Олексій Гарань: Хоч нас і непокоїть, що це відбувається без України, але все ж ця зустріч присвячена ширшому колу питань

Ефективні хоч якоюсь мірою переговори щодо ситуації на сході України повинні відбуватися у нормандському форматі, за участі самої України. Втім нинішня зустріч лідерів Франції, Німеччини та Росії не була присвячена виключно Україні, обговорювалося ширше коло питань, зокрема, протидія пандемії та вакцинація від COVID-19. Відтак, відсутність Володимира Зеленського у нинішній міжнародній зустрічі не є провалом української дипломатії, чи свідченням змін у ставлені лідерів Франції і Німеччини самої України та до агресії з боку Росії. Про це  у коментарі Радіо Свобода  професор «Києво-Могилянської академії», науковий директор Фонду «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва Олексій Гарань.

«Наші західні партнери у будь якому випадку розуміють, що насправді відбувається. Очевидно, що Україна зробила все, щоб перемир’я тривало, а хто його зриває, гадаю, зрозуміло і Меркель, і Макрону. Хоч нас і турбує, що це відбувається без України, але все ж ця зустріч присвячена ширшому колу питань. Безумовно, нам треба наполягати на тому, що мають відбуватися зустрічі у форматі чотирьох, а цьому мають передувати зустрічі у форматі Франція-Німеччина-Україна.

Більше того, зараз говорити про саміт нормандської четвірки, саме саміт, зустріч на вищому рівні, сенсу немає. Адже цей саміт може відбутися тільки після того, як буде відновлено перемир'я і протримається бодай 30 днів на фронті. Тут саме Україна може висувати свої вимоги. Можуть відбуватися зустрічі у форматі радників, міністрів закордонних справ, але не на основі двосторонніх зустрічей», – вважає Гарань.