Олексій Гарань
політолог, професор політології Києво-Могилянської академії, науковий директор Фонду Демократичні ініціативи
Коментарі
Перегляди: 271
2 квітня 2018

Чому А.Герасимов, І.Луценко і фракція БПП роблять ''ведмежу послугу'' і Президенту, і всій країні

Олексій Гарань для блогу на "Українській правді"

Отже, сьогодні після засідання фракції БПП А.Герасимов запропонував продовжити інтригу до 1 липня 2018 р., а поки що проголосувати "в першому читанні законопроекти, які внесені президентом України, про скасування електронного декларування для громадських активістів і до другого читання врахувати всі рекомендації Венеційської комісії". Нагадаємо, що ще влітку минулого року Президент запропонував скасувати особисте е-декларування для антикорупціонерів, натомість запровадити е-декларування для всіх помітних громадських організацій (дохід вище 300 прожиткових мінімумів). Доволі суперечливо, м'яко кажучи. Але тоді це розглядалося як можливий компроміс з народними депутатами, щоб вони все-таки скасували е-декларування для тих, кого вони вважають своїми "класовими ворогами" – антикорупціонерів.

Але з того часу небажання парламенту розглядати можливі зміни (винні практично усі фракції, за винятком хіба що "Самопомочі") лише загострило ситуацію, довівши її до точки кипіння з нашими міжнародними партнерами. Власне, сьогодні І.Луценко прямо визнала, чому тягнули: а щоб дискредитувати антикорупціонерів. Пані Ірино, а Ви думаєте, що міжнародні партнери цього не розуміють? В цій ситуації реалістичний і прагматичний вихід запропонував А.Парубій – просто зняти положення про е-декларування для корупціонерів. І все. Не вигадувати колеса.

Натомість те, що зараз оголошує Герасимов, не тільки вже не зніме проблеми, а може лише загострити її. Адже наші міжнародні партнери вже ретельно вивчили всі нюанси. ГО і так здають декларації до податкової (а значна їх частина ставить на свої сайти річні фінансові звіти). А от запровадження публічно відкритого декларування розкриває весь механізм роботи ГО, витрати і доходи їх співробітників і ключових партнерів, Це створить можливості напруги в самих організаціях, між організаціями, можливість використання цих даних для невиправданих атак на всі ГО (а не тільки на антикорупційні). Пані Ірина має бути задоволена! І чому це створюється лише для ГО – може давайте тоді створимо таке для всього бізнесу, у тому числі контрольованому депутатами? Тобто абсурд. Тому це не сприймуть ні самі ГО, ні міжнародні партнери.

Це позначиться на міжнародному іміджі і Президента, і країни. Нагадаємо, що саме громадянське суспільство піднімає міжнародні рейтинги країни. Давайте ще й це підрубаємо.

Ну що ж, до ранку ще є час подумати. Подивимося, яку позицію займуть і БПП, і всі інші фракції.

Top