Медіа
Перегляди: 2390
4 липня 2012

Журналісти оцінили свободу слова в Україні на 4,5 з 10 балів

Опитування: Журналісти оцінили свободу слова в Україні на 4,5 з 10 балів
 

Стан свободи слова в Україні журналісти оцінюють на 4,5 бали за 10-бальною шкалою, свідчать результати експертного опитування журналістів фонду Демократичних ініціатив імені Ілька Кучеріва.За результатами питання про рівень свободи слова, ніхто з журналістів не назвав його дуже хорошим, двоє опитаних сказали, що він дуже поганий. Крім того, 5 журналістів поставили стану свободи слова 2 бали, 23 людини - 3 бали, 7 - 4 бали, 15 - 5 балів, 11 - 6 балів, 4 - 7 балів, 2 - 8 балів, а 3 журналісти - 9 балів.

Варто зазначити, що цензуру у своїй роботі відчувають більш ніж половина опитаних: 34 журналісти іноді відчувають незначний тиск і ситуативні прояви цензури, 12 осіб - відчувають досить значний тиск і часто стикаються з цензурою, а 1 медійник відчуває сильний тиск і постійну цензуру.

Відповідаючи на питання про те, з боку кого відбувається тиск і прояв цензури, респонденти назвали представників влади (29 згадувань), власників видань (16 згадувань), редакторів (11 згадувань), власні обмеження, самоцензуру (19 згадувань).

Примітно, що журналісти стикаються з проявом тиску і цензури при підготовці матеріалів на тему політики, критики влади (26 згадувань), при демонстрації в матеріалах різних точок зору, враховуючи опозицію (19 згадувань), при висвітленні економічних тем, пов'язаних з інтересами власника (17 згадувань) та інтересами рекламодавців (6 згадок), а також у матеріалах, які висвітлюють соціальні проблеми (7 згадок).

На питання про розміщення замовних матеріалів або джинси, 21 опитаний відповів, що його ЗМІ таке не практикує, за словами 31-го журналіста, іноді таке буває, 9 опитаних стверджують, що в їхніх ЗМІ це постійна практика. Переважно ЗМІ розміщують замовні матеріали на політичні теми (27 згадувань), економічні (6 згадок), іміджеві матеріали (24 згадувань).

На думку респондентів, забезпеченню свободи слова перешкоджає позиція влади (43 згадки), позиція власників ЗМІ (44 згадки), недосконале законодавство (9 згадувань), нездатність журналістів відстоювати свої професійні інтереси і роботу за стандартами журналістики (27 згадувань), економічна нездатність, збитковість ЗМІ (28 згадувань).

У цілому, в ході дослідження з 24 травня по 18 червня фонд провів опитування 72-х журналістів, серед яких 30 - з Києва, 42 - з усіх регіонів країни. Раніше, у 2005 році, свободу слова працівники ЗМІ оцінили в 7 балів, в 2009 р. - 5,9, в 2010 р. - 3,6, в грудні 2011 р. - 3,7.

Як повідомлялося 1 липня, міжнародна організація Репортери без кордонів констатує різке погіршення стану свободи слова в Україні.


За матерiалами: Інтерфакс-Україна

Останні новини з категорії Медіа

Росія вже давно веде війну з НАТО, але в НАТО ще не всі це зрозуміли

Перед НАТО постали нові виклики – російська агресія проти України, а також перевірка на готовність Альянсу до можливого прямого збройного зі...
14 квітня 2024

Як працюють соціологи в Україні?

Про ази соціології говорили в новому епізоді “DIF Dive” з нашим гостем Андрієм Биченком, директором соціологічної служби Центру Разумкова
11 квітня 2024

Чи зможе Європа повернутися в геополітичну гру та чи чекати нам швидких дій?

Чи зможе Європа повернутися в геополітичну гру і стати центром сили на рівні з США та Китаєм і чи чекати Україні швидких дій - відповіді даю...
5 квітня 2024

Інформаційні атаки: як відбитися та захиститися

У цьому відео експерти пояснюють, що таке «інформаційна війна», які технологія вона має, на що та як сильно може вплинути
3 квітня 2024