Події
Перегляди: 1845
12 лютого 2013

Володимир Фесенко: Суперечливість настроїв суспільства може стати шансом для змін

Амбівалентність суспільної свідомості українців – коли  значна частина громадян хоче одночасно рухатись в Європу і  дружити з Росією, має суперечливі погляди на  пріоритети соціально-економічного розвитку,  політичної системи,  політичних партій – може бути не тільки проблемою для суспільства, але й шансом. І одночасно шансом для активної меншості.  Таку думку висловив голова правління Центру прикладних досліджень «Пента»  Володимир Фесенко під час круглого столу «Перспективи модернізації в Україні і тенденції змін суспільної свідомості», організованого Інститутом соціології НАН України за інформаційної підтримки Фонду «Демократичні ініціативи».

Як зазначив політолог, зокрема історичний досвід свідчить про те, що зміни відбуваються тоді, коли їх робить активна меншість: «Ми  звикли думати, що  народ і суспільство має зробити зміни. На мій погляд, це міф. Міф, пов'язаний значною мірою з марксистською ідеологією. Насправді зміни робить активна меншість».

Але ця меншість, на думку експерта, має неодмінно знати, чого вона хоче, куди вона хоче, і якщо вона активно діятиме, зміни будуть. Інша річ, продовжує свою думку Володимир Фесенко, як цими змінами зможуть скористатися політики. «Спілкуючись з опозицією, я на жаль, бачу потенційну проблему на майбутнє, – пояснює політолог. –  Зміни можуть відбутися, зокрема і в 2015 році. Але нинішній опозиції треба зараз зробити належні висновки з ситуації, яка зокрема була в 2005—2009 роках. Ключова ланка ефективних дій має стосуватися насамперед кадрової,  економічної та зовнішньої політики.  Якщо належні уроки не будуть зроблені, на жаль, зможемо потрапити на ті самі граблі».

Володимир Фесенко переконаний, що замало буде просто здійснити політичні зміни. Основна проблема полягатиме й у ефективності соціально-економічних перетворень. Адже зараз відбувається девальвація самого поняття реформи, до чого доклалися як політики з влади, так і опозиції. Це є причиною того, що громадяни з певною насторогою і навіть побоюваннями ставляться   до змін, суспільних перетворень. Це є причиною й того, впевнений політолог, що на тлі високого рівня незадоволення народу своїм життям, в протестних діях громадян це аж ніяк не проявляється.

Подолати такі настрої можна лише в короткий проміжок часу, коли буде довіра до  політиків, які можуть стати рушійною силою змін.  «Досвід свідчить, якщо за короткий проміжок часу не відбуваються необхідні достатньо радикальні політичні зміни, якщо населення не бачить ефекту від цих політичних змін, тоді неминуче настає розчарування. Український громадянин взагалі недовірливий, і він швидко розчаровується, – відзначає Володимир Фесенко і додає, – тож якщо нова активна меншість продемонструє ефективність економічних змін, вони можуть змінити суспільні настрої».

Політолог також застерігає –  якщо змін не буде або ці зміни будуть неефективними, суспільству і  політикам треба пам’ятати про сумну перспективу – неминучу деградацію суспільства. «Ми знову можемо опинитися на роздоріжжі», – підсумував  Володимир Фесенко.

Останні новини з категорії Події

НАТО не ідеальний, але найкращий з існуючих форматів забезпечення безпеки України – результати фахового обговорення

Тези дискусії «Оптимальна модель безпеки для України: членство в НАТО, нейтралітет, гарантії безпеки чи самооборона?»
6 липня 2022

Книга, яка завжди на часі – розмова про велику особистість, громадський активізм, відповідальність медіа та соціологію війни

29 червня 2022 року відбулася презентація книги "Ірина Бекешкіна. Поки ми живі..."
3 липня 2022

Соціологи пропонують назвати іменем Ірини Бекешкіної вулицю в Києві на Троєщині

Таку ідею запропонували українські соціологи під час публічної дискусії з нагоди презентації книжки «Ірина Бекешкіна. Поки ми живі...»
30 червня 2022

Ірина Бекешкіна. Вона йшла попереду і любила драйв життя...

До презентації книжки «Ірина Бекешкіна. Поки ми живі...»
29 червня 2022