Війна з Росією: виклики, які стоятимуть перед Зеленським цього року

Марія Золкіна

політичний аналітик Фонду "Демократичні ініціативи" імені Ілька Кучеріва

До шостої річниці підписання Мінських домовленостей Зеленський втрапив у пастку свого попередника Порошенка, для якого нормандський саміт 2016 року у Берліні став останнім. Після цього Росія "заморозила" будь-які контакти з Україною щодо Донбасу, вичікуючи обрання більш вигідного Кремлю президента в Україні. В Москві справді робили ставку на Зеленського. Але вона не зіграла.

Загалом, як відзначила у коментарі ТСН.ua  політична аналітикиня Фонду "Демократичні ініціативи" ім. Ілька Кучеріва Марія Золкіна, перед Зеленським цього року постане три виклики.

Перший — відстояти ідею ревізії Мінських домовленостей у зовнішній політиці, не втративши підтримки західних партнерів і відбиваючи російські звинувачення, що Україна нібито повністю розриває досягнуті раніше домовленості та відступає від них.

Другий — втримати активність на рівні нормандського формату, бо Росія наполегливо від 2020 року намагається його нівелювати і перевести всі дискусії та домовленості на рівень "мінської" ТКГ, що є нижчим оперативним рівнем, де не мають ухвалюватися принципові рішення. Але Росії цей формат вигідний, бо там сидять представники так званих "ЛНР"/"ДНР".

Третій — це сама підтримка західних партнерів.

"Цього року зміниться ключовий партнер України у "нормандській четвірці" — Ангела Меркель. І це справді виклик. Справа не тільки в інституційній пам’яті, яка, звичайно, є в ХДС/ХСС щодо України і українсько-російської війни. Якихось різких розворотів, скоріше за все, не буде. Але Меркель залучена до вирішення конфлікту від самого початку. Фактор особистості в таких політично-дипломатичних переговорах грає високу роль. Плюс, ми маємо зважати, що у Франції вже готуються до президентських виборів 2022 року. Позиції Еммануеля Макрона дуже слабкі. Щоб частково нівелювати ці ризики, українська влада намагається в якийсь спосіб активізувати США та Велику Британію: офіційно долучити США до нормандського формату, або хоча б додатково включити дипломатичну активність Штатів на рівні українсько-російських переговорів так, як це було протягом перших років війни до Трампа", — сказала Марія Золкіна.