Пошуки шляхів відновлення суверенітету України над окупованим Донбасом: стан громадської думки напередодні парламентських виборів

Загальнонаціональне опитування було проведене  Фондом «Демократичні ініціативи» спільно з  соціологічною службою Центру Разумкова  з 13 по 20 червня 2019 року в усіх регіонах України за винятком Криму та окупованих територій Донецької та Луганської областей. Опитано 2017 респондентів віком від 18 років. Теоретична похибка вибірки не перевищує 2,3%.

Фінансування опитування здійснене в рамках проекту МАТРА Посольства Королівства  Нідерландів.

Для порівняння наводяться результати загальнонаціональних опитувань, проведених Фондом «Демократичні  ініціативи» імені Ілька Кучеріва  у співпраці з Центром Разумкова та Київським міжнародним Інститутом соціології у  2016–2018 рр.

  • Встановлення миру на Донбасі силовим шляхом підтримують лише 17% населення. При цьому найбільше прихильників силового варіанту серед мешканців Заходу (28%) та Центру (16%) і значно менше на Півдні (8%) та Сході (13%). Більшість населення – 49% – вважає, що «заради миру варто погоджуватися на компроміси, але не на всі». Така думка переважає в усіх регіонах: у Центральному (51%), Східному (50%), Південному (48%), Західному (44%).
  • «Мир за будь-яку ціну» не підтримується виборцями жодної з партій. Найменше «мир за будь-яку ціну»  підтримують виборці партій «Голос» (10%)  та «Європейська солідарність» (7%), найбільше – виборці партії «Опозиційна платформа – За життя» (36,5%). Проте й виборці цієї партії переважно вважають, що «задля миру слід іти на компроміси, але не на всі» (44%). 
  • Громадяни України вважають неприйнятними більшість можливих компромісів, які обговорюються в публічному просторі та передбачені Мінськими домовленостями. Найменш прийнятними для громадян України, причому в усіх регіонах, є проведення виборів на умовах бойовиків (неприйнятно для 66% опитаних, прийнятно для 13%), повна амністія всіх учасників бойових дій проти українських військ (неприйнятно –  61%, прийнятно – 15%),  формування силових органів ОРДЛО лише із місцевих представників (неприйнятно – 58%, прийнятно – 18%). Переважно неприйнятними є для населення України й внесення змін до Конституції щодо надання російській мові статусу державної мови  (неприйнятно – 54%, прийнятно – 30%), згода на особливі політичні та економічні відносини тимчасово непідконтрольних територій з Росією (неприйнятно – 53%, прийнятно – 23%), ухвалення закону про нейтральний та позаблоковий статус України (неприйнятно – 48%, прийнятно – 29%). 
  • Ділиться громадська думка щодо проведення прямих переговорів з керівниками самопроголошених «ДНР» та «ЛНР»: 41% громадян вважають це прийнятним і стільки ж – 41% – неприйнятним. Причому поділ думок має чітко виражений регіональний характер: найбільше підтримують проведення таких переговорів на Сході (для 54% це прийнятно, для 33% – ні) і на Півдні (відповідно, 68% і 20%).  Неоднозначним є й ставлення до припинення блокади шляхів та відновлення торгівлі з «ДНР» та «ЛНР»: таку пропозицію вважають прийнятною 34% українців, неприйнятною – 43%. Проте в регіонах думки діляться: припинення торговельної блокади вважають прийнятним 52% на Півдні (неприйнятним – 22%) та на Сході  (47% – прийнятним і 36% неприйнятним). А от на Заході ставлення до цієї пропозиції різко негативне: лише 15% вважають таку пропозицію прийнятною, а 54% – ні, переважає негативне ставлення й у Центральному регіоні (прийнятно – 32%, неприйнятно – 48%).
  • Вищеназвані компроміси є неприйнятними для більшості виборців різних політичних сил, за винятком прихильників  партії «Опозиційна  платформа – За життя».  Зокрема, лише ці виборці  вважають прийнятним проведення прямих переговорів з керівниками «ДНР» та «ЛНР» (75%). Проте навіть ці виборці не сприймають усі компроміси, що пропонуються: : неприйнятними  для них, як і для решти виборців, є проведення місцевих виборів в «ДНР» та «ЛНР» на умовах, які вимагаються бойовиками (не прийнятно для 45%,  прийнятно для 30%),   формування  місцевої поліції, судів та прокуратури в ОРДЛО винятково з місцевих представників (не прийнятно – 46%, прийнятно – 30%), повна амністія для всіх учасників бойових дій проти українських воїнів (неприйнятно для 43%, прийнятно для 30%).
  • Щодо політичного майбутнього територій «ДНР» та «ЛНР»,  більшість громадян України віддають перевагу варіанту повернення окупованих територій на довоєнних умовах (54%).  Ще 17% бажають, щоб ці території  повернулися до України,  але отримали більше незалежності від Києва. Варіант автономії у складі України підтримують лише 12% українців, причому навіть на Сході прихильників автономії лише 23%.   Слід наголосити,  що незалежність цих територій чи приєднання їх до Росії підтримують лише 4%, найбільше – на Сході, але це лише 8%.  
  • Найбільше підтримують автономію «ДНР» та «ЛНР» виборці «Опозиційної платформи – За життя» – 31%, проте й серед прихильників цієї партії переважає думка, що ці території слід повернути до України на тих самих умовах, що й раніше (35%) чи  «щоб вони повернулися до України, але отримали більше незалежності від Києва» (20%). Перетворення цих територій на незалежні держави підтримує лише 5,5% виборців «Опозиційної платформи – За життя», а входження до Російської Федерації – менше 1%.  
  • Пропозицію щодо введення миротворчих сил ООН на окуповані території «ДНР» та «ЛНР» загалом підтримують 55,5% населення України, не підтримують – 25%, а 20% свого ставлення не визначили. З цього питання існують регіональні відмінності: найбільше підтримують введення миротворчих сил  у Західному (74%) та Центральному (62%) регіонах, а от у Південному та Східному регіонах думки неоднозначні: у Південному регіоні підтримують введення миротворчих сил 38%, не підтримують 34%, у Східному регіоні підтримують 37%, не підтримують 42%.  Єдиною політичною силою, чиї виборці проти введення миротворчих сил є «Опозиційна платформа – За життя» (підтримують введення миротворчих сил 32% виборців, не підтримують – 50%).

 

ЗАВАНТАЖИТИ З ТАБЛИЦЯМИ

Останні новини з категорії Опитування

Повоєнне відновлення України та медіаспоживання: загальнонаціональне соціологічне опитування

Загальнонаціональне опитування проведене з 3 по 12 березня 2024 року на замовлення медіамережі «Вікно Відновлення»
28 березня 2024

"Нова українська школа" в 5–6-х класах: виклики впровадження

Результати опитування близько 600 педагогів/-инь, які працюють із 5–6-ми класами НУШ, і двох хвиль глибинних інтервʼю, проведених ГО “Смарт...
15 березня 2024

Підсумки 2023 року: громадська думка українців

Загальнонаціональне опитування проведено з 8 по 15 грудня 2023 року
27 грудня 2023

Соціально-економічні проблеми, ставлення до влади, ідентичність: регіональний вимір загальнодержавних викликів на Сумщині та Чернігівщині

Опитування проведено з 11 по 21 вересня 2023 року у Сумській та Чернігівській областях
16 листопада 2023