Опитування
Перегляди: 2432
29 січня 2008

"ПДЧ (план дій щодо членства в НАТО) —інструмент реформування держави"

під такою назвою відбулася прес-конференція,
організована Фондом “Демократичні ініціативи”
18 січня 2008 р.
у приміщенні УНІАН


У прес-конференції взяли участь:

 • Ілько Кучерів – директор Фонду “Демократичні ініціативи;
   
 • Ірина Бекешкіна – науковий керівник Фонду “Демократичні ініціативи”;
   
 • Валерій Чалий – заступник Генерального директора Центру Разумкова;
   
 • Олександр Сушко – директор Центру миру, конверсії та зовнішньої політики України;
   
 • Григорій Перепелиця – директор Інституту зовнішньої політики Дипломатичної академії при МЗС України.
   


Лідери держави звернулись до керівництва Організації північноатлантичного договору з офіційним проханням щодо приєднання до Плану дій щодо членства в НАТО (ПДЧ).

Підписання спільної заяви Президентом, Прем’єр-міністром та Головою Верховної Ради України – це важливий позитивний крок, в результаті якого, окрім іншого, має бути запроваджено інтенсифіковану інформаційну кампанію щодо євроатлантичної інтеграції України. Більше того, буде розширено дебати в суспільстві щодо досягнення європейських стандартів в усіх сферах життя держави і пошуку консенсусу в реалізації національних інтересів. Позитивна відповідь та схвалення Північноатлантичною радою – вищим органом Альянсу – приєднання України до ПДЧ надасть істотний поштовх системним реформам в Україні, спрямованим на побудову ефективної демократичної держави, конкурентоздатної економіки, обороноздатної армії та відкритого суспільства європейського взірця. ПДЧ не гарантує членство в НАТО, однак робить можливим постановку питання про членство в перспективі, якщо відповідна програма реформ буде належним чином виконана.

На практиці ПДЧ охоплює політичні та економічні, оборонні та військові питання, питання ефективності витрачання бюджетних ресурсів, питання безпеки, а також правові питання.

В разі приєднання до ПДЧ Україна мала б здійснити низку конкретних кроків, серед яких: скласти звіт про відповідність політики держави принципам демократії і особистої свободи, включаючи верховенство права, захист прав людини, зокрема прав національних меншин, забезпечити ефективність демократичного громадського контролю над збройними силами, а також економічної свободи, соціальної справедливості та екологічної відповідальності.

Україна отримала б максимальне сприяння для розвитку потенціалу її збройних сил, додаткову допомогу в проведенні військового планування, тренінгів та спільних навчань.

Українські фахівці вивчали би (шляхом проведення навчання, стажувань та консультацій) досвід держав-членів НАТО у формуванні та ефективному використанні оборонних бюджетів, з питань захисту інформації та безпеки особового складу.

Рішення про приєднання України до Плану дій щодо членства в НАТО надасть нашій державі значних практичних вигод у вигляді більш відповідальних, прозорих та ефективних дій уряду – і не тільки у сферах безпеки та оборони, а й у внутрішній, зовнішній, економічній та правовій політиці.

Приєднання України до ПДЧ змусить українську владу працювати ефективніше і більше дбати про людей. Представники українського громадянського суспільства лобіювали питання приєднання до ПДЧ вже кілька років, особливо активно відтоді, як з’явилася перспектива формування уряду демократичної коаліції-2006. Тоді ці сподівання не здійснилися. Керівництво уряду «антикризової коаліції» вирішило «взяти паузу» і змарнувати реальний шанс приєднатися до ПДЧ на Ризькому саміті НАТО в листопаді 2006 року.

На початку січня нинішнього року понад 200 представників неурядових організацій звернулись до керівництва держави з вимогою інтенсифікувати політику євроатлантичної інтеграції і здійснити кроки, необхідні для отримання ПДЧ. Заява була розміщена на «Європейському порталі», у ЗМІ, доведена до органів влади і стала одним із аргументів, що спонукав керівників держави відгукнутись на наполегливі вимоги громадськості. Приєднання до ПДЧ також знайшло своє закріплення у схваленій Кабміном урядовій програмі «Український прорив: для людей, а не політиків». Наведені факти свідчать про завершення періоду невизначеності і хитань, що підривали протягом тривалого часу авторитет української держави.

Нині ми отримали сигнал про те, що чимало зарубіжних неурядових організацій та громадських діячів готові підтримати прагнення України до членства в НАТО. Ми сприятимемо тому, аби мобілізувати зусилля, зокрема й наших зарубіжних партнерів, на переконання урядів країн-членів НАТО ухвалити позитивне рішення щодо приєднання України до ПДЧ на саміті НАТО в Бухаресті в квітні цього року.

Представники неурядових організацій та аналітичних центрів України засвідчують свою готовність до поглиблення співпраці з органами законодавчої та виконавчої влади, з тим аби посилити політику євроатлантичної інтеграції та реалізувати програму реформ, передбачену Планом дій щодо членства України в НАТО.