Медіа
Перегляди: 2761
24 березня 2007

Рік після виборів: виклики громадянському суспільству. Чи виживе демократія?

23 березня у Києві відбулася всеукраїнська конференція «Рік після виборів: виклики громадянському суспільству». У конференції взяли участь близько 100 учасників, серед яких представники мас-медіа, державних інститутів, донорських та громадських організацій, котрі здійснювали аналіз передвиборчих програм та моніторинг діяльності обраних посадових осіб.
Мета конференції – вироблення стратегії дій для громадянського суспільства в наявних умовах для підвищення рівня відповідальності представницької влади та оцінка відкритості представницької влади, дотримання передвиборчих платформ на основі даних моніторингових проектів.
У своєму вітальному слові директор фонду «Відродження» Євген Бистрицький заявив, що «діалог громадських організацій із виконавчою владою майже витіснений і ЗМІ цьому питанню не присвячують свою увагу. Варто взяти і принципово жорстко спитати: “Ви обіцяли і що зроблено?”. Я боюсь, що у багатьох лідерів представницької влади не буде відповіді. Але питати потрібно».
Ірина Бекешкіна із фонду „Демократичні ініціативи” у своїй доповіді на тему „Україна на роздоріжжі: чи обере вона демократію і громадянське суспільство” зазначила, що „і влада і опозиція страждають хворобами відстоювання економічних інтересів. Ми досі не бачили стратегії розвитку ні від влади ні від опозиції. І це не обговорювалося в суспільстві. У людей не має досвіду впливу на владу у період між виборами”. Зокрема, Фонд “Демократичні ініціативи” провів опитування українських експертів стосовно їхньої оцінки соціально-економічної ситуації в Україні та діяльності українського уряду. Було опитано 85 експертів-політологів, аналітиків та журналістів. Дослідження проводилося 22 лютого – 6 березня 2007 року. В опитуванні експертам було запропоновано оцінити різні сторони діяльності уряду та стану суспільства за 10-бальною шкалою, де „0” означає найнижчий рівень, „10” - найвищий. Загалом надані експертами оцінки діяльності уряду та стану, у якому нині перебуває суспільство, вкрай незадовільні. Середня оцінка діяльності уряду, сформованого коаліцією більшості у Верховній Раді, становить 3.2 бала. Позитивні оцінки (вищі за 5 балів) поставлено лише стану свободи слова (5.2 бала) та рівню демократії (5.2 бала).
Наталя Лігачова із «Телекритики» запропонувала змінити акценти та громадським організаціям більше налагоджувати зв’язки із бізнесом, а також здійснити „похід” в народ, підтримавши місцеві ініціативи.
Учасники розробили та прийняли резолюцію, в котрій заявили про свою відданість демократичним цінностям і про наміри подальшого їх просування заради суспільного розвитку. „Завдання, яке ми ставимо перед собою на період до наступних виборів органів представницької влади, - це посилити вплив на формування державної і місцевої політики з метою створення демократичних інститутів і процедур безпосередньої та представницької демократії, залучення громадян України до процесів підготовки та прийняття рішень органами державної влади та місцевого самоврядування, а також громадського контролю за їх виконанням”.
Конференцію організувала робоча група, до складу якої входять представники проекту “Мережа громадянської дії в Україні” (UCAN), Міжнародного фонду „Відродження”, Незалежного центру політичних досліджень, Фонду „Демократичні ініціативи”, Міжнародного центру перспективних досліджень, Української Гельсінської спілки з прав людини та інших аналітичних центрів.
Текст резолюції, а також інформацію про організаторів заходу, результати опитування українських експертів щодо їхньої оцінки діяльності українського уряду можна отримати, звернувшись до Юлії Єсмуханової за телефоном (044) 494-4597 або електронною поштою:

Джерело: Права людини в Україні