Оцінка проблематики корупції в громадській думці

Опитування
Перегляди: 5976
11 листопада 2018

Загальнонаціональне опитування населення України було проведене Фондом «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва спільно з соціологічною службою Центру Разумкова з 16 по 22 серпня 2018 року в усіх регіонах України за винятком Криму та окупованих територій Донецької та Луганської областей. Опитано 2019 респондентів віком від 18 років. Теоретична похибка вибірки не перевищує 2,3%.

Для порівняння наводяться дані загальнонаціонального опитування населення України, проведеного  з 18 вересня по 3 жовтня   2017 року Фондом «Демократичні ініціативи” імені Ілька Кучеріва та фірмою «Юкрейніан соціолоджі сервіс». 

Дослідження представлене Фондом «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва під час заходу «Судді – на іспит! Як громадськості контролювати відбір до антикорупційного суду?». Цей захід організований в рамках проекту «Програма сприяння громадській активності «Долучайся!», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та здійснюється Pact в Україні. Зміст дослідження  є винятковою відповідальністю Pact та його партнерів i не обов’язково відображає погляди Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) або уряду США.

 

 • 91% громадян вважає корупцію серйозною проблемою України, причому 61% опитаних  переконані у тому, що це – найбільш серйозна проблема, яка заважає розвитку країни. Лише 4% опитаних визнають, що проблема корупції існує, але вона не надто серйозна, а надуманою цю проблему вважають  0,5%.  За рік,  порівняно  з 2017 роком, усвідомлення серйозності проблеми корупції істотно зросло: у вересні 2017 року найбільш серйозною проблемою корупцію вважали 44%, нині ж  – 61%; не надто серйозною у 2017 році – 12%, сьогодні – 4%.
    
 • На думку громадян, основна причина відсутності позитивних зрушень у боротьбі з корупцією полягає в тому, що ті, хто має з нею боротися, самі ж корумповані – так вважає 61% опитаних. Інші вагомі причини: корумпованість майже завжди лишається безкарною (38%), відсутність «сильної руки», яка навела б порядок у суспільстві (31%), та недосконалість законів, які можна розтлумачити як завгодно (28%).  Порівняно з 2017 роком порядок значимості причин майже не змінився, проте  ще більше зросла у вазі причина корумпованості тих, хто має боротися із корупцією (з 57% до 61%), та істотно зменшилися посилання на те, що з допомогою корупції людям легше вирішувати свої проблеми (з 19% до 11%).
   
 • Більшість громадян – 61% – вважають, що корупцію не можна подолати лише зусиллями влади. Протилежної думки дотримуються 26%. Цей показник суттєво відрізняється тільки на Півдні країни – там в спроможності влади переконані 37%. Якщо  порівняти з 2017 роком впевненість людей у тому, що влада не спроможна подолати корупцію, істотно зросла – з 53 до 61%. 
   
 • Думки респондентів розділились стосовно того, чи можна вважати корупцію проявом української ментальності. 38% вважають, що корупція є частиною ментальності, а 46% – що ні. Дещо інші результати можна спостерігати в Центрі – тут кількість тих, хто вважає корупцію частиною ментальності, вища – 48%.  При цьому, чим молодші респонденти, то тим частіше вони називали корупцію проявом ментальності українців.  Це питання ставилося у далекому 2001 році, і тоді корупцію вважали проявом української ментальності значно менше – 26%. 
   
 • Громадяни підтримують в першу чергу  каральні методи викорінення корупції:  55% вважають, що передовсім потрібно жорстко карати усіх, хто причетний до корупції. Ще 28% вважають,  що подолати корупцію можна шляхом усунення корупційних ризиків. Прихильники боротьби з корупцією «через виховання» явно у меншості – 12%. При цьому найменша кількість прихильників репресивних методів проживає на Сході – 47%.
   
 • Більшість громадян певні,  що давання хабаря для вирішення питання, яке має суттєве суспільне значення чи є важливим для сім’ї та родини респондента – не може бути виправданим. Однак частка осіб, які готові виправдати корупційні дії для блага сім’ї та родини є вищою: 17% вважають, що заради блага родини можна дати хабар, а стосовно суспільного блага таких близько 9%.
   
 • Обговорення проблеми корупції та її вирішення матиме суттєвий вплив на майбутню кампанію виборів Президента. Спроможність кандидата перемогти корупцію та притягнути до відповідальності злочинців громадяни України віднесли до топ-5 чинників, на які вони  звертатимуть увагу при голосуванні. Боротьба з корупцією потрапляє і в  п’ятірку тем, про які українці хочуть почути від кандидатів на передвиборчих дебатах.

Останні новини з категорії Опитування

Зроби за мене: українці готові до самоорганізації, але покладають відповідальність за свій добробут на державу

Польовий етап загальнонаціонального опитування щодо громадського залучення проводився компанією Info Sapiens у грудні 2020 – січні 2021 року...
27 березня 2021

Державні та соціальні інститути: кому українці довіряють, а кому ні?

Дані всеукраїнського опитування, проведені Київським міжнародним інститутом соціології (КМІС) протягом грудня 2020 р.
19 березня 2021

Глобальні держави вже не гарантують безпечніший світ

Опитування проведене Міжнародною асоціацією Геллап наприкінці 2020 р. Опитано громадян 45 країн та територій світу (близько 45000 дорослих...
12 березня 2021

СВІТ МАЙЖЕ РІК З ПАНДЕМІЄЮ: як думка українців відрізняється від жителів інших країн щодо вакцинування, оцінки дій урядів, обмежень і загроз

Опитування проведене Міжнародною асоціацією Геллап наприкінці 2020 р. Опитано громадян 47 країн світу (близько 45000 дорослих осіб)
12 лютого 2021