Медіа
Перегляди: 1699
16 грудня 2010

Згортання демократії в Україні – небажане

Трансформація політичної системи в Україні триває вже друге десятиліття і формально це перетворення провадиться в бік демократичного розвитку. Втім, трансформаційні процеси відбуваються повільно та непослідовно, з відхиленнями як в бік авторитарних форм (другий термін президентства Л.Кучми), так і відновлення курсу на демократію після Помаранчевої революції. Теперішнє правління Партії регіонів знову схильне дивиться в бік авторитаризму. Щоправда, експерти винайшли цій формі режиму новий концепт – «керована демократія». Цей тип керованості, який намагається скопіювати з Росії нинішня влада, найбільш бажаний сьогодні для неї. Однак експерти радять не забувати, що населення України все-таки менше піддається впливу авторитарних особистостей порівняно з тим, як це відбувається у Росії, і в громадської думки щодо типу режимів в Україні загалом інше, аніж як у нинішньої влади, бачення.

Як зазначила директор Фонду «Демократичні ініціатив» імені Ілька Кучеріва Ірина Бекешкіна, прихильність до демократичного режиму останні п’ять років справді падала. Цьому сприяли п’ятирічні чвари у владі і невміння керівників, які задекларували курс на демократичні реформи, довести переваги демократичних цінностей життя.

«Якщо порівняти з 2005 роком, коли прихильників демократичного режиму було 53%, то наприкінці 2009 року це співвідношення стало критичним, і демократію в Україні підтримувало лише 36% ( для порівняння, авторитарний режим у 2009 році підтримувало 30%), – зазначила експерт. – Проте рівно через півроку – вже за час правління нової влади – кількість прихильників демократичного режиму в Україні різко підвищилась – на 12%».

Таку цифру соціолог назвала досить високою як для півроку. Причому кількість прихильників демократичного типу розвитку збільшилась не за рахунок тих, хто схилявся в бік авторитаризму, а за рахунок тих, яким раніше було байдуже, який тип режиму в Україні пануватиме. «Очевидно, люди змогли порівняти і багатьом стало не байдуже, як вони далі житимуть, – пояснила Ірина Бекешніна. – Тому я переконана, що згортання демократії в Україні є небажаним процесом», - констатувала експерт.