?
Середній бал за шкалою від 0 до 10
Березень-2005– 5,1
Червень-2010 – 2,2
13. Оцініть, будь ласка, наскільки нова влада виправдовує високі очікування більшості населення України?
Середній бал за шкалою від 0 до 10
Березень-2005 – 5,6
Червень-2010 – 4,2
14. Оцініть, будь ласка, ефективність заходів, які здійснила нова влада щодо налагодження співпраці з бізнесом
Середній бал за шкалою від 0 до 10
Березень-2005– 4,6
Червень-2010 – 2,5
15. Оцініть, будь ласка, ефективність заходів, які здійснила нова влада щодо налагодження співпраці з громадськими організаціями
Середній бал за шкалою від 0 до 10
Березень-2005– 4,3
Червень-2010 – 1,8
16. Як Ви вважаєте, нинішня влада є економічно високопрофесійна чи ні?
У червні 2010 році з 35 експертів вважають нинішню владу економічно високопрофесійною 5 експертів, економічно малопрофесійною - 19 експертів, не змогли дати однозначної відповіді 9 експертів і ще двоє класифікували нинішню владу як середньо професійною.
У березні 2005 році більшість опитаних експертів вважали владу економічно високопрофесійною.
Список експертів
- Ірина Бекешкіна
- Андрій Когут
- Ігор Когут
- Дементій Білий
- Ярина Ясиневич
- Наталя Лігачова
- Михайло Наход
- Олена Чебаненко
- Олександр Солонтай
- Галина Усатенко
- Олексій Тарасов
- Тетяна Печончук
- Володимир Яворський
- Григорій Перепелиця
- Діана Дуцик
- Олександр Черненко
- Олексендр Чекмишев
- Володимир Фесенко
- Юрій Шведа
- Василь Стоякін
- Олександр Северин
- Олександр Палій
- Ростислав Павленко
- Михайло Міщенко
- Вадим Карасьов
- Ігор Жданов
- Олесій Гарань
- Тарас Березовець
- Валерій Чалий
- Валентин Якушик
- Віктор Рибаченко
- Олександр Потєхін
- Євген Захаров
- Світлана Конончук
- Євген Радченко