Коментарі
Перегляди: 804
13 квітня 2021

Тактика двосторонніх переговорів із Росією програшна

Президент Володимир Зеленський ініціює переговори з Путіним для обговорення ескалації на Донбасі. Ці та інші події Громадському радіо прокоментував  науковий директорм Фонду «Демократичні ініціативи» ім. Ілька Кучеріва, професорм НаУКМА Олексій Гарань.

Тетяна Трощинська: Новинна стрічка та події в країні дуже нагадують 2014 рік, найгостріші його моменти. Чи є зараз таке загострення?

Олексій Гарань: Безумовно, але у 2014 році ми все-таки були наївними. Дуже мало фахівців вірило, в тому числі на Заході, що Росія піде на анексію Криму. Навіть після цього ми не сподівались, що Росія піде на безпосереднє втручання на Донбасі, що Росія введе регулярні війська. У нас були наївні сподівання, що росіяни будуть дотримуватись хоча б того, що вони підписували. Тепер ми знаємо, що це не так. Ми більш стурбовані зараз саме тому, що знаємо — Росія порушує всі угоди.

Я думаю, що Росія не мала б піти на пряме вторгнення, але впевненим бути не можна. Після 2014 року нема жодної певності, після всіх цих домовленостей, які підписувала Росія про перемир’я. Ми маємо проробляти й гірші сценарії також.

Тетяна Трощинська: В інтерв’ю CNN президент Зеленський сказав, що Джо Байден, президент США, має «зробити більше, щоб втримати Російську Федерацію і допомогти завершити війну на Донбасі». Що може зробити США, з вашої точки зору?

Олексій Гарань: Це комплекс заходів. Ми знаємо, що у 2014 році реакція Обами була недостатньо твердою після захоплення Криму, Байден був тоді віцепрезидентом. Кажуть, він вимагав більш жорсткої реакції, але Обама не пішов на надання летальної зброї Україні, це зробив уже Трамп. Однак, коли Росія почала військову агресію на Донбасі, США та ЄС дійсно ввели секторальні санкції.

Тетяна Трощинська: Президент України Володимир Зеленський запросив про прямі переговори з Володимиром Путіним. Що це означає з точки зору сигналів?

Олексій Гарань: Я думаю, що перемовини мають відбуватися у чотиристоронньому форматі. Ми маємо вимагати термінової зустрічі в рамках Нормандського формату. Тактика двосторонніх переговорів із Росією програшна. На початку президентського терміну Володимир Зеленський намагався особисто домовлятися із російським президентом Володимиром Путіним у двосторонньому форматі. Тоді експерти говорили, що це програшний для нас формат, тому що Росія все одно обдурить. Зараз, я думаю, що і Зеленський, і радники навколо нього це розуміють.

Тетяна Трощинська: Як ескалація змінює президента і президентську риторику?

Олексій Гарань: Зеленський починав із дуже пацифістської, миролюбної риторики. Він розраховував, що з Путіним можна домовлятись, хоч експерти казали, що це дуже наївно. Зеленський зробив ряд поступок. Зрештою вийшло так, як і передбачалось — Росії все це не потрібно, поки Україна не буде здавати свої політичні позиції.

Повністю розмову слухайте у доданому аудіофайлі:

Останні новини з категорії Коментарі

Така доля соціологів – хтось завжди невдоволений результатами – Олексій Гарань

Олексій Гарань проаналізував соціологічні дані щодо довіри до президента Зеленського, прокоментував інтерв’ю глави держави з Лексом Фрідмано...
9 січня 2025

Російська агресія створила безпрецедентні виклики для регіональних систем освіти – Владислава Зновяк

Владислава Зновяк виступила з доповіддю під час презентації звіту за результатами моніторингу обстрілів навчальних закладів Сумщини та Херс...
9 січня 2025

Вибори – це інструмент оновлення влади, але не ціною дестабілізації в країні – Олексій Гарань

Олексій Гарань про виборчий процес в Україні в умовах та після завершення війни
8 січня 2025

Молдова між енергетичною залежністю та геополітичними безпековими викликами: як знайти вихід з кризи? – Маріанна Присяжнюк

Ситуацію з енергопостачанням до Молдови, а також політичні та соціально-економічні наслідки для регіону - проаналізувала Маріанна Присяжнюк
7 січня 2025