Коментарі
Перегляди: 3590
30 листопада 0001
Read this article in English

Професор Олексій Гарань про війну на Донбасі: якщо припинення вогню діятиме, які політичні дивіденди хотів би від цього отримати Путін? Відео

Оригінал: Promote Ukraine

Олексій Гарань, професор політології Києво-Могилянської академії, науковий директор Фонду “Демократичні ініціативи”:

Я хотів би поділитися думками щодо припинення вогню, яке нещодавно ще раз було запроваджено на Донбасі. Безсумнівно, мати такий режим – це добре. Ми не знаємо, як довго це триватиме, оскільки всі попередні спроби запровадити режим припинення вогню зазнали невдачі. Ми сподіваємось, що цього разу режим буде ефективним, але є питання. І перше питання – у нас немає офіційного тексту документа про припинення вогню. Фактично, ми не знаємо, хто його підписав і в якій якості. Ми бачили цитати з цього документа – наприклад, від ОБСЄ або Міністерства оборони України, але не оригінальний текст. Тож ми не знаємо, чи підписали його проросійські бойовики, хто підписав документ і які їхні так звані “посади”. Тому що для нас це дуже важливо, чи згадуються там так звані “представники” окупованих територій, оскільки українська сторона завжди наполягала, що офіційних представників окупованих територій не може бути, бо в тому регіоні не проводилися чесні й вільні вибори.

Другий момент: у документі сказано, що так званий Спільний Центр з контролю та координації (СЦКК) працюватиме “в чинному виді”. Раніше до СЦКК входили українські та російські офіцери, але росіяни звідти вийшли. Тож виникає питання: чи Росія повернулася? Або є проросійські маріонетки, які удають, що представляють когось у СЦКК. І останнє питання: якщо припинення вогню діє, які політичні поступки хотів би від цього отримати Путін? Це дуже важливо, адже якщо Путін погодився на припинення вогню, то він мав на це певні причини. І зрозуміло, що Путін хотів би зменшити санкції проти Росії, хотів би зображувати конфлікт на Донбасі як “внутрішній”. Тому для нього дуже важливо сказати, що припинення вогню відбувається не між Україною та Росією, а між Україною та проросійськими бойовиками.  Раніше українська дипломатія переконала Захід, що це не так, але питання полягає в тому, чи Президент Зеленський піде на ці політичні поступки російській стороні. І це мало б згубний вплив на позицію України на переговорах щодо Донбасу.