В Україні кількість щасливих людей майже не знизилась, але тих, хто почувають себе нещасливими, стало більше
Починаючи з 2014 року, індекс щастя у всьому світі впав із 64 % до 48 % у 2019 році, і за останній рік знизився ще на 8 %, сягнувши в 2020-му 40 %. Такі дані дослідження, проведеного Міжнародною асоціацією Галлап (GIA), що їх прокоментував генеральний директор Київського Міжнародного інституту соціології Володимир Паніотто.
В Україні, де опитування проводили спільно КМІС і Фонд «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва, індекс щастя помітно виріс з 8 % у 2018 р. до 32 % у 2019-му, але 2020-го він знову впав – до 14 %.
За словами Володимира Паніотто, це пояснюється тим, що збіглося два процеси – з одного боку, процес, який триває в усьому світі – наслідки COVID-19, з іншого – розчарування у новій владі.
«У нас до всіх президентів у перший рік їхньої каденції рівень щастя підвищується, а потім наприкінці року падає. Це типова ситуація для всіх президентів», – пояснив соціолог.
Загалом в Україні кількість щасливих людей майже не впала – 2019 року таких було 51 %, а наприкінці 2020-го щасливими залишалися 48 %. Але кількість нещасливих зросла з 18% до 35%, що й вплинуло на зниження індексу щастя.
За рівнем щастя Україна посіла одне з останніх місць у світі й потрапила до десятки найбільш нещасливих країн, куди також ввійшли Північна Македонія, Гана, Гонконг, Вірменія, Ірак, Росія, Чеська Республіка, Туреччина та Велика Британія. Серед найщасливіших – Киргизстан, Казахстан, Еквадор, Азербайджан, Нігерія, Індонезія, В'єтнам, Іспанія, Швейцарія та Індія.
Індекс щастя обчислюється відношенням рівня задоволення потреб до рівня домагань, пояснив соціолог. Якщо рівень домагань низький, то люди можуть бути щасливими і при низькому рівні забезпеченості. Це пояснює те, що в число щасливих країн, окрім Швейцарії, потрапили й африканські країни та такі пострадянські країни, як Киргизстан і Казахстан, з авторитарним режимом управління.
За словами Володимира Паніотто, дуже часто в таких країнах, де рівень задоволення різних потреб вкрай низький, немає й відчутного рівня домагань, тобто там громадяни відштовхуються від того мінімуму, який у них є. І через те рівень щастя у цих країнах досить високий.
Другий фактор, який впливає на індекс щастя – це динаміка процесів, які відбуваються в світі, каже соціолог.
«Може бути дуже високий рівень задоволення різних потреб, але якщо починається негативна динаміка процесів, як це було в усьому світі у 2020 році, то рівень щастя також відчутно знижується», – прокоментував Володимир Паніотто.
Це і є чинником того, що в усіх розвинутих країнах рівень щастя у пандемічний рік різко знизився, відтак вони не потрапили в топ щасливих країн. І навіть скандинавські країни, які зазвичай посідають перші місця за цим показником, не ввійшли до списку щасливих.