Медіа
Перегляди: 3023
7 листопада 2012

Соціологи з'ясували, хто голосував за "Свободу"

За ВО "Свобода" голосували переважно українці з високим рівнем освіти, за партію "УДАР Віталія Кличка" - молодь. Такі тенденції показали дані Національного екзит-полу.

Директор фонду "Демініціативи" Ірина Бекешкіна на прес-конференції у середу наголосила, що за освітою найвищий рівень у виборців "Свободи": 48% мають вищу освіту, 12,3% - повну середню й неповну середню освіту.

Виборці з вищою освітою також переважають в електорату УДАРу – 38%, із загальною середньою освітою – 17%, з незакінченою середньою – 5%.

В електораті Партії регіонів, як свідчать дані Національного екзит-полу, переважають виборці з середньою спеціальною освітою - 38%.

Дещо нижчий освітній рівень у виборців Комуністичної партії: 38% з них мають середню спеціальну освіту, 26% - вищу.

Щодо вікової структури електорату, то наймолодший електорат у партії УДАР: 53% виборців - до 40 років; а найстарший - у КПУ: 67% тих, хто проголосував, - це люди старші 50 років.

Структури електорату "Свободи", "Батьківщини" та Партії регіонів, як свідчать дані Національного екзит-полу, за віковою ознакою схожі.

Щодо гендерної відмінності електорату, то серед виборців Партії регіонів найбільше жінок - 59%, чоловіків - 41%. Схожа ситуація з електоратом "Батьківщини" - 57,5% жінок і 42,5% чоловіків.

В електораті УДАРу переважно чоловіки (55%), жінок - 45%. Схожа ситуація в електораті ВО "Свобода": 54% - чоловіки, 46% - жінки.

За місцем проживання найбільше сільських жителів підтримують "Батьківщину" - 39%. В електораті Партії регіонів лише 25% виборців проживають в обласних центрах, 35% - це жителі села. У структурі "Свободи" переважають жителі обласних центрів - 47,5% і найменше жителів села - 24%.

Крім того, згідно з даними екзит-полу, значна частина виборців (56%) були прихильниками тієї чи іншої партії, за яку вони згодом проголосували, ще до початку виборчої кампанії. Найбільше стабільного електорату в Партії регіонів (67%) і "Батьківщини" (64%).

Коментуючи дані екзит-полу, голова правління Центру прикладних політичних досліджень "Пента" Володимир Фесенко назвав тенденцію високої освіченості виборців "Свободи" "авторитарно-революційним синдромом ліберальної інтелігенції".

Водночас, на його думку, це ознака того, що у "Свободи" не буде стійкої підтримки - радикально налаштовані виборці делегували цій партії своє право революційних змін.

Національний екзит-пол було проведено в день парламентських виборів, 28 жовтня. Його провів консорціум, до якого входять фонд "Демократичні ініціативи", Київський міжнародний інститут соціології (КМІС) та Український центр економічних і політичних досліджень ім. Разумкова.

Опитування виборців на виході з виборчих дільниць проводили КМІС і Центр Разумкова.

Сукупність екзит-полу – це виборці, які проголосували на виборчих дільницях (крім спеціальних дільниць). Було опитано 19,6 тис. респондентів на 400 виборчих дільницях. Використовувалася методика таємного голосування.