Медіа
Перегляди: 559
14 вересня 2019

«Ще не узурпація, але все до того йде»: що стоїть за розпуском ЦВК?

13 вересня нардепи підтримали в цілому подання президента України Володимира Зеленського про звільнення з посад усіх членів Центральної виборчої комісії.

«За» проголосували 341 обранець, ще 41 нардеп був «проти», 2 — утрималися.

Віце-спікер Верховної Ради Руслан Стефанчук пояснив необхідність перезапуску ЦВК таким чином: «Я прихильник інституційного підходу формування незалежних інституцій, але мені видається, що інколи об’єктивна незалежність інституцій повинна супроводжуватися незалежністю суб’єктів, які там перебувають».

Народний депутат від фракції «Слуга народу» Олександр Качура, якого в ЗМІ називають одним з авторів подання про відставку ЦВК, пояснив свою позицію наступним чином: «Багато кандидатів у народні депутати були не зареєстровані, або їхні реєстрації були скасовані. В цілому порушення були кричущі. Такою вишенькою на торті стала ситуація по 198-му округу, коли ще тривають судові процеси, ЦВК по своїм якимось внутрішнім переконанням реєструє кандидата, він стає нардепом, а ЦВК не виконувала рішення суду. І нам зараз потрібно прийняти рішення, щоб припинити повноваження».

Таку позицію та аргументацію президентської партії з приводу розпуску ЦВК на Громадському радіо прокоментував політичний аналітик Фонду «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва Андрій Сухарина.

«Зараз ми бачимо, що у правлячої партії є доволі короткий проміжок, коли вони можуть приймати і, певно, будуть приймати велику кількість рішень стосовно концентрації і контролю за владою. І тут справа не тільки в ЦВК, є питання і стосовно імперативного мандату та багато інших речей. І зараз є тренд на те, що створюється максимальний контроль над максимально більшою кількістю інституцій. Це створюється з перспективою на майбутнє, тому що рано чи пізно почнуться якісь суперечки, зокрема і в самій фракції. А можливість контролювати максимальну кількість інституцій дозволить почуватися більш впевнено правлячій партії».

Повну розмову можна прослухати у доданому звуковому файлі: