Медіа
Перегляди: 1881
2 жовтня 2012

Виборча система з мажоритарним компонентом лише заплутає виборців

Величезним ударом по  перспективі структурування українського політикуму, суспільства і парламенту є повернення до змішаної виборчої  системи з мажоритарним компонентом.  Таку думку  під час круглого столу «Вибори-2012: політичне структурування суспільства та перспективи багатопартійності в Україні» висловив професор Національного університету «Києво-Могилянська академія» Олексій Гарань.  Ідею ж структурування суспільства за допомогою пропорційної виборчої  системи та  Закон про вибори за пропорційною системою, за яким проходили виборчі перенгони у 2006 і 2007 роках, науковець вважає єдино правильними.

«Щоб стимулювати розвиток партій,  виборча систем  має ґрунтуватися на  партійному компоненті, – пояснив експерт. – Давайте згадаймо 2002 рік, коли  вибори проходили за змішаною системою, тоді до парламенту хоч  і прийшло 5 чи 6  партій, але вже наприкінці каденції було  близько дюжини фракцій за рахунок мажоритарників». Експерт  рекомендує  рухатись до партійної системи з відкритим партійним списками, що власне, за його словами, свого часу пообіцяв кандидат у президенти Віктор Федорович Янукович. Але не зробив цього…

Нинішня ж виборча система, коли  крім різних партій, у виборчі перегони вступають  незалежні кандидати, на думку експерта,  тільки заплутає виборців, послабить структурування і в суспільстві, і в парламенті. «В результаті,  ми побачимо безліч фракцій, які  об’єднуватимуться зовсім не за ідеологічною ознакою, постійно переформовуватимуться. І  чим ближче буде до  президентських виборів, тим більше вони зазнаватимуть переформатування», – каже професор.

Загалом намагання партій уникати чіткої ідеологічної ідентифікації є тенденцією останніх років, вважає Олексій Гарань. «Дуже хороший негативний приклад такої партії  – партія Королевської , лідер якої свого часу очолила Соціал-демократичну партію, яка тепер стала партією «Україна – вперед», – каже професор. – Жодної  прив’язки до чіткої зрозумілої ідеології немає. Інший приклад – партія  УДАР, члени якої склали присягу лідеру партії».

На сьогодні партії здебільшого лишаються лідерськими, хоча туту можливі зміни, твердить експерт, і хоч  зараз центром тяжіння будуть провладні партії, та напередодні президентських виборів ситуація може змінитися, так, як  це було напередодні виборів 2004 року, припускає Олексій Гарань.

Останні новини з категорії Медіа

ПОГЛЯД. Мирні переговори й історія: чого вчить Ялта, В’єтнам і Мюнхен

Чи ризикує Україна опинитися в ситуації «Ялти-2»? Про це в ефірі програми «Погляд» Польського радіо свої думки висловили Роберт Чижевський т...
31 березня 2025

Про методи та прийоми росіян на переговорах — у четвертому епізоді "Червоної лінії"

Тарас Жовтенко розкриває методи та прийоми, яким користуються росіяни на переговорах, й як американці демонструють свою феноменальну піддатл...
31 березня 2025

62% українців вірять, що в Україні можна досягти успіху своїми зусиллями, лише 8% вважають, що це недосяжно

Виконавчий директор КМІС Антон Грушецький прокоментував соціологічні дані щодо того, чи вірять українці в можливість досягти успіху своїми с...
27 березня 2025

Для громадян свобода своя й України є фундаментальною цінністю!

Абсолютна більшість українців вважає, що більшу частину державного бюджету в умовах війни треба спрямовувати на оборону
20 березня 2025