Коментарі
Перегляди: 2316
14 жовтня 2017

Українці різко змінили свою оцінку діяльності УПА

Нові соціологічні опитування свідчать, що українці  змінили свою оцінку діяльності УПА з негативної  на позитивну. Перелом у настроях соціологи зафіксували ще в 2015 році.

Опитані ВВС Україна експерти назвали кілька ключових причин, чому громадяни України так різко змінили своє ставлення до українських повстанців.

На перше місце вони ставлять конфлікт на сході України, який більшість українців вважають агресією Росії. Частина українців просто проводить аналогію між бійцями УПА та добровольцями в АТО, які пішли воювати на Донбас у 2014 році.

"Звичайно, радикальну зміну ставлення спричинила війна. Інакше процес йшов би довго і поступово", - заявила ВВС Україна соціолог, директор Фонду "Демократичні ініціативи"  Ірина Бекешкіна.

Проте одною з важливих стратегічних причин зміни ставлення вона назвала викладання історії в школах незалежної України.

"Молодші покоління у школах незалежної України вивчають інший погляд на історію, ніж їхні батьки, не кажучи вже про дідів", - вказує пані Бекешкіна.

Якщо у часи СРСР була однозначна та різко негативна оцінка УПА, то з 90-х у підручниках вже були більш нейтральний та позитивний погляд, вказує вона.

Молодші покоління у школах незалежної України вивчають інший погляд на історію, ніж їхні батьки, не кажучи вже про дідів

Ірина Бекешкіна, соціолог

Схоже пояснення має і доктор історичних наук, професор "Києво-Могилянської академії", науковий директор Фонду "Демократичні ініціативи"  Олексій Гарань.

"Один з важливих чинників - люди стали більше знати про УПА. Я вчився в радянській школі та радянському інституті, мені розповідали, що УПА - це буржуазні націоналісти та посібники фашистів", - згадує пан Гарань.

Але з 90-х років люди почали дізнаватись більше і розуміти, що явище повстанської армії досить складне і неоднозначне, вказує історик.

"Ми почали дізнаватись, що люди боролись зі зброєю за незалежність України, у тому числі й проти нацистів", - додав пан Гарань.

Олексій Гарань вказує, що конфлікт з Росією став вагомим психологічним чинником для українців.

Ми почали дізнаватись, що люди боролись зі зброєю за незалежність України, у тому числі й проти нацистів

Олексій Гарань, історик та політолог

"На противагу агресії Росії на перше місце у багатьох людей в позитивному ключі висуваються люди, які боролись проти сталінського режиму за незалежність України", - вважає пан Гарань.

Професор не виключає, що на фоні російської пропаганди про "злих бандерівців" українці почали усвідомлювати, що радянська пропаганда проти УПА теж могла бути вигадкою.

Хоча історик застерігає, що в Україні починають ідеалізувати історію УПА, яка насправді є дуже складною. І сам Бандера, який перетворився на символ, також є постаттю дуже неоднозначною.

Оригінал: BBC Україна

Останні новини з категорії Коментарі

Чи може Японія та Південна Корея відправити в Україну свої війська – Тарас Жовтенко

Участь Північної Кореї у бойових діях Росії проти України змушує змінювати свої підходи щодо підтримки України Південну Корею та Японію. Б...
21 листопада 2024

Українці готові чинити опір – Олексій Гарань

Олексій Гарань про внутрішні зміни, які відбулися в Україні як державі та в українському суспільстві за час війни
20 листопада 2024

Захід заскочив Путіна зненацька: як відреагує Кремль на удари вглиб РФ – Тарас Жовтенко

Захід дочекався, коли всі козирі в нього будуть на руках і дав Україні дозвіл бити по території РФ
19 листопада 2024

Нові деталі розмови Трампа з Путіним і чому Шольц бере ініціативу у свої руки – Тарас Жовтенко

Тарас Жовтенко та Павло Ковальчук про роль Німеччини у відбудові України та секретні перемовини Трампа та путіна
15 листопада 2024