Медіа
Перегляди: 1491
26 листопада 2020

Половина громадян вважає, що окупований Донбас має повернутися без особливого статусу – Гарань

Нещодавні результати дослідження Центру Разумкова громадської думки щодо вирішення конфлікту на Донбасі Громадському радіо прокоментував Олексій Гарань, науковий директор Фонду «Демократичні ініціативи», професор Києво-Могилянської академії.

Ведучий: Євген Савватєєв

Євген Савватєєв: У питаннях миру на Донбасі громадська думка впливає на політику держави чи навпаки державна політика хоче вплинути на громадську думку?

Олексій Гарань: Безумовно і те, і те. Навіть авторитарні режими змушені прислуховуватись до того, що думають їхні громадяни. Адже існують вибори, люди можуть виходити на протести. Громадська думка, безумовно, впливає. З іншого боку, влада намагається маніпулювати, спрямувати цю громадську думку на свою користь.

Нинішня влада є «рейтингово залежною» від громадської думки, бо президент Зеленський та його команда дуже орієнтуються на те, що про них думають. Це могло б бути й непогано, але проблема в тому, що дії нинішньої влади насамперед орієнтовані на те, щоб здобути популярність, при чому часто за будь-яку ціну, а це може призводити до невиправданих, поспішних рішень, у тому числі й у питанні Донбасу.

Це дослідження Центру Разумкова підтверджує ті тенденції, які фіксувалися іншими дослідженнями. Я б взяв для себе дві ключові цифри. Всі виступають за мир, президент Зеленський теж хоче миру. Він не завжди розуміє, як його можна досягти так, щоб не призвести до поступок з українського боку. Для мене в цьому дослідженні є дві ключові цифри – це варіанти повернення територій окупованого Донбасу, на яких умовах.

50% громадян вважає, що окупований Донбас має повернутися на умовах, які були до війни. Тобто, що у Донбасу не має бути якихось привілеїв чи статусів. Хай вертаються й отримують всі ті права, які зараз регіони й громади отримують в умовах децентралізації, яка відбувається по всій Україні. Ще 25% кажуть, що це припустимий варіант.

Натомість  якщо ми візьмемо альтернативу – особливий статус, то за це виступає лише 13% громадян.

Євген Савватєєв: Наскільки такі дані впливають на позицію учасників «нормандського формату» — Франції та Німеччини?

Олексій Гарань: Вони показують, що ми не можемо пригальмувати конфлікт за будь-яку ціну, бо це призведе до нерозуміння в самому українському суспільстві. Уявляємо ситуацію: президент Зеленський погоджується на умови Путіна, бойовиків і каже: «Я приніс мир, уже не стріляють. Для цього ми погодилися на умови Путіна».

Є одна тривожна цифра в цьому дослідженні. Це те, що коли людей питають, чи готові вони піти на повну амністію бойовиків чи постачання води в окупований Крим, люди кажуть, що не готові. А коли питаєш, чи готові вони заради миру на прямі контакти, переговори з бойовиками, то тут думка розколюється. Громадська думка щодо діалогу з бойовиками заради миру розкололася: це 40% на 40%. 40% каже, що це важливий крок до відновлення миру, і 40% каже, що це одностороння поступка з боку України, яка не сприяє врегулюванню конфлікту. Ця цифра є небезпечною, адже це якраз те, чого хоче Росія.

Мета Росії – перенести переговори з «нормандського формату» в Мінськ, бо там є невизнані представники ОРДЛО. Вони формально там не фігурують, бо це Тристороння контактна група – Україна, Росія, ОБСЄ. Росія хоче зробити акцент насамперед на переговорах в Мінську. Там з’являються періодично так звані «мирні плани бойовиків», як з’явилися зараз. Ми маємо бути дуже уважними – ніяких «мирних планів бойовиків» бути не може, ми не ведемо з ними прямих переговорів. Росія нас намагається в цю пастку заманити й таким чином змінити загальний контекст. Дуже важливо, щоб українська влада на це не піддавалась.

Повну версію розмови можна прослухати у доданому звуковому файлі:

Останні новини з категорії Медіа

З Олексієм Гаранем – про інститут репутації, відлучення опозиції від ЗМІ й чи є шанси в авторитаризму під час війни

Олексій Гарань про книгу пам'яті Ірини Бекешкіної і день сьогоднішній - репутацію в професії, політичному й громадському житті
25 липня 2022

"Чесна соціологія" в часи авторитаризму, популізму та війни. Пам'яті Бекешкіної

Вихід книги "Поки ми живі…", присвяченої Ірині Бекешкіній, – привід для розмови про соціологію, громадський активізм і роль особистості в бо...
21 липня 2022

Постать Ірини Бекешкіної (1952–2020). Пасіонарія соціології та суспільного життя України

У Києві презентували книжку «Поки ми живі…», присвячену Ірині Бекешкіній – видатній соціологині та громадській діячці
19 липня 2022

Феномен Бекешкіної: «Леді української соціології» і «совість громадського сектора»

Етнічна росіянка, що творила нову Україну — ту Україну, яка зараз бореться з агресором: про те, якою була Ірина Бекешкіна - у статті Олексія...
16 липня 2022