Олексій Гарань
політолог, професор політології Києво-Могилянської академії, науковий директор Фонду Демократичні ініціативи
Коментарі
Перегляди: 267
31 січня 2019

Що якщо Порошенко переможе

Олексій Гарань для Нового времени

Існує закономірність: президенти, які пройшли на другий термін, знають – третього вже не буде

Якщо Порошенко переможе, основні тенденції збережуться, не відбудеться якихось радикальних змін. Це і плюс, і мінус. Реформи продовжаться, але так само, як зараз - зигзагоподібно. Крок вперед і півкроку назад.

Багато чого буде залежати від співвідношення сил в парламенті і того, чи вдасться створити коаліційний уряд. Якщо перемагає Порошенко, однопартійного уряду не буде. Втім, як і в разі перемоги інших кандидатів.

Курс Порошенка більш-менш прогнозований, на чому він і хоче зіграти в ході виборів. Тому що не зовсім зрозуміло, що станеться, якщо президентом стане Анатолій Гриценко. Якщо ж президентом буде Юлія Тимошенко, існує загроза монополізації влади. Тому що в разі перемоги Тимошенко партією №1 на парламентських виборах стане Батьківщина.

У разі перемоги Порошенка монополізації не передбачається. Цього не сталося в ході його першого терміну, а в ході другого таких можливостей залишиться ще менше. У сфері зовнішньої політики це буде продовження нинішнього курсу, внутрішньої - курс на пошук компромісів з основними політичними гравцями в парламенті.

Мінус першого терміну Порошенка - повільні і непослідовні реформи. Основна проблема - сфера верховенства права та боротьба з корупцією. Були зроблені певні кроки, але вони не задовольняють настрої та запити виборців. Ці реформи не були радикальними, вони еволюційні. А країні потрібні швидкі зміни.

У той же час Порошенко опинився у складній ситуації - реальне російське вторгнення. Це і серйозна економічна ситуація. На ньому лежала колосальна відповідальність, йому потрібно було зберегти країну. Це завдання Порошенку вдалося вирішити. Але вона  потребувалабагатьох зусиль і компромісів, в тому числі з олігархами. Почалася боротьба за ослаблення олігархів - постраждали Фірташ, Коломойський. Але з іншими, наприклад, з Ахметовим, йому потрібно було шукати компроміси.

Одна з найбільших помилок Порошенка полягала в тому, як був сформований список БПП на виборах 2014 року. У нього дійсно була можливість привести нових людей, не пов'язаних з колишньою владою. Але ми побачили, що ставка робилася на тих, хто працював з Порошенком раніше, і на сильні фігури в мажоритарних округах. Це представники бізнесу, сформованого ще з часів Кучми і Януковича.

Зовнішня політика у нього більш успішна. Є ціла низка досягнень. Найбільш критикована сфера у зовнішній політиці - Мінські угоди. Там записано низку небезпечних для нас положень, але цей ризик вдалося мінімізувати. Мінські угоди використовувалися для того, щоб виграти час і заручитися підтримкою міжнародних партнерів і зняти загрозу гарячої війни.

Якщо говорити про можливі позитивні зміни, то існує загальна закономірність: керівники країни, які пройшли на другий термін, знають - третього вже не буде. І тому вони можуть проводити зміни, необхідні для країни в цілому. Вони хочуть увійти в історію зі знаком плюс. І оскільки їм не потрібно буде переобиратися, вони можуть пожертвувати якоюсь своєю популярністю для того, щоб провести ці реформи.

Такий варіант теж можливий. І це плюс. Мінус в тому, що доведеться шукати компроміси з багатьма іншими гравцями.

Top