Четверта річниця Майдану – експертне опитування

Опитування
Перегляди: 2712
20 листопада 2017

Фонд «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва 15–18 листопада 2017 року провів опитування експертів, присвячене оцінці подій на Майдані, їх наслідків та уроків на майбутнє. В опитуванні взяло участь 62 експерти. Для порівняння використовуються результати експертного опитування «Третя річниця Майдану», яке Фонд «Демократичні ініціативи» проводив 11–18 листопада 2016 року, експертного опитування «Друга річниця Майдану» проведеного 15–18 листопада 2015 року, та експертного опитування «Річниця Майдану», проведеного 13–18 листопада 2014 року.

 

 • Сьогодні експерти переважно характеризують Євромайдан як Революцію гідності  – революцію за демократизацію та європейський вибір. Другим найбільш поширеним  серед опитаних експертів визначенням подій Майдану є те, що це були  масові протести і виступи проти скомпрометованої влади.
 • Абсолютна більшість опитаних експертів вважає, що Майдан переміг, і ця позиція домінує чотири роки поспіль.
 • Головними – вже досягнутими – цілями Майдану  абсолютна більшість експертів називає відновлення курсу на  євроінтеграцію та підписання Угоди про Асоціацію, а також повалення влади Віктора Януковича та його соратників. Дещо рідше експерти згадують про успішність постмайданних реформ, посилення громадянського суспільства та початок боротьби з топ-корупцією.
 • Найбільш недосяжною ціллю Євромайдану, на думку опитаних експертів,  є системна боротьба з корупцією, ліквідація всіх корупційних схем. Не досягнутими також  на сьогодні залишаються верховенство права та повне «перезавантаження» системи  влади, її якісне оновлення. А ще вже впродовж чотирьох років експерти зазначають,  що так і не були притягнуті до відповідальності винні у злочинах проти учасників Євромайдану та не покарані представники попереднього режиму за вчинені злочини.
 • З-поміж найбільш істотних позитивних наслідків Майдану експерти виокремлюють передовсім Підписання Угоди про асоціацію з ЄС та отримання безвізового режиму; активізацію громадянського суспільства та волонтерського руху; зміну влади внаслідок усунення режиму Віктора Януковича;  консолідацію української політичної нації та зростання національної свідомості громадян; а також ріст міжнародної підтримки та довіри до України з боку світової спільноти. 
 • Основними негативними (хоч і опосередкованими) наслідками Майдану стали втрата Україною територіальної цілісності внаслідок збройної агресії Росії (анексія Криму та частини Донбасу); військовий конфлікт на Донбасі, що триває й донині, та погіршення соціально-економічної ситуації і матеріального становища населення.
 • Абсолютна більшість опитаних експертів вважає повторення Майдану у короткостроковій перспективі неможливим або малоймовірним. Така думка переважає вже другий рік поспіль. Для порівняння, напередодні другої річниці Майдану, у 2015 році, думки щодо ймовірності нового  Майдану розділились, а у 2014 році повторення Майдану експерти називали цілком  ймовірним.
 • Основну причину ймовірного виникнення масових акцій протесту більшість експертів вбачає в корумпованості влади. Це вже інша причина, аніж була минулого року, коли акції протесту пов’язували радше з падінням рівня життя населення та загостренням економічної кризи.
 • Щоб досягнути цілей Майдану треба, на думку експертів, зосередитися на таких  завданнях: 1) по-справжньому боротись з корупцією; 2) завершити розпочаті  реформи; 3) встановити верховенство права; 4) розвивати економіку.

  Результати оптування в таблицях і список опитаних  експертів:
Top