Опитування
Перегляди: 956
9 жовтня 2017

Миротворча місія на Донбасі: Чи бажана? Чи можлива? За яких умов? - опитування експертів

Опитування проведене 27-29 вересня 2017 року Фондом «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва за сприяння Громадської ради при МЗС. Загалом опитаний 21 експерт. Для порівняння наводяться дані загальнонаціонального дослідження «Громадська думка стосовно непідконтрольного Донбасу: що змінилось?, яке провели Фонд «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва та соціологічна служба Центру Разумкова з 9 по 13 червня 2017 року.  Також наводяться дані загальнонаціонального дослідження громадської думки  населення України, яке провів Фонд «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва спільно з  Київським міжнародним інститутом соціології з 9 по 19 жовтня 2015 року, та дані дослідження Фонду «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва й соціологічної служби Центру Разумкова, проведеного з 11 по 16 травня 2016 року.

 

 • Експерти підтримують введення миротворчого контингенту на окуповані території Донецької та Луганської областей, однак більшість  вважає перспективу  розміщення миротворців з мандатом ООН  малореалістичним сценарієм.
   
 • Населення також підтримує ідею введення на Донбас міжнародного миротворчого контингенту і ця підтримка продовжує зростати. Тепер вона становить понад 60%, і лише п’ята частина населення виступає проти. Єдиним макрорегіоном, де кількість противників миротворців майже така сама, як і число прихильників, є Південь (38% – проти; 36% – за). Варто відзначити чималу частку респондентів, які не визначились стосовно цього питання – таких на сьогодні 19%, найбільше  – на Півдні (25%).
   
 • Найоптимальнішим для української сторони, на думку експертів, є участь у миротворчій операції представників Сполученого Королівства, Сполучених Штатів, а також Польщі та країн Балтії (передовсім Литви).
   
 • Експерти не змогли назвати конкретний перелік країн, приналежність миротворців до яких задовольнить як Росію, так і Україну. Серед названих варіантів дещо частіше згадувалась Німеччина.
   
 • Основними можливими наслідками миротворчої операції експерти передовсім називають безпекові: припинення військових дій, роззброєння бойовиків, вивід російсько-окупаційних військ, а також встановлення контролю над кордоном. Найбільш ймовірним політичним наслідком експерти називають посилення тиску на Україну в частині виконання політичних пунктів Мінських домовленостей.
   
 • Експерти радять в жодному разі не погоджуватись на вибори в ОРДЛО без певного перехідного періоду заради введення миротворців, а також на особливий статус ОРДЛО. В той же час, значна частина експертів вважає,  що такі компроміси, як амністія бойовиків та створення змішаних поліцейських сил в ОРДЛО за участю України, місцевих представників, представників сил ООН можна обговорювати і приймати до виконання за певних умов.
   
 • Саме введення миротворців ще не означатиме  розв’язання конфлікту, а результат залежатиме від складу цих сил та умов, за яких вони будуть розміщені – таку думку поділяють більше половини експертів.

 

 

Top