Медіа
Перегляди: 1195
24 серпня 2011

Падіння підтримки незалежності – це не ставлення людей до самої ідеї державності, а скоріше протестне ставлення до влади

Коментуючи цифри, що асвідчують зменшення кількість прибічників незалежності сьогодні на 10% порівняно з 2001 роком, науковий директор Школи політичної аналітики, професор Олексій Гарань зауважив, що треба зважати на те, що люди, відповідаючи на це запитання, перебували не в кабінці для голосування, де їм треба було визначитися, буде країна незалежною чи ні, а висловлювали своєю відповіддю ставлення до влади і до тих умов, в яких вони існують. Про це він сказав під час прес-конференції «Україні – 20: досягнення та поразки». «Оскільки соціально-економічні проблеми для значної частини людей надзвичайно важливі й оскільки люди нині розчаровані як у «помаранчевих», так і у «біло-блакитних», то їхня позиція на сьогодні досить протестна», - зазначив експерт. Олексій Гарань переконаний, що насправді це не ставлення до ідеї незалежності, а скоріше протестне ставлення влади.
Відзначаючи позитиви в політичній сфері, які Україна мала за 20 років, Олексій Гарань вказав насамперед на відсутність громадянських конфліктів. «Попри всілякі прогнози щодо конфліктів Україна пройшла свій шлях без них. Мирною була передача влади від президента до президента, мирним було ухвалення Конституції 1996 року, в якій важливим було те, що президент не мав права розпуску парламенту, а парламент не мав права усунути президента. Це означало, що сторони мали співіснувати одна з одною», - пояснив експерт. Конституція 96-го року, зазначив Олексій Гарань, створила жорстку президентську владу, але разом з тим забезпечувала інституційний баланс і створювала можливість для подальшої лібералізації або демократизації.
Політолог більш-менш позитивно оцінює і перший період правління Кучми, а от під час другого терміну перебування при владі в країні, на думку експерта, почався крен у бік авторитаризму. До успіхів еволюції держави політолог відніс і Помаранчеву революцію, навіть попри ті конфлікти й міжособистісні чвари, що почалися після неї. А от після приходу Януковича Україна дістала справді авторитарний режим, переконаний Олексій Гарань. «Нинішній президент має ту владу, якої не мав Кучма. Він має більшість у парламенті, ухвалений закон про Кабінет міністрів наділяє його тією повнотою влади, що не мали попередні президенти. І це суперечить Конституції 1996 року, що є значним відкатом», – вважає політолог.
Нелогічно, на думку О.Гараня, вбачати позитив у тому, коли наростає невдоволення громадян соціально-економічною політикою, але, як пояснив експерт, наростання критики політики Януковича і насамперед у тих регіонах, які підтримували чинного президента, може пом’якшити розкол у самій державі. «Сьогодні соціально-економічні проблеми властиві для всієї країни – як для жителів західного регіону, так і для східного, і це створює можливості для пом’якшення цього протистояння, а для опозиції дає шанс», - зазначив експерт. Олексі Гарань наголосив, що об'єктивних причин для розколу України сьогодні немає, але коли політики починають гратися і заграватися, тоді ситуація може виходити з-під контролю і ставати небезпечною, як наприклад, події, які відбулися 9 травня у Львові.