Медіа
Перегляди: 1534
14 січня 2010

Ми плануємо, що похибка в опитуванні Національного екзит-полу не перевищуватиме 2,5%

Внаслідок того, що коштів в нас не дуже багато, Національний екзит-пол 2010 року проводитиме опитування на 240 дільницях, тобто, це менше, ніж під час попередніх екзит-полів. Внаслідок цього і похибка в опитуваннях буде дещо вищою. Про це ІМК повідомив заступник директора соціологічної служби Українського центру економічних і політичних досліджень ім. О.Разумкова Михайло Міщенко.

"Ми плануємо, що вона не буде вищою, ніж 2,5%. Для тих кандидатів, які наберуть менше голосів, ця похибка може бути дещо нижчою. Існують також похибки, пов'язані з відмовами. Як ми знаємо, частина респондентів відмовляються від опитування, можна допустити, що ці респонденти голосували не так, як опитані респонденти, тому похибка може досягати 4%. Але досвід попередніх екзит-полів показує, що гіпотеза, що ті, хто відмовляються відповідати на запитання, голосують інакше, майже ніколи не підтверджувалася. Але ми не можемо гарантувати те, що цього не буде під час цих виборів", - розповів М.Міщенко.

За його словами, якщо результати екзит-полу будуть відрізнятися від офіційних результатів виборів більш ніж на 2,5%, це вже буде викликати певне занепокоєння. "Якщо ж похибка буде більше 4-5%, то це буде говорити про те, що щось не так із нашим опитуванням, тому що не можна стати на позицію, що в нас ідеальне опитування, або щось не так з підрахунком голосів", - додав М.Міщенко.

Він також повідомив, що опитування здійснюють дві соціологічні компанії - Київський міжнародний інститут соціології і Центр Разумкова. "Кожна компанія опитує на 120 дільницях, вибірка незалежна. Ми можемо порівнювати дані двох компаній. Ми плануємо опитувати кожного 6 респондента на дільниці внаслідок того, що вибори відбуваються в зимовий період, люди втомлюються, їм холодно, то ми опитуємо таким чином: півгодини наші інтерв'юери проводять опитування, а півгодини вони відпочивають", - сказав М.Міщенко.