Коментарі
Перегляди: 329
15 липня 2020

Зеленський розчаровується у змозі досягти компромісів з боку Росії і змушений повертатися до позиції попередньої влади

Убивство українського медика біля Зайцевого: МЗС інформує про це міжнародних партнерів і ОБСЄ. Як змінюється переговорна ситуація щодо Донбасу? Громадське радіо обговорило це питання з науковим директором Фонду «Демократичні ініціативи», професором Києво-Могилянської академії Олексієм Гаранем.

 

Нагадаємо, що у зоні бойових дій на Донбасі 13 липня загинув військовий медик, який рятував пораненого українського бійця — це Микола Ілін («Естонець»).

Олексій Гарань: Все це не нове, Росія періодично посилює тиск на українську сторону. Це було і за попереднього президента, то це є і за нинішнього президента. Але якщо говорити по Зеленського, то специфіка ситуації полягає у тому, що він зробив кроки на зустріч Путіну, він пішов на достатньо серйозні компроміси, які викликали серйозну критику і незгоду в середині самої країни. І що ми бачимо з боку Росії? Вона не виконує перший пункт Мінських домовленостей ще від вересня 2014 року, який говорить про те, треба перестати стріляти. Для чого Росія це робить? Вона таким чином підсилює тиск на Зеленського. Тобто парадокс полягає у тому, що наш президент йде на поступки, він дійсно хоче миру, але Росія не робить кроків назустріч, а навпаки, посилює ескалацію на фронті для того, щоб тиснути на Зеленського.

Важко сказати, чи буде цей тиск продуктивним чи контпродуктивним, адже ми побачили, що з ряду питань наша переговорна позиція стала більш зваженою та більш рішучою. Ми почули цілий ряд різких заяв, зокрема, від віце-прем’єра Резнікова, і дехто навіть почав говорити, що Зеленський повертається до лінії Порошенка. Тобто він розчаровується у можливості досягти компромісів і змушений повертатися до позиції попередньої української влади.

Але все одно небезпеки лишаються, тому що ми не знаємо, на що піде Росія. Зараз багато говорять про те, що Росія може наважитися на широкий наступ, зокрема з метою захоплення дамби у Херсонській області, або Росія спробує дотиснути Зеленського – зіграти на його бажанні припинити війну. Я думаю, Зеленський щиро хоче закінчити війну, він щиро обіцяв мир, але зараз він зіштовхнувся із жорсткими реаліями. І от питання – чи може він зробити належні висновки чи це знову буде така гра у домовленості. Зеленський же казав, що побачив мир в очах Путіна після загострення на річницю подій у  Дебальцевому. Росія це використовує, тому небезпеки лишаються.