Українці заради миру на Донбасі не готові йти на будь-які поступки
Після встановленого перемир’я, що є, беззаперечно, позитивним фактом, все ж залишається чимало запитань – на які поступки пішла Україна заради нього і чого хоче домогтися Путін? На цьому під час пресконференції «Україні – 29. Де ми зараз та куди прямуємо?» акцентував увагу професор політології НаУКМА, науковий директор Фонду «Демократичні ініціативи» Олексій Гарань.
Мета Путіна, за словами політолога, домогтися прямого діалогу між Києвом і бойовиками. Відповідно, насторожують ті заяви, які роблять нові очільники української делегації - Кравчук і його перший заступник Фокін.
«Кравчук говорив про зустріч з представниками ОРДЛО, хоча важко зрозуміти, про що йдеться. Нещодавно, відповідаючи на вимоги Росії і контрольованих нею бойовиків, він сказав, що звернеться до Верховної Ради, з тим щоб відкоригувати постанову про місцеві вибори, в якій йдеться про те, що неможливо провести місцеві вибори на окупованій території. Такі «танці» навколо цього небезпечні», – зазначив Олексій Гарань.
Політолог також нагадав, що в тексті перемир'я згадується, що СЦКК продовжує діяти в «чинному складі». Але незрозуміло, хто залишився у тому «чинному складі», де раніше була Росія і Україна, а згодом Росія вийшла.
Один із небезпечних сценаріїв, на його думку, полягає в тому, що Зеленський в якийсь момент може піти на поступки – мовляв, «я приніс вам мир, тому я маю йти на поступки».
Але українці заради миру на Донбасі не готові йти на будь-які поступки, наголосив науковий директор «Демініціатив», посилаючись на свіжі дані громадської думки.
Приблизно половина респондентів вважають, що компроміси повинні бути прийнятними для України. 20% готові піти на будь-які компроміси заради миру. Серед виборців різних партій, найбільше на компроміси готові виборці «ОПзЖ». Виборці всіх інших політичних партій, в тому числі і «Слуги народу», вважають, що треба бути більш обережними з поступками, на які Україна може погодитись.
Те саме стосується й закону про «особливий статус» ОРДЛО. Лише 27% виборців по Україні готові підтримати його безумовно. Основне ядро їх – 59% -– є виборцями «ОПзЖ». Однак виборці всіх інших парламентських партій, зокрема правлячої «Слуги народу», мають суттєві застереження проти його ухвалення.