Олексій Гарань: Дочасні парламентські вибори не дадуть Зеленському бажаних результатів

Коментарі
Перегляди: 267
27 червня 2020

Останнім часом в Україні активізувалися дискусії щодо можливого проведення дострокових парламентських виборів. Дехто вважає, що вони можуть відбутися разом з місцевими виборами, які відповідно до чинного законодавства заплановано на 25 жовтня цього року, інші прогнозують їхнє проведення навесні наступного року.

Наскільки реально, що парламентські вибори будуть дочасними і чи вигідно це Президентові України, Галичина поцікавилися думкою політологів.

Ось що з цього приводу сказав  Олексій ГАРАНЬ, професор політології Національного університету «Києво-Могилянська академія», науковий директор фонду «Демократичні ініціативи» ім. Ілька Кучеріва:

– Прогнози з приводу того, що наша влада збирається робити – дуже невдячні, оскільки ми бачимо, що команда Володимира Зеленського насправді чіткої стратегії не має, багато рішень приймає ситуативно. Бачимо падіння підтримки Зеленського у самій фракції «Слуга народу». За програму уряду Дениса Шмигаля проголосувало 176 із 248 «слуг». Звичайно, Зеленський цим не задоволений. Але проаналізуймо, що ж було б, якби оголосили дострокові вибори? Дострокові вибори мають проходити за пропорційною виборчою системою відповідно до нового закону. Погляньмо на рейтинги. На попередніх парламентських виборах партія «Слуга народу» набрала 43 відсотки за партійними списками, нині її підтримка становить лише 28 відсотків. Відповідно до червневого соціологічного опитування КМІС, кількість голосів, які будуть віддані за ОПЗЖ, зростає до 18 відсотків, «Європейська солідарність» матиме 16 відсотків і т. д. Тобто «Слуга народу» отримає набагато менший результат.

Також монобільшість формувалася не тільки за підсумками голосування за партійними списками, а й з урахуванням великої кількості депутатів-мажоритарників. Тепер уже «мажоритарки» не буде. Партійні рейтинги «Слуги народу» падають. Тобто більшості з її представників уже не буде точно. Чи вигідно це Зеленському? Так, він не може нині цілковито контролювати свою фракцію, але все ж більшість у «Слузі народу» все таки – за нього. А дострокові вибори несуть ризики. На мою думку, дочасні парламентські вибори не дадуть Зеленському бажаних результатів. Він не поверне собі монопольну більшість.

 Повний текст статті: Галичина