Тарас Жовтенко

В.о. виконавчого директора, безпековий аналітик


Сфера наукових інтересів: гібридні загрози та стратегії, інформаційно-психологічні операції, протидія дезінформації, безпекова політика США, НАТО, ЄС, європейська та євроатлантична безпека, воєнна політика і стратегія, геополітика і міжнародна безпека.

Коментарі
Перегляди: 990
26 грудня 2025

Росія атакує НАТО через 90 днів!? Путін готується до ескалації! – Тарас Жовтенко

Текст публікується без редакційних правок, в авторській редакції.
Джерело — сторінка Тараса Жовтенка у Facebook
.

Імовірно, зʼявився чіткіший таймлайн реалізації кремлем одного зі сценаріїв гібридної атаки на Східний фланг НАТО з мінімальним ризиком активації Статті 5 Вашингтонського договору…

Про цей сценарій (з-поміж кількох інших) пишу/говорю вже майже рік, в тч в контексті минулих навчань «запад-2025», які свою підготовчу роль вже зіграли.

Отже, по пунктах:

- кремль знаходить формальну причину: «блокада» Альянсом рос.Калінінградської області (рос.пропаганда вже почала активно крутити цю тему + сам вальдемар на «прямой лініі» прямим текстом сказав, що для Європи такий крок закінчиться великою війною);

- користуючись свіжовідпрацьованими в рамках осінніх навчань «запад-2025» навичками, кремль розгортає в бульболенді контингент в ~360 тис. + «скварєшнік» там же + «іскандери» в самому Калінінграді.

Тут я схильний вірити депутату Бундестагу пану Кізеветеру - його інформація про чисельність імовірного рос.контингенту в бульболенді (навіть спростована згодом литовською розвідкою) була чітким сигналом кремлю - Союзники знають про всі плани агресії, приховати нічого не вдасться.

Зрештою, аналогічні публічні спроби Захід робив і перед 24.02.2022…

- кремль пробиває сухопутний коридор до Калінінграду - і одразу починає перекидання значної частини (до половини з анонсованих 360 тис.) через Сувалки в прикордонні райони Східної Польщі;

- кремль офіційно оголошує, що рос.війська на території Польщі «заблуділісь», але планують виходити через польсько-український кордон на територію Західних областей України (Волинь + Львівська обл.);

- Президенту Польщі Навроцькому офіційно й неофіційно буде передано: «не втручайтеся і не заважайте рос.військам, і за кілька годин вони спокійно покинуть територію Польщі/НАТО; якщо будете чинити опір, на ваші міста полетить абсолютно все з Калінінграду і бульболенду».

Технічно з боку кремля це НЕ буде агресія та/або окупація території країни-члена НАТО (тому «мінус» по Статті 5).

Однак це буде абсолютно ідеальна провокація, здатна серйозно підточити Альянс.

Бонусом кремль отримає шанс вирішити для себе «украінскій вапрос» і питання контролю рос.армії над оборонними укріпленнями Донеччини - маючи наміри/плани зайти з іншого боку, на переговорах з американцями щонайменше по цьому пункту можна імітувати конструктив.

Єдиний реальний шанс змусити кремль серйозно скоригувати такий імовірний сценарій - якнайшвидше завести на територію України контингент (або хоча б окремі його елементи) Коаліції волі.

При всій елегантності такого кремлівського сценарію, в ньому є слабке місце: кремль не може собі дозволити загибелі жодного діючого військовослужбовця країни-члена НАТО.

Бо це, як любить писати дмітрій алкогольєвічь мєдвєдєв, буде абсолютно реальний «казус беллі».

Саме тому на раіссі зчинився страшний переполох через загибель в Україні діючого військовослужбовця ЗС Великої Британії минулого тижня.

рос.пропаганда терміново випустила цілого наришкіна з величезним, розтиражованим інтервʼю рос.«тасс», більшу частину якого наришкін розказував, які насправді хороші і конструктивні контакти в рос.розвідки з британською МІ6, і вапщє «нармальна же разгаварівалі!»(с).

Ризик влізти в офіційну, повномасштабну війну з (наприклад) ядерними Британією або Францією раніше, ніж раісся буде до неї готова - чи не єдина серйозна перешкода для кремля в реалізації такого плану.

І саме тому, коли Коаліція волі викотила ще свій перший план розгортання Сил стримування саме в Західних областях України, я не підтримав сарказм багатьох колег про «зляканих європейців» і «кого вони там в тилу будуть стримувати!».

Ну і про таймлайн.

Представник США при НАТО оголосив, що на його думку, домовленості щодо миру в Україні можуть бути досягнуті впродовж наступних 90 днів.

Коли ще минулого року я описував можливі сценарії гібридної агресії кремля проти НАТО, я вказував на лютий-березень 2026 року як на найбільш імовірний часовий рубіж.

Схоже, пан Віттакер поділяє мої побоювання…

Розмова про це на Телеканал Київ24 :

Останні новини з категорії Коментарі

Олексій Гарань: Незалежність почалась із запитань, на які система не мала відповідей

О. Гарань про руйнування радянських міфів, шлях частини людей від системи до державотворення та визрівання Незалежності задовго до 24 серпня...
23 серпня 2026

Федоров заявив про оновлення влади – Олексій Гарань пояснив, чи означає це розрив із Зеленським

Олексій Гарань відзначив, що Федоров озвучив суспільний запит на оновлення влади, але питання виборів залишається
19 серпня 2026

Те, що Росія зараз робить в Україні, вона може робити і в інших країнах Європи – Петро Бурковський попередив, навіщо Кремль накопичує балістичні ракети

Петро Бурковський – про ситуацію в Києві, російську стратегію ударів по Україні та потенційні ризики для Європи у разі подальшого накопиченн...
18 серпня 2026

Частина примусу Путіна – Тарас Жовтенко назвав дві ключові мети ударів по Новоросійську

Тарас Жовтенко проаналізував атаку по Новоросійську
15 серпня 2026