Оцінка проблематики корупції в громадській думці

Опитування
Перегляди: 7856
11 листопада 2018

Загальнонаціональне опитування населення України було проведене Фондом «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва спільно з соціологічною службою Центру Разумкова з 16 по 22 серпня 2018 року в усіх регіонах України за винятком Криму та окупованих територій Донецької та Луганської областей. Опитано 2019 респондентів віком від 18 років. Теоретична похибка вибірки не перевищує 2,3%.

Для порівняння наводяться дані загальнонаціонального опитування населення України, проведеного  з 18 вересня по 3 жовтня   2017 року Фондом «Демократичні ініціативи” імені Ілька Кучеріва та фірмою «Юкрейніан соціолоджі сервіс». 

Дослідження представлене Фондом «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва під час заходу «Судді – на іспит! Як громадськості контролювати відбір до антикорупційного суду?». Цей захід організований в рамках проекту «Програма сприяння громадській активності «Долучайся!», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та здійснюється Pact в Україні. Зміст дослідження  є винятковою відповідальністю Pact та його партнерів i не обов’язково відображає погляди Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) або уряду США.

  • 91% громадян вважає корупцію серйозною проблемою України, причому 61% опитаних  переконані у тому, що це – найбільш серйозна проблема, яка заважає розвитку країни. Лише 4% опитаних визнають, що проблема корупції існує, але вона не надто серйозна, а надуманою цю проблему вважають  0,5%.  За рік,  порівняно  з 2017 роком, усвідомлення серйозності проблеми корупції істотно зросло: у вересні 2017 року найбільш серйозною проблемою корупцію вважали 44%, нині ж  – 61%; не надто серйозною у 2017 році – 12%, сьогодні – 4%.
  • На думку громадян, основна причина відсутності позитивних зрушень у боротьбі з корупцією полягає в тому, що ті, хто має з нею боротися, самі ж корумповані – так вважає 61% опитаних. Інші вагомі причини: корумпованість майже завжди лишається безкарною (38%), відсутність «сильної руки», яка навела б порядок у суспільстві (31%), та недосконалість законів, які можна розтлумачити як завгодно (28%).  Порівняно з 2017 роком порядок значимості причин майже не змінився, проте  ще більше зросла у вазі причина корумпованості тих, хто має боротися із корупцією (з 57% до 61%), та істотно зменшилися посилання на те, що з допомогою корупції людям легше вирішувати свої проблеми (з 19% до 11%).
  • Більшість громадян – 61% – вважають, що корупцію не можна подолати лише зусиллями влади. Протилежної думки дотримуються 26%. Цей показник суттєво відрізняється тільки на Півдні країни – там в спроможності влади переконані 37%. Якщо  порівняти з 2017 роком впевненість людей у тому, що влада не спроможна подолати корупцію, істотно зросла – з 53 до 61%. 
  • Думки респондентів розділились стосовно того, чи можна вважати корупцію проявом української ментальності. 38% вважають, що корупція є частиною ментальності, а 46% – що ні. Дещо інші результати можна спостерігати в Центрі – тут кількість тих, хто вважає корупцію частиною ментальності, вища – 48%.  При цьому, чим молодші респонденти, то тим частіше вони називали корупцію проявом ментальності українців.  Це питання ставилося у далекому 2001 році, і тоді корупцію вважали проявом української ментальності значно менше – 26%. 
  • Громадяни підтримують в першу чергу  каральні методи викорінення корупції:  55% вважають, що передовсім потрібно жорстко карати усіх, хто причетний до корупції. Ще 28% вважають,  що подолати корупцію можна шляхом усунення корупційних ризиків. Прихильники боротьби з корупцією «через виховання» явно у меншості – 12%. При цьому найменша кількість прихильників репресивних методів проживає на Сході – 47%.
  • Більшість громадян певні,  що давання хабаря для вирішення питання, яке має суттєве суспільне значення чи є важливим для сім’ї та родини респондента – не може бути виправданим. Однак частка осіб, які готові виправдати корупційні дії для блага сім’ї та родини є вищою: 17% вважають, що заради блага родини можна дати хабар, а стосовно суспільного блага таких близько 9%.
  • Обговорення проблеми корупції та її вирішення матиме суттєвий вплив на майбутню кампанію виборів Президента. Спроможність кандидата перемогти корупцію та притягнути до відповідальності злочинців громадяни України віднесли до топ-5 чинників, на які вони  звертатимуть увагу при голосуванні. Боротьба з корупцією потрапляє і в  п’ятірку тем, про які українці хочуть почути від кандидатів на передвиборчих дебатах.