Коментарі
Перегляди: 2314
2 червня 2020

А що замість ТКГ?

Після чергового  безрезультатного засідання тристоронньої контактної групи з врегулювання ситуації на Донбасі, яка  засідає нині в режимі відеоконференцій, в  команді Зеленського заговорили про ймовірний вихід офіційного Києва з цього процесу, що триває ось уже шість років поспіль,  повідомляє сайт Lenta.UA.

Юридично мінські домовленості припинили своє існування ще 31 грудня 2015 року, тому переговори в рамках ТКГ в Мінську є лише спробою зберегти «хоч щось з домовленостей», – заявив недавно заступник глави української делегації в Тристоронньої контактній групі, глава профільного комітету Верховної Ради, нардеп від «Слуги народу» Олександр Мережко, підкресливши при цьому, що Україна цілком може вийти з мінських домовленостей. Нещодавно президент Володимир Зеленський теж заявляв, що готовий відвести на переговори з Росією рік, а після цього перейти до інших сценаріїв повернення Донбасу. Тим часом Росія нервово рефлексує  на будь-які ініціативи України в мінському переговорному напрямку. Перегляд «мертвих» де-факто домовленостей, досягнутих за роки консультацій, про що регулярно натякають на Банковій, в Кремлі сприймають в багнети.

«Зазначу, що заяви про можливий вихід з Мінська раніше звучали і від Пристайка, ще коли він обіймав пост міністра закордонних справ, і від критиків мінських домовленостей, переважно, представників експертного середовища. Та й сам Зеленський не раз про це теж казав в контексті якогось плану «Б». Просто депутат Мережко зараз підніс це в більш розгорнутій і жорсткій формі. Але ми повинні розуміти, що мінські домовленості - це політичні домовленості, незакріплені в українському законодавстві. Правда, не варто забувати і про те, що Євросоюз питання санкцій повністю прив'язав до питання виконання мінських угод. Крім того, саме мінські домовленості згадуються в рішеннях Ради безпеки ООН», – наголошує в коментарі Lenta.UA професор політології Києво-Могилянської академії та науковий директор фонду «Демократичні ініціативи» Олексій Гарань.

На переконання експерта, Мережко, заявляючи про ймовірне припинення участі офіційного Києва в мінській тристоронньої контактній групі (ТКГ) без жодних дипломатичних реверансів, підвищує ставки: мовляв, якщо Росія не дотримуватиметься на практиці досягнутих домовленостей, тоді ми маємо повне право на вихід.

«Однак у разі  виходу відразу ж постає питання: а що замість ТКГ? Крім цього, дуже важливо, щоб ми цей вихід організували таким чином, щоб на Україну за це не лягала відповідальність. Тобто, ми розуміємо, що мінські домовленості, м'яко кажучи, не є ідеальними, але виходячи з процесу, нам в будь-якому випадку треба всім показати, що це саме Росія все постійно зриває», – резюмує Олексій Гарань.