Оцінка ситуації в країні та електоральні орієнтації громадян України на президентських виборах

Опитування
Перегляди: 14356
29 грудня 2021

Дослідження проведене соціологічною службою Центру Разумкова спільно з Фондом «Демократичні ініціативи» імені І. Кучеріва з 17 по 22 грудня 2021 року  методом інтерв’ю «обличчям до обличчя» за місцем проживання респондентів.  Було опитано 2018 респондентів віком від 18 років у всіх регіонах України, за винятком Криму та окупованих територій Донецької та Луганської областей за вибіркою, що репрезентує доросле населення за основними соціально-демографічними показниками. Теоретична похибка вибірки (без врахування дизайн-ефекту) не перевищує 2,3% з імовірністю 0,95.

Оцінка ситуації в країні

Лише 20% респондентів вважають, що події в Україні розвиваються у правильному напрямі, 65,5% дотримуються думки, що події розвиваються в неправильному напрямі. Рік тому − у грудні 2020 р. − ці показники становили відповідно 16,5% і 67%.

18% опитаних вважають, що Україна здатна подолати існуючі проблеми та труднощі протягом найближчих кількох років, 54% ˗ що вона здатна їх подолати у більш віддаленій перспективі, а 18% ˗ що не здатна  їх подолати. У грудні минулого року ці показники становили 19%, 51% і 18%, відповідно.

Електоральні орієнтації громадян на президентських виборах

Якби найближчим часом відбувалися президентські вибори, найбільше голосів у першому турі отримав би В. Зеленський (17,5% усіх опитаних або 24% тих, хто візьме участь у виборах і визначився, за кого голосуватиме). Мають намір проголосувати за П. Порошенка  відповідно 11% і 16% опитаних,  за Ю. Тимошенко ˗ відповідно 8% і 10%, за Ю. Бойка − відповідно 7,5% і  9%, за Д. Разумкова ˗ відповідно 7% і 9%,  за І. Смешка ˗ відповідно  5% і 6%, за Є. Мураєва ˗ відповідно 5% і 6%,  за В. Гройсмана ˗ відповідно 3,5% і 5%, за С. Притулу ˗ відповідно 2% і 3%, за О. Ляшка ˗ відповідно 2% і 2%, %, за Р. Кошулинського ˗ відповідно  1,5% і 2%, за А. Гриценка ˗ відповідно 1% і 2%, за В. Кличка ˗ відповідно 1% і 1%.

Порівняно з листопадом 2021 року на статистично значущому рівні зросла електоральна підтримка Д. Разумкова (з 5,5% до 7% серед усіх опитаних) та  Є. Мураєва (з 4% до 5%), рівень електоральної підтримки інших кандидатів у першому турі на статистично значущому рівні не змінився.

В. Зеленський у разі електорального суперництва у другому турі з П. Порошенком отримав би 23%  голосів усіх опитаних або 50% голосів тих, хто візьме участь у виборах і визначився, за кого голосуватиме, П. Порошенко ˗ відповідно 23% і 50%.

Порівняно з листопадом 2021 року підтримка цих двох кандидатів у разі їх протистояння у другому турі на статистично значущому рівні не змінилася, однак,   порівняно з результатами аналогічного опитування, що проводилося у наприкінці липня-на початку серпня цього року, частка голосів, які респонденти готові віддати за В. Зеленського, знизилася з 28% до 23% серед усіх опитаних), а частка тих, хто готовий голосувати за П. Порошенка, зросла  з 17% до 23%.

У разі виходу до другого туру В. Зеленського та Ю. Бойка за В. Зеленського проголосували би  26% усіх опитаних або 63% тих, хто візьме участь у виборах і визначився, за кого голосуватиме, за Ю. Бойка ˗ відповідно 17% і 37%. Порівняно з листопадом 2021 р. електоральна підтримка В. Зеленського у цій парі кандидатів у другому турі знизилася з 29% до 26% серед усіх опитаних, підтримка Ю. Бойка – не змінилася (відповідно 17% і 17%).

У разі виходу до другого туру В. Зеленського та Д. Разумкова,  за В. Зеленського проголосували би  22% усіх опитаних або 44% тих, хто візьме участь у виборах і визначився, за кого голосуватиме, за Д. Разумкова ˗ відповідно 30% і 56%. Порівняно з результатами опитування, що проводилося у листопаді 2021 р., частка голосів, які респонденти готові віддати за В. Зеленського, статистично значуще не змінилася (у листопаді вона становила  23% серед усіх опитаних),  тоді як частка тих, хто готовий голосувати за Д. Разумкова, зросла  з 25% до 30% серед усіх опитаних.

У разі виходу до другого туру В. Зеленського і Ю. Тимошенко за В. Зеленського проголосували би  24% усіх опитаних або 53,5% тих, хто візьме участь у виборах і визначився, за кого голосуватиме, за Ю. Тимошенко ˗ відповідно 22% і 46,5%. 

У разі виходу до другого туру П. Порошенка і Д. Разумкова за Д. Разумкова проголосували би  33% усіх опитаних або 61% тих, хто візьме участь у виборах і визначився, за кого голосуватиме, за П. Порошенка ˗ відповідно 19% і 39%.

Пресреліз з таблицями розподілів відповідей.

Останні новини з категорії Опитування

Громадська думка українців щодо святкування дати закінчення Другої світової війни у Європі

Пресреліз, підготовлено за результатами опитувань Інституту соціології НАН України, Фонду "Демократичні ініціатви", Центру Разумкова, КМІС...
8 травня 2024

Соціально-політичні орієнтації та проблеми мобілізації в Україні – загальнонаціональне опитування

Загальнонаціональне опитування проведено з 21 по 27 березня 2024 року
25 квітня 2024

Джерела інформації про війну

Загальнонаціональне опитування проведено Фондом «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва спільно із соціологічною службою Центру Разум...
18 квітня 2024

Повоєнне відновлення України та медіаспоживання: загальнонаціональне соціологічне опитування

Загальнонаціональне опитування проведене з 3 по 12 березня 2024 року на замовлення медіамережі «Вікно Відновлення»
28 березня 2024